Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. júl 2018
0
1209

Centrum umenia 8smička (ČR)

Umění se odstěhovalo do Humpolce!
Centrum umenia 8smička (ČR)
Autori: Ing. arch. Luděk Rýzner, Ing. arch. František ČekalInvestor: Nadační fond 8smičkaZastavaná plocha: 1.073 m2Podlažná plocha: 3.000 m2Obostavaný objem: 7.600m3Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Kamarytova 97, Humpolec, Česká republikaPublikované: 3. august 2018

Tak znie aktuálny slogan novej galérie, ktorá vznikla prestavbou výrobnej haly na polceste medzi Brnom a Prahou. Transformácia industriálneho objektu pre potreby kultúry.

Bývalý továrenský areál v Humpolci, ktorý zastrešoval výrobu súkna fungoval od konca 19. storočia. Jeho súčasťou bola aj továreň Karla Trnku, kde sa vyrábali vlnené látky. Po znárodnení sa z názvov prevádzok vytratili mená továrnikov, ostali len poradové čísla. Tak vznikla aj “8smička”, ktorá sa stala súčasťou Národného podniku Sukno. Výroba sa zastavila v roku 1989. Prvou low-cost rekonštrukciou prešla hala už v roku 2010. Hlavným poznávacím znamením sa vtedy stala antracitová fasáda. Zásadnejšou premenou objekt prešiel v rozmedzí rokov 2016 až 2018, kedy bol prestavaný na galériu - zónu pre umenie 8smička. Autorom architektonického riešenia je ateliér OK PLAN, ktorý vedie humpolecký rodák Luděk Rýzner

Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel

Jednou z požiadaviek pri rekonštrukcii bolo ponechanie okenných otvorov, ktoré boli súčasťou pôvodnej “tváre” fabriky. Jednoduché zasklenie nahradilo izolačné dvojsklo chránené kovovou mrežou. V oknách na dvoch nižších podlažiach sú nainštalované rolety s 1% priepustnosťou svetla, ktoré zaisťujú nevyhnutné tienenie pre výstavné exponáty. V depozite na treťom poschodí sú trvalo spustené “blackoutové” rolety, ktoré zabezpečujú optimálne prostredie pre dlhodobé uloženie zbierkových predmetov.

Foto: Lukáš Žentel

Dispozícia

Trojpodlažný objekt je po rekonštrukcii funkčne rozdelený na tri úrovne. Na prízemí sa nachádza hlavný výstavný priestor so zameraním na české moderné a súčasné umenie, kaviareň, kníhkupectvo a multifunkčná prednášková miestnosť. Na poschodí sú výstavné priestory venované modernému umeniu a súkromná časť. Depozitár s regálovým systémom je situovaný na najvyššom podlaží. Celková úžitková plocha objektu je 3 000 m2.

Technológia

Moderná galéria sa dnes nezaobíde bez sofistikovaného technologického zázemia, ktoré je pre bežného návštevníka ľahko prehliadnuteľné. Priestory prízemia a poschodia mali od začiatku obmedzenú svetlú výšku. Systém znížených sadrokartónových lemov (svetlá výška 2,6 m) okolo obvodu každej výstavnej miestnosti umožnil zachovať svetlú výšku hlavnej výstavnej plochy (3,0 m). Znížené lemy sú využité pre vedenie vzduchotechniky a ostatných médií ako je slaboprúd, rozvody kúrenia, vodovod a kanalizácia. Na hrane lemu je umiestnený zapustený osvetľovací systém.

Svetlo vo výstavných priestoroch 8smičky je zásadným parametrom ovplyvňujúcim kvalitu vnútorného prostredia. Sofistikovaný systém umelého osvetlenia umožňuje nasvetliť exponáty cielene len v požadovanej miere intenzity. Je možné voliť medzi rozptýleným svetlom a bodovým osvetlením. Lištový modulárny systém osvetlenia vo výstavných miestnostiach dopĺňa fixné osvetlenie a umožňuje vytvorenie originálnych svetelných scén pre jednotlivé výstavy.  Parametre svetiel sú nastaviteľné digitálnym riadiacim systémom.

Pre výstavné priestory je nevyhnutné, aby v objekte bola stála teplota v rozmedzí 18-20 ° C a vlhkosť vzduchu 50-55%. To si vyžaduje špeciálnu technológiu distribúcie tepla. Srdcom technológie budovy je strojovňa vzduchotechniky a kotolňa umiestnená na prízemí severnej strany objektu. Zdrojom tepla pre celú budovu sú dve tepelné čerpadlá typu vzduch-voda. Veľká vzduchotechnická jednotka potrubím rozvádza čerstvý vzduch po celej budove. V každej veľkej výstavnej miestnosti je následne klimatizačná jednotka umiestnená v nike nosnej steny. Pri oknách fasád sú osadené radiátory pre odstránenie rizika kondenzácie vodných pár na plochách zasklenia.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: OK Plan Architects
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: OK Plan Architects
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: OK Plan Architects

Iteriér

Podlahy prízemných výstavných priestorov, kníhkupectva a auditória zjednotila biela epoxidová stierka. Na prvom poschodí vrátane kaviarne sú použité dubové podlahy.

Pre vybavenie interiérov bola zvolená kombinácia domácich dodávateľov. Nábytok do kaviarne pochádza zo sortimentu firmy TON, vybavenie kancelárií a drobné doplnky od architektonického dua Schwestern. Spoločenskú miestnosť a kaviareň zdobia repasované kreslá Jindřicha Halabalu. Priestor Café 8smička je “ozdobený” kompozíciou zloženou z obrazových rámov. V multifunkčnej prednáškovej miestnosti zas zaujme originálna autorská stavebnica Špulka z mäkčeného polyuretánu a korku je vyhotovená na mieru Ateliérom SAD. Každá z 28 rôznofarebných špuliek je vyrobená tak, aby ich bolo možné do seba “zakliesniť”. V každej špulke je navyše stredový korkový valec, ktorý možno využiť na vzájomné prepojenie jednotlivých dielov. Stavebnica slúži v prvom rade na hru (zo špuliek je možné vystavať komplexné tvary), zároveň však môže fungovať ako sedenie počas sprievodných programov.

Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel
Foto: Lukáš Žentel

Prevádzka inštitúcie sa začal v apríli výstavou Pocta súknu: Textil v kontexte umenia (bude prebiahať do 12. augusta). Kurátorky Emma Hanzlíková a Markéta Vinglerová sa pokúšajú narušiť stereotypné vnímanie textilu ako dekoratívneho úžitkového umenia a prostredníctvom diel chcú poukázať na nové spôsoby prezentácie a využitie tohto materiálu.

Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl
Foto: Ondřej Přibyl

Pod vizuálnu identitu 8smičky sa podpísali grafici Štěpán Malovec a Martin Odehnal. Jednoduchá typografia je doplnená o vizuálne variácie čísla 8. Na samotnom objekte, pri príchode v smere z diaľnice D1 je umiestnený svetelný panel v tvare čísla 8.

Podklady: OK Plan Architects

Poloha diela

Ing. arch. Luděk Rýzner
Ing. arch. František Čekal
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím