Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. júl 2019
0
107

The Story of Otautahi – Christchurch, New Zealand

Diplomová práca študenta FA STU nominovaná na Cenu prof. Lacka a víťazná práca v študentskej súťaži Cheddar 2019.
The Story of Otautahi – Christchurch, New Zealand
Autori: Ing. arch. Jakub MasnýNávrh: 2018 - 2019Adresa: Christchurch, Nový ZélandPublikované: 15. júl 2019

Diplomová práca Jakuba Masného vznikla na základe študentskej súťaže, ktorej témou bolo dvojúčelové zariadenie. Navrhnuté zariadenie má fungovať za bežnej prevádzky ako spoločensko-vzdelávacie a rekreačné centrum. V prípade prírodnej katastrofy je stavba prispôsobená na ubytovanie a medicínsku prax, teda to, čo v momente núdze treba najviac. Jedná sa tak o miesto slúžiace na evakuáciu osôb.

Už úspešne skončený architekt sa tak ešte počas štúdia chopil zadania, ktoré bolo dosť letmo ohraničené. Veľká variabilita je v práci architekta skôr na obtiaž, keďže ponúka nekonečné množstvo možností. O schopnostiach tak vypovedá výsledný produkt o to viac, keď architekt nestratí hlavu a úspešne sa dopracuje k pôsobivému výsledku, ktorý okrem tej vizuálnej stránky, spĺňa ešte ďalšie, v tomto prípade 2 rôzne funkcie.

Projekt predstavujeme s autorským textom:

Betónové konštrukcie zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri zvyšovaní bezpečnosti komunít. Tvárou v tvár požiarom, povodniam, hurikánom a zemetraseniam, či odolnosť voči nárazom, betón poskytuje odolnosť pre celý rad prírodných a človekom vytvorených udalostí.

Ing. arch. Jakub Masný

Dôležitým aspektom tvorby bol súčasne často spomínaný ,,Resilient Design,, v architektúre. ,,Resilience,, je schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam a vlastnosť zachovať alebo obnoviť funkčnosť, tvar a vitalitu tvárou v tvár stresu alebo napätiu. Budovy a konštrukcie s pružným a odolným-rezilientným dizajnom a materiálmi sú nielen schopné lepšie sa zotaviť po katastrofe, ako sú hurikány, tornáda, požiare, zemetrasenia a povodne, ale sú tiež novou ,,zelenou, udržateľnou architektúrou,,. Odolnejšie budovy znižujú energetický vplyv celých komunít na našu planétu, ktorý je spojený s obrovskými finančnými škodami spojenými s náročnými opravami, pri ktorých sa spotrebuje obrovské množstvo energie. Betón, ako najpoužívanejší umelý materiál na planéte, má značnú stopu CO2. Dôležitou úlohou bude optimalizovať znižovanie vplyvov betónu prostredníctvom jeho odolnosti, trvácnosti, ako aj dopadov celého životného cyklu budovy a ďalšie iné stratégie spojené so zvyšovaním životnosti a hospodárnosti budov.

Ing. arch. Jakub Masný

Zadanie umožňovalo slobodnú voľbu pri výbere prírodnej katastrofy a lokalitu. V práci som sa zameral na zemetrasenia, ktoré spomedzi množstva katastrof sú jedny z tých, ku ktorým človek neprispel, a ktoré je nemožno ovplyvniť. Posuny tektonických platní a neustála zemská aktivita je v súčasnosti s masovou globalizáciou a zahusťovaním spojená s miliardovými škodami ročne v rôznych kútoch zeme od Južnej Ameriky, cez Indiu, Nepál, až po Nový Zéland. Súčasná výstavba sa stále sústreďuje na rýchle a nekvalitnejšie riešenia pred robustnými a predimenzovanými stavbami, ktoré sú rezilientné, pružné, optimalizované a seizmicky odolné.

Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný

Frekvencia prírodných katastróf na Zemi nás núti zamyslieť sa, či je ekologickejšie stavať z prírodného materiálu, vyrúbať a zastavať celú zem drevostavbami, ktoré stále neprekonali životnosť betónových, kamenných a monolitických postupov, alebo stavať z umelých ale trvácnejších materiálov. Budúcnosť a výzva v stavebníctve je v používaní kompozitných materiálov, recykláciou s využitím plastu a novodobých polymérov, ktoré som využil v procese tvorby aj ja. Plast ma v rámci flexibility, odolnosti a bezúdržbového prevádzkovania výborné vlastnosti. V spojení s betónom tak dostávame riešenie, ktoré nie len predlžuje životnosť, ale aj využije plastový odpad a recykláciu smerom k zníženiu plastového odpadu na zemi.

Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný

Dôležitým faktorom pri tvorbe bolo navrhnúť princíp, ktorý by mohol byť aplikovateľný vo viacerých lokalitách. Preto prefabrikácia zohrávala dôležitú úlohu v rýchlej výstavbe, ľahkým opravám a ekonomickosti v procese výstavby. Riešenie je plne prefarikované na spôsob skladačky, ktorá po ukončení svojej životnosti poskytne prvky a materiál pre opätovné použitie a recykláciu. So zvyšovaním energetickej hospodárnosti je spojený aj energetický koncept nulovej, až plusovej stavby, ktorá počas celého svojho životného cyklu vyprodukuje viac energie ako hodnota jej samotnej výstavby a prevádzky.

Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný

Riešenou, vybranou lokalitou bol Nový Zéland. Krajina, ktorej poloha v rámci Pacifického ohnivého kruhu - Pacific Ring of Fire je krajinou s vysokou seizmickou aktivitou. Každoročne je niekoľko stoviek slabých a silných zemetrasení naprieč celým ostrovom. Mesto Christchurch zasiahlo 22.2.2011 ničivé zemetrasenie, z ktorého sa mesto zotavuje doteraz. 50% centrálnej mestskej zóny bolo zničenej v priebehu niekoľkých sekúnd, alebo následne zdemolovanej.

Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný
Ing. arch. Jakub Masný

Christchurch-Otautahi je jedno z najstarších miest Nového Zélandu s bohatou históriou Maorov a Európanov. Je to mesto s dvoma pôvodmi, 2 názvami a 2 dominantnými kultúrami. Identita mesta bola preto jedným z najdôležitejších faktorov pri tvorbe, ktorú som vyzdvihol v najvyššej možnej miere. Tradície, pôvod, kultúra a história sú súčasťou každého z nás na ktorú nesmieme zabúdať. Súčasťou architektúry bolo, nie len zohľadnenie maorskej symboliky a európskych vplyvov rigidnej kolonizácie, ale aj spomienka na ničivé udalosti, ktoré otriasli mestom v 21. storočí. Tieto čísla boli taktiež použité pri tvorbe konceptu seizmicky rezistentnej stavby.

Ing. arch. Jakub Masný

Poloha diela

Ing. arch. Jakub Masný

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím