Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2019
0
1378

Výber koncepčného architekta na Campus ESET je vo finálnej fáze

BIG, MVRDV a WilkinsonEyre absolvovali záverečné prezentácie.
Výber koncepčného architekta na Campus ESET je vo finálnej fáze

Spoločnosť ESET, ktorá plánuje premenu areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity ESET Campus (investičný zámer sme podrobne predstavili tu), vyhlásila v septembri tohto roka medzinárodnú súťaž na výber koncepčného architekta projektu. Výsledkom výberu nebude finálny dizajn a architektonický návrh projektu ESET Campus, ale dlhodobý partner pre jeho realizáciu. Na základe dôkladného výberu podľa viacerých kritérií boli nakoniec oslovené tri renomované architektonické ateliéry – dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), holandský ateliér MVRDV a WilkinsonEyre zo Spojeného kráľovstva, ktoré včera v Bratislave absolvovali záverečné prezentácie. Výsledok výberu by mal byť známy v januári budúceho roka.

Tri oslovené ateliéry absolvovali v uplynulých týždňoch obhliadky areálu na Patrónke a dva workshopy zamerané na presnejšie definovanie budúcich funkcií kampusu a širších vzťahov v lokalite. 

"Už pracovné workshopy ukázali, že všetky tri oslovené štúdiá majú veľké skúsenosti s realizáciou kampusov a projektov takéhoto rozsahu pre svetové technologické firmy. Ich globálna perspektíva aj získané poznatky a diskusia nám pri uvažovaní o budúcom riešení ESET Campusu veľmi pomohli," uviedol prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka.

Na záverečné prezentácie boli prizvaní aj piati nezávislí odborníci, ktorých profesionálny názor bude dôležitou súčasťou odporúčania pre vedenie spoločnosti ESET k rozhodnutiu o výbere koncepčného architekta. Slovenských odborníkov v odbornom paneli zastupovali dekan FA STU prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD., architekt, pedagóg a člen mnohých expertných rád a grémií Ing. arch. Juraj Šujan, architekt, urbanista a odborník v oblasti architektonickej profesie Ing. arch. Kornel Kobák a urbanista Igor Marko z londýnskeho štúdia Marko & Placemakers, ktorí prihliadali na lokálny kontext a súvislosti projektu. Odborný panel viedol rešpektovaný britský architekt Robert Bishop z ateliéru StudioN, ktorý 25 rokov pôsobil ako riaditeľ pre región Európy v medzinárodnej architektonickej firme Benoy.

Výber koncepčného architekta realizuje spoločnosť ESET spolu s odborníkmi na development realitných riešení. Prvotný zoznam možných partnerov zahŕňal až 270 štúdií z 26 krajín a 3 kontinentov, z toho až 40 štúdií bolo zo Slovenska. Z neho bol na základe viacerých kritérií vytvorený shortlist pozostávajúci najskôr z 30, neskôr 10 a nakoniec 3 ateliérov. Najdôležitejšími kritériami výberu boli predovšetkým doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy, inovačné centrá, moderné bývanie a najnovšie trendy v pracovnom prostredí, ale aj dostatočná veľkosť štúdia a kapacity.

O projekte ESET Campus

Spoločnosť plánuje vytvoriť kvalitné prostredie pre IT a technologické firmy, prepojiť prax s blízkymi technicky zameranými vysokými školami (v blízkosti pozemku na Patrónke sídlia technické fakulty dvoch univerzít, neďaleko zamýšľaného kampusu sa nachádza aj Slovenská akadémia vied). Popri novom sídle vedecko-výskumnom centre ESET-u by mal kampus zahŕňať aj prenajímateľné priestory (pre technologické firmy) a "inkubátor" pre startupy. Investor sa zaoberá aj myšlienkou vytvorenia ubytovacích kapacít pre študentov. Moderná forma co-livingu, môže prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci ekosystému.

Popri vytvorení zázemia pre inovácie a výskum, by mal kampus poskytnúť širokú škálu doplnkových služieb. Uvažuje sa aj o bývaní. Cieľom investora je vytvoriť plnohodnotnú štruktúru, ktorá bude živá aj mimo pracovných hodín. Rezidenčná časť počíta najmä s apartmánmi (určenými na prenájom) pre zamestnancov firiem sídliacich v kampuse. Medzi doplnkové služby budú patriť jedálne, reštaurácie, kaviarne, obchody, lekáreň, zubná ambulancia, či škôlka.

Kampus, spolu s blízkym administratívnym komplexom s rozlohou 100 000 m2 (na druhej strane cesty) by mali pritiahnuť  poskytovateľov a prevádzkovateľov rôznych služieb. Dôležitou súčasťou kampusu je plánovaná športová infraštruktúra a auditórium. Mnohé zariadenia počítajú s využitím aj pre širokú verejnosť.

Pozemok plánovaného kampusu priamo susedí s jednou z najobľúbenejších častí Bratislavského lesoparku - Železnou studničkou, kam mnohí Bratislavčania smerujú za oddychom a športovými aktivitami. Práve blízkosť lesoparku a zelené prostredie má byť jedným z určujúcich prvkov kampusu.

nvestor sa snaží podporiť využívanie verejnej dopravy, a zabezpečiť komfort pohybu pre chodcov. Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy. Napriek preferencii hromadnej dopravy sa v kampuse počíta aj s dostatočnými parkovacími kapacitami, ktoré by počas pracovného týždňa mali využívať najmä zamestnanci firiem a cez víkendy verejnosť (rôzne podujatia, návšteva Železnej studničky...)

Zakladateľ a spolumajiteľ softvérovej firmy Miroslav Trnka stojí aj za projektmi Nádvorie v Trnave (Vallo Sadovsky Architects, Cena Dušana Jurkoviča 2018) alebo Binarium (technologicko-inovačné centrum v Mlynskej doline, ateliér Rudohradský). 

Zdroj: tlačová správa spoločnosti ESET

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím