Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. jún 2017
0
4504

Čínska reštaurácia Jasmín na Židovskej ulici v Bratislave

Prestavba interiéru reštaurácie pod hradom. Ako hlavný motív je použitá reinterpretácia klasického čínskeho prvku - paravánu.
Čínska reštaurácia Jasmín na Židovskej ulici v Bratislave
Autori: Ing. arch. Matúš Vallo, Ing. arch. Oliver Sadovský, Ing. arch. Branislav Husárik, Mgr. art. Marián StanislavPodlažná plocha: 206 m2 Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Židovská ulica , Bratislava, SlovenskoPublikované: 24. jún 2017

Väčšina čínskych reštaurácií, s ktorými sa stretávame, má generickú podobu pseudooriginálneho, internacionálneho "červenozlatého" modelu s lampiónmi a drakmi... Mohla by normálna čínska reštaurácia vyzerať aj trochu inak? A pritom striedmo, racionálne a zároveň by úpravy bolo možné urobiť za nie veľké peniaze? Nad týmito otázkami určite intenzívne rozmýšľali autori, lebo výsledok zaujme. Svojou primeranosťou a vyváženosťou. Je to aj bratislavské, aj čínske. Aj tradičné, aj moderné. Aj jednoduché, ľudové, aj architektonické. Aj hrubé a brutálne, aj jemné a tradičné... Také "normálne", v pozadí však cítiť tvorivý autorský vklad.

Podrobnejšie prácu predstavujú architekti:

Môže byť niečo čínske trochu aj naše? A môže byť niečo bratislavské aj čínske?

Čínska rodina funguje v reštaurácii Jasmín na Židovskej ulici už 20 rokov. Najskôr boli Linda a Štefan, čašníčka a kuchár. Dnes reštauráciu vlastnia. Sú to síce Číňania, ale ich deti hovoria plynulo po slovensky a celá rodina je zapojená aj do slovenskej komunity.

Bolo pre nás dôležité ukázať, že po 20 rokoch prevádzky si Lindu a jej rodinu, ako aj samotnú reštauráciu obľúbili rôzne komunity a komunitky. Takisto sme chceli ukázať, že naši klienti vnímajú na akom citlivom mieste, pre Bratislavu a jej obyvateľov, sa ich reštaurácia nachádza. Niekedy miesto židovskej komunity, teraz komplikovaná ulica, ktorej chýba opačná strana.

Aby sme dali najavo starým „štamgastom“, že sa s nimi ráta aj naďalej, poslali sme im pôdorysy novej reštaurácie a nechali ich vybrať si nové miesta. Na tie stolíky sme jednoducho vyfrézovali ich podpis a starý vzťah bol spečatený!

Namiesto obrázkov z Pekingu sme kúpili 10 krásnych fotiek starého bratislavského podhradia od fotografa Karola Kállaya. Tie dostali čestné miesto na zvyšku dreveného obkladu zo začiatku deväťdesiatych rokov, ktorý sme v reštaurácii zachovali.

Na záver len citát zo zrkadla v reštaurácii:

"Milí priatelia, stretávame sa na tomto mieste už od roku 1996. Vďaka vám, milí naši klienti, má náš príbeh vo vašej krajine pokračovanie. V krajine, ktorá nás prijala a poskytla nám príležitosť robiť to, čo máme radi. V krajine, v ktorej sme našli zázemie pre nás a pre naše deti. V krajine, ktorú dnes vďaka vám môžeme nazývať domovom. Tešíme sa na každú vašu návštevu".

Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Nicole Lieskovská
Foto: Matúš Vallo
Foto: Matúš Vallo
Pôdorys pôvodný stav
Pôdorys pôvodný stavAutor: Vallo Sadovsky Architects
Pôdorys navrhovaný stav
Pôdorys navrhovaný stavAutor: Vallo Sadovsky Architects

Poloha diela

Ing. arch. Matúš Vallo
Ing. arch. Oliver Sadovský
Ing. arch. Branislav Husárik
Mgr. art. Marián Stanislav

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím