Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. september 2020
0
367

Viac umenia a dizajnu u technikov na STU

Fakulta architektúry STU sa mení na Fakultu architektúry a dizajnu STU (FAD STU)
Viac umenia a dizajnu u technikov na STU

Najväčšia fakulta architektúry na Slovensku mení svoj názov. Od septembra 2020 Fakulta architektúry STU mení na Fakultu architektúry a dizajnu STU (FAD STU). 

Podľa dekana Pavla Gregora “zmena názvu reflektuje na dlhodobo rastúci vplyv študijného programu dizajn na fakulte a komunikačne prispeje k väčšej atraktivite fakulty pre záujemcov o štúdium dizajnu na STU.”

V situácii všeobecného poklesu počtov študentov na slovenských vysokých školách sa FAD STU naopak darí počty študentov zvyšovať. V novom akademickom roku sa na štúdium na fakulte opäť zapísalo viac prvákov než vlani.

 

V priloženej tlačovej uvádzame stručný prehľad z histórie fakulty, ktorú ilustruje animovaná časová os a tiež informácie o najnovších trendoch vo vývoji fakulty:

Dizajn ako samostatný odbor vznikol na fakulte pred 30 rokmi. Postupne sa rozširoval a tento rok sa naň zapísalo už 20 percent z celkového počtu novoprijatých študentiek a študentov. “Zmena názvu reflektuje na dlhodobo rastúci vplyv študijného programu dizajn na fakulte a komunikačne prispeje k väčšej atraktivite fakulty pre záujemcov o štúdium dizajnu na STU,” uviedol dekan fakulty Pavel Gregor.

Úspešná fakulta

“Na Slovensku existujú desiatky stredných škôl so zameraním na umenie a dizajn, aj preto sa nám v posledných rokoch darí zvyšovať počty študentov,” hovorí prodekan fakulty Michal Brašeň. V novom akademickom roku sa na štúdium na fakulte zapísalo o 15 percent viac prvákov než vlani.

V situácii, keď väčšina slovenských vysokých škôl berie každého, kto sa prihlási, je pritom Fakulta architektúry a dizajnu STU príkladom vysokoškolskej inštitúcie klasického typu a svojich študentov si stále vyberá v náročnom procese prijímacieho konania.

“Pozoruhodný a sympatický je dlhodobo rastúci podiel žien na celkovom počte zapísaných študentov,” upozorňuje dekan Pavel Gregor. V novom akademickom roku počet žien viac než dvojnásobne prevýšil počet mužov zapísaných na štúdium do prvého ročníka. Tento trend sa prejavuje aj na najnovších úspechoch fakulty: pred rokom na medzinárodnej scéne najviac zažiarili práve dve študentky FAD - Kristína Boháčová a Jana Hájková, keď zvíťazili v prestížnej celosvetovej študentskej súťaži Inspirelli Award a podľa ich návrhu vznikne budova novej českej ambasády v Etiópii.

Časová os
Časová os
Vizuál loga Fakulty architektúry a dizajnu STU
Vizuál loga Fakulty architektúry a dizajnu STU

 

Názov menila fakulta opakovane

Vzniku prvej samostatnej fakulty architektúry na Slovensku predchádzalo v roku 1946 založenie Oddelenia architektúry na Odbore inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) pod vedením významného slovenského architekta Emila Belluša. Z oddelenia sa v roku 1951 sformovala samostatná fakulta s pôvodným názvom Fakulta architektúry a pozemného staviteľstva. V tom čase získala aj svoje sídlo na Námestí slobody v Bratislave, kde sídli dodnes. Budova fakulty patrí k vrcholným dielam práve spomínaného Emila Belluša, od roku 1986 je národnou kultúrnou pamiatkou.

V roku 1960 došlo k zlúčeniu s Fakultou inžinierskeho staviteľstva do Stavebnej fakulty SVŠT. Táto koncepcia sa však neosvedčila a od roku 1976 bola opätovne zriadená samostatná fakulta pod názvom Fakulta architektúry SVŠT. Štúdium bolo koncipované do dvoch odborov Architektúra a Urbanizmus.

Roku 1987 vznikla Katedra architektonického projektovania a dizajnu. Na jej základe potom vznikol v roku 1990 samostatný študijný odbor dizajn, ktorý je dnes ako jediný na celej STU ukončený udelením titulu Mgr. art.

Nová etapa, noví študenti

Zmenou názvu začína ďalšia etapa v živote fakulty. “Chcem povzbudiť všetkých stredoškolákov, ktorí zvažujú povolanie architekta alebo dizajnéra, aby sa pridali k úspešnému príbehu najvýznamnejšej architektonickej fakulty na Slovensku - uzávierka prihlášok na štúdium u nás je 30. novembra 2020,” pripomína dekan Pavel Gregor.

Budova FAD STU
Budova FAD STU
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím