Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. august 2019
0
104

Realizácia modernizácie interiéru 2,5 izbového bytu v panelovom dome, Ružinov

Hlavným zámerom modernizácie bolo z pôvodnej dva a pol izbovej dispozície spraviť trojizbovú. V riešenom byte sa nachádzala samostatná kuchyňa a k nej prislúchajúca "komora" (pol-izba), ktorá sa bežne využívala ako detská izba. Presunutím kuchynského kúta do obývacej izby a následným vybúraním nenosnej priečky medzi pôvodnou kuchyňou a pol-izbou vzniká nový plnohodnotný obytný priestor, čo je základnou charakteristickou črtou tejto modernizácie.
Realizácia modernizácie interiéru 2,5 izbového bytu v panelovom dome, Ružinov
Autori: Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), Ing. arch. Ing. Roman RuhigAdresa: Bratislava - Ružinov, SlovenskoPublikované: 30. august 2019

V úvodnej fáze modernizácie došlo k kompletnému vyčisteniu bytu - výmena okien, všetkých dverných konštrukcií a vybúraniu nenosnej priečky. V tomto priestore muselo dôjsť aj ku kompletnému odstráneniu pôvodných podláh, keďže v mieste kuchyne sa nachádzalo linoleum a v pol-izbe bukové parkety. Do tejto miestnosti boli privezené a zrepasované "búračkové" parkety z rovnakého typu bytu a obdobia výstavby. Prebehla revízia elektriny a zmena rozvodov z dôvodu umiestnenia práčky do novovzniknutého šatníka prislúchajúceho k spálni. 

Zásadným zásahom do pôvodnej dispozície bolo presunutie kuchynskej linky do najväčšej miestnosti slúžiacej ako obývacia izba. Z pôvodnej kuchyne a prislúchajúcej "pol-izby" sa prebúraním deliacej priečky podarilo získať novú, plnohodnotnú izbu. Časť priečky bola ponechaná, aby vznikol samostatný šatník s práčkou.

Drobné dispozičné úpravy boli potrebné aj pri riešení kúpeľne a toalety, aby bol vstupný koridor "očistený" od členitostí a rohov. V jasných kontúrach pôsobí jasnejšie a presvetlenejšie.

V kúpeľni boli navrhnuté svetlé povrchové materiály, aby sa priestor opticky zväčšil a aby pôsobil jasnejšie vzhľadom na absentujúce denné osvetlenie. Na (cez stenu susediacu) kuchynskú linku nadväzuje masívnou dubovou pracovnou linkou umiestnenou pod umývadlom. Podobne pôsobiaci dizajn kúpeľne a kuchyne je docielený aj plasticitou dvierok a šuflíkov s geometrickými motívmi, ktoré rozbijú prílišnú bielu sterilnosť a monotónnosť.

Súčasný škandinávsky vplyv v značnej miere ovplyvnil veľké reťazce s nábytkom, samotných investorov a aj architektov. Používanie prírodných materiálov a minimalistický dizajn si v rámci interiérového navrhovania nepochybne vytvorili svoje pevné miesto. Treba si však uvedomiť, že je množstvo ďalších možností, ktoré sa dajú aplikovať aj v súčasnom dizajne, či už ide o tradičnejšie formy, rustikálne doplnky, povrchy s industriálnym nádychom, ale aj futuristický dizajn so zakrivenými tvarmi. Často sa v interiérovom navrhovaní stretávame s aplikáciou ornamentov s folklórnou tematikou, ktorá však musí byť zvolená s citom, mnoho krát stačí iba v jemnom náznaku a interiér dostáva "tradičný šmrnc" v súčasnom šate. 

V interiérovom dizajne sa najčastejšie využívajú nábytky navrhované na mieru. Sú výhodné najmä z hľadiska, že dokážu využiť sto percent disponibilného priestoru. V súčasnosti však (pokiaľ byt disponuje dostatočne veľkými obytnými miestnosťami) nemusí byť  podmienkou správne vyriešeného interiéru iba nábytky a úložné priestory "zo stolárskej dielne". Aj medzi sortimentom nábytkových reťazcov je možné nájsť funkčné, neutrálne a minimalistické nábytky, ktorými výsledný vzhľad interiéru nijako nestratí na svojej kvalite. Rozhodujúce často je, že pokiaľ sa investor rozhodne pre "rýchlejšie a lacnejšie" riešenie, pri takýchto kúskoch výrazne neutrpí ani jeho peňaženka.

Ateliér

Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová)
Ing. arch. Ing. Roman Ruhig
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím