Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. november 2022
0
3302

Dvojdom pod Tatrami, Liptovský Mikuláš

Dve odlišné zadania, spojené v jednom fungujúcom celku.
Dvojdom pod Tatrami, Liptovský Mikuláš
Autori: Ing. arch. Gabriela Kossuthová - Rezníková, Ing. arch. Martin RezníkZastavaná plocha: 310 m2Obostavaný objem: 1 235 m3Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2014 - 2021Adresa: Liptovský Mikuláš, SlovenskoPublikované: 29. november 2022

Dom na okraji Liptovského Mikuláša vznikol z potreby vyriešiť bývanie rozrastajúcich sa mladých rodín architektov. Bývanie tvoria dva samostatné celky, ktoré sú navrhnuté s dôrazom na súkromie. Majú samostatné vstupy, rôznu veľkosť aj dispozičné riešenie. Pomerne členitý pôdorys vznikol spojením blokov s pôdorysnou stopou “U” a “L”. Obe rodiny si užívajú svoj segment záhrady a prirodzené svetlo zo všetkých svetových strán. 

Na fotografiách Tomáša Maninu je zachytené bývanie rodiny architektky / autorky.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Medzi priority pri návrhu prízemného domu patril dôraz na prepojenie bývania s exteriérom, nenáročnú prevádzku a údržbu, optimalizáciu celkových nákladov a v neposlednom rade dostatočnú mieru súkromia pre dve samostatné rodiny.

Vzhľadom na spomínané východiská zvolili architekti pre stavbu klasickú murovanú konštrukciu, kombinovanú s drevenými trámovými stropmi, a viacerými zaujímavými detailmi. Medzi ne patria napríklad obrátené nosníky, ktoré umožnili realizovať zasklenie na celú výšku priestoru. Interiér dennej časti domu architektov je preto vďaka južnej celopresklennej fasáde zaplavený denným svetlom. Fasádu v lete tienia manuálne ovládané slnečné clony, ktoré presahujú nad drevené terasy. Priestory obývacej izby a kúpeľne sú kvôli zachovaniu súkromia oboch rodín presvetlené cez strešné svetlíky. 

Foto: Tomáš Manina
Situácia
Situácia

Dvojdom obsahuje dve bytové jednotky:

Byt s pôdorysom “U”: prístrešok pre auto, zádverie, chodba, sklad-technickú miestnosť, WC so sprchou, obývacia izba s kuchyňou jedálňou, kúpeľňou, spálňa rodičov, chodba, joga miestnosť, dve detské izby a vonkajšia terasa.

  • Počet osôb: 5
  • Zastavaná plocha: 187,00 m2
  • Úžitková plocha: 158,60 m2
  • Obytná plocha: 98,20 m2
  • Obostavaný priestor: 710,60 m3

Byt s pôdorysom “L”: zádverie, chodba, sklad-technickú miestnosť, WC so sprchou, obývacia izba s kuchyňou jedálňou, kúpeľňou, spálňa rodičov, chodba, dve detské izby a vonkajšia terasa.

  • Počet osôb: 4
  • Zastavaná plocha:138,00 m2
  • Úžitková plocha:116,85 m2
  • Obytná plocha: 83,45 m2
  • Obostavaný priestor: 524,40 m3
Pôdorys
Pôdorys

Technické riešenia, realizované s ohľadom na obmedzený rozpočet umožnili dosiahnuť nízkoenergetický štandard stavby. Systém núteného vetrania s rekuperáciou dopĺňa v dennej zóne klimatizačná jednotka pre chladenie priestoru počas najteplejších dní v roku. Ako zdroj pre teplovodné podlahové kúrenie slúži elektrický kotol. Dennú časť domu je možné dokúriť teplovzdušným krbom.

Pohľady
Pohľady
Pohľady
Pohľady
Schematický rez
Schematický rez

Exteriér a záhradu zrealizovali architekti vo vlastnej réžii. V lete nechýba ani zelenina v záhonoch. Zeleň vstupuje aj do interiéru, kde nájdeme množstvo rastlín, napríklad doma vypestované avokádovníky.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Interiéru dennej časti dominuje drevená konštrukcia stropov, tvorená lepenými smrekovými nosníkmi. Drevo je citlivo ošetrené bielidlom a olejom tak, aby nepodliehalo oxidácii a farebným zmenám. Stropy sú v ďalšej vrstve tvorené záklopom z osb dosiek a ukončené plochou strechou s PVC fóliou. Tmavé hliníkové profily odsadzujú plochy výplní s izolačným trojsklom od hmoty domu s jemnou farebnosťou.

Smrekové nosníky, použité ako pohľadový prvok, definovali paletu ďalších materiálov v interiéri. Borovicovú preglejku, upravenú bielidlom a olejom tak, aby vynikla fládrová kresba dreva, dopĺňa v menšej miere biodoska napustená prírodným olejom. Kontrast tvoria interiérové dvere z čierno morenej preglejky. Materiálovú paletu dotvára podlaha zo sibírskeho smrekovca. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Pekným detailom je rovnomerná škára, lemujúca podlahy aj stropy v celom interiéri. Všetky obklady aj prvky zariadenia dodržujú rovnaký detail a steny sú ukončené bez použitia líšt. Precízny stavebný interiér vytvára priestor pre bežne meniteľný mobiliár.

 

Foto: Tomáš Manina

Do vstupnej zóny domu, hosťovského WC a technickej miestnosti, ktorá je zároveň aj práčovňou, sušiarňou, šatníkom, skladom a špajzou zvolili architekti betónovú liatu podlahu. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Vďaka spomínanému systému vetrania s rekuperáciou sa nebáli architekti navrhnúť drevenú podlahu aj v hlavnej kúpeľni. Biely veľkoformátový obklad stien necháva vyniknúť práve spomínanú textúru prírodného dreva. Smaltovanú vaňu a sprchové vaničky architekti detailne zapracovali do stavebnej konštrukcie. Kúpeľňové dosky boli vyrobené zo zvyškov podlahových lamiel.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Fotografie: Tomáš Manina

Použité materiály a riešenia:
Murovacie materiály od spoločnosti XELLA
- obvodové murivo Ytong-Lambda
- pórobetónové interiérové priečky Ytong

Poloha diela

Ing. arch. Gabriela Kossuthová - Rezníková
Ing. arch. Martin Rezník

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím