Pivničné kobky
Drobného 27
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Okná, dvere a fasády
Tomášikova 17
Bratislava
Stavať zodpovedne
Pribylinská 2
Bratislava
Prinášame Vám svetlo
Galvaniho 7 7/A
Bratislava
Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava
2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)
Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)
Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...
KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)
Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...
Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)
OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...
Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)
Princíp temperovania betónového jadra spočíva...
REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)
Návrh je tvorený dvojicou objektov. Bol vytvorený už už v 80. rokoch minulého storočia a plastiky sa po prvýkrát objavili v Prahe v roku 1991. Stáli v záhradách Pražského hradu. Dočasný drevená podoba vydržala až do roku 2000, kedy bola kvôli chátrajúcemu materiálu odstránená. Nová podoba pamätníka počíta s oveľa dlhšou životnosťou objektov - Dom matky, Dom syna aj plaketa s básní (taký je názov diela) sú teraz vyhotovené v kovovej podobe.
Pomník tvoria dve približne šesťmetrové geometrické plastiky. Z hranatej podstavy vychádzajú plamene. Svetlá predstavuje postavu syna-svetlonoša a tmavá trpiacu matku. Pôvodne boli predstavené pod názvami House of the Suicide (Dom pre samovraha) a House of the Mother of the Suicide (Dom pre matku samovraha). Boli inšpirované básňou amerického básnika Davida Shapira, ktorá bola v prípade provizórnych drevených plastík umiestnená na sokloch.
Výroba tejto, už definitívnej podoby prebiehala pod dohľadom Jamesa Williamsona, architekta a profesora na Cornell University, ktorý je s históriou dvojice sôch spätý už od ich prvej realizácie. Williamson prvýkrát plastiky zhotovil spoločne so skupinou študentov z Georgia Institute of Technology v Atlante. Neskôr bol aj pri vzniku drevených monumentálnych modelov, ktoré boli inštalované na Hrade. Na želanie rodiny už zosnulého architekta Hejduka (1929 - 2000) bol poverený autorským dozorom aj nad treťou realizáciou diela. "Objekty našli v Prahe svoj domov," myslí si Williamson a zdôrazňuje, že objekty sú symbolickým zhmotnením imaginácie, ktorá je slobodná.
O obnove párových objektov v trvanlivom materiáli sa v Prahe uvažovalo od roku 2002 v súvislosti s architektonickou súťažou "Úpravy Palachova námětí s Alšovým nábrežím", ktorú vyhral súťažný návrh architektov Václava Králíčka a Stanislava Makarova. Pôvodný návrh počítal s umiestnením sochárskych objektov Johna Hejduka do stredu námestia Jana Palacha, vo víťaznom riešení už boli plastiky presunuté na nábrežie.
O novom vybudovaní pomníka rozhodla Rada Hlavného mesta Prahy v roku 2012. Ihneď potom začali práce na dielenskej dokumentácii sôch. V roku 2014 bola vyhotovením diela poverená Galéria hlavného mesta Prahy (GHMP).
Ak niekto z mladšej generácie nevie, kto bol Jan Palach, možno jeho i dobu viac priblíži nasledujúci dokument Českej televízie:
Zdroj: ČTK. ČTV, materialtimes