Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. november 2020
0
1050

Co-work Sudolabs, Košice

Surová stavebná podstata.
Co-work Sudolabs, Košice
Ateliér: RANAutori: Ing.arch. Zoran TrpčevskiInvestor: Sudolabs.ioNávrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Námestie oslobidteľov 3/A, Košice, SlovenskoPublikované: 22. november 2020

Generické priestory kancelárskej budovy. Drobné, ale účelné zmeny dispozície, využitie konštrukčnej estetiky stavebného základu, nové vložené prvky s poctivou materialitou. Výsledkom je pracovisko, ktoré nespadá do štandardných šablón, formovaných korporátnou vizuálnou identitou. Namiesto “fancy” riešení sa architekt zameral na prehľadnosť a ergonómiu pracovného prostredia.

 

Sprievodné slovo autora:

Priestory firmy Sudolabs sa nachádzajú v jednej z novopostavených dvojičiek v centre Košíc. Tie vyrástli v roku 2018 a využívajú sa predovšetkým za účelom prenájmu kancelárskych priestorov. Hlavným zámerom projektu bolo vytvoriť lowcost co-working, ktorý budú využívať investori spolu s freelancarmi pôsobiacimi v IT priemysle. Pôvodná myšlienka sa však procese navrhovania zmenila, keďže sa firma natoľko rozrástla, že priestory využíva sama.

Foto: Tomáš Lazorik
Pôdorys
Pôdorys
Foto: Tomáš Lazorik

Kvalitná realizácia hrubej stavby ponúkla alternatívu zachovania jej konštrukčnej estetiky, a tak ostali „črevá budovy“ odhalené, rovnako ako betónový strop.

V celom priestore sa opakujú tri hlavné materiály – betón, plech a drevo, ktoré podčiarkujú kontrast medzi studenými – surovými a teplými materiálmi. Priestor je z dvoch strán presvetlený cez transparentný obvodový plášť, zatiaľ čo zvyšné steny sú obložené tmavým trapézovým plechom a preglejkou.

Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik

Priestor je rozdelený na tri separátne zóny – zasadačku, kuchyňu a zdieľané priestory. Tie sú od seba oddelené čírou presklenou priečkou a preglejkovou stenou. Charakteristický kontrastný ráz sa objavuje v zasadacej miestnosti, v ktorej prevláda kombinácia čiernej a bielej farby. Transparentnosť, ktorá je dosiahnutá čírou presklenou priečkou a farebný kontrast vytvárajú priestorovú hĺbku.

Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik

Drobná zmena v dispozícii – presun dverí – umožnila zväčšiť kuchynku a hygienické zázemie. Vďaka tomuto riešeniu je možné vstúpiť do hygienického zázemia  priamo zo zdieľaných priestorov, a nie z kuchynky. Preglejková povrchová úprava vstupných dverí WC splýva s obkladovým materiálom steny. Preglejkový obklad umožnil prekrytie ďalších objektov, ako napríklad hydrant či hlavný rozvádzač. 

V kuchynke sa objavuje typológia sedenia, ktorá je typická pre kaviareň. Rovnako ako v ostatných priestoroch, i v tomto prípade sa opakuje materialita.

Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik

V presvetlenom co-workingu možno nájsť mobilný nábytok, ktorý bol súčasťou zadania. Používateľovi sa tak otvára príležitosť zmeniť účel tohto priestoru. Z klasického co-workingu sa tým pádom môže rýchlo a jednoducho stať priestor využiteľný na prednášky alebo tréningy.

Foto: Tomáš Lazorik
Foto: Tomáš Lazorik

Ateliér

Poloha diela

Ing.arch. Zoran Trpčevski

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím