Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. august 2019
0
1823

Skatepark Praha-Čakovice

Športový areál ako hodnotná súčasť mestskej štruktúry.
Skatepark Praha-Čakovice
Autori: U / U StudioPlocha pozemku: 6 633 m2Zastavaná plocha: 5 600 m2Podlažná plocha: 1 100m2Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Čakovice , Praha, Česká republikaPublikované: 30. august 2019

Skateparky zaberajú verejný priestor a zeleň, sú nevzhľadné a hlučné… Časté argumenty odporcov výstavby športovísk, na ktorých predovšetkým mladá generácia trávi svoj voľný čas. Dávno však neplatí, že skatepark je ohradené “geto” slúžiace pre úzku subkultúru. Park sa môže stať fungujúcou súčasťou mestského prostredia, môže byť zaujímavým krajinným prvkom a dokonca dokáže na seba naviazať pestrý mix funkcií. Príkladom môže byť aj realizácia v pražskej časti Čakovice. Mladí architekti, ktorí zároveň vo voľnom čase jazdia, sú zárukou funkčného “layoutu” ktorý sa vracia ku koreňom skateboardingu - streetovému jazdeniu.

Nevyužitá plocha, neďaleko rybníka a cukrovaru, v pražskej časti Čakovicie sa zmenila na zázemie pre voľnočasové aktivity. Konkrétne kolieskové športy a streetball. Športoviská dopĺňa nanovo skultivovaná lúka pre psíčkarov. Za projektom stoja mladí architekti, tvoriaci pod názvom U / U Studio, ktorí majú korene v skateboardingu a sami stále aktívne jazdia.

Mladí obyvatelia mestskej časti Praha-Čakovice si už dlhšiu dobu priali skatepark, ktorý by im poskytoval kvalitné zázemie na trávenie voľného času. Mestská časť vytipovala nevyužívaný pozemok, susediaci so psou lúkou. Pôvodný plán mestskej časti počítal s asfaltovaním rozsiahlej plochy a umiestnením drevených prekážok. Zamýšľané riešenie nebolo práve najatraktívnejšie pre verejnosť ani vyznávačov kolieskových športov. Ako problematické sa javilo aj použitie preglejky vo vlhkom prostredí, ktoré odporovalo konceptu bezúdržbového športoviska. Preto architekti oslovili vedenie mestskej časti a ponúkli pomoc pri návrhu a realizácii tohto špecifického verejného priestranstva.

“Naší největší inspirací je Skandinávie, kde jsou stavby tohoto typu ničím neohraničené, otevřené svému okolí a nijak se neodlišují od normálního veřejného prostranství. Nevytváří dojem nějaké exkluzivity, a tím se veřejnost nebojí takovéto místa navštívit. Proto zde ani nevznikají ghetta a neshromažďují se zde uživatelé drog, jak si mnozí stále představují v případě starých plechových skateparků z 90. let.” vysvetľujú svoj pohľad autori.

Situácia,
Situácia,autor: U / U Studio

Architekti sa snažili zachovať pokojnú atmosféru lokality “ukrytej” za továrňou na stavebné hmoty. Výsledné riešenie ťaží z blízkosti rybníku a zámockého parku. Dôležitou súčasťou projektu bolo zachovanie časti náletovej zelene, ktorá na pozemku v posledných rokoch vyrástla. Prekážky pre skateboarding sú situované tak, aby nenarušovali koncepciu miesta určeného pre odpočinok. Preto sa na ploche nachádza väčšinou menšie streetové prvky, určené pre začiatočníkov a technických jazdcov. “Díky propojení s přírodou a netradičnímu designu parku si však myslíme, že skatepark bude vyhledávaný i pokročilými jezdci,” dopĺňajú architekti.

Psia lúka, umiestnenú v zadnej časti parku, je prístupná dvomi cestami. Povrch je vyskladaný z betónovej dlažby bez výrazných špár, ktoré by vadili prejazdu na skateboarde. Zvolené riešenie dáva jasne najavo priestupnosť parku a pohodlné spojenie so psou lúkou. Zároveň však zachováva čo možno najväčšiu plochy pre kolieskové športy.

Najzaujímavejšou prekážkou je 15 metrov dlhý rádius, vyskladaný z betónovej dlažby. Hrana je ukončená bazénovým lemom, ktorý je v “československom” kontexte zatiaľ ojedinelým prvkom. Na betónovej ploche je umiestnený kôš pre hráčov streetballu. Vďaka tomu tu vzniká zaujímavý mix funkcií a využitia.

K návrhu skateparku patrí aj mobiliár (lavičky, stoly, odpadkové koše a stojan na bicykle), ktorý použitým materiálom nadväzuje na starý industriálny areál cukrovaru. 

Rekultiváciou prešla aj psia lúka, ktorá dostala nové prekážky a zázemie vo forme piknikového stola.

Areál sa hneď po otvorení stal vyhľadávanou lokalitou pre obyvateľov blízkeho sídliska aj vzdialenejších častí. “Nevyužívaná plocha se tak navrátila lidem, a díky nim může tento prostor naplno sloužit svému účelu,” dopĺňajú na záver architekti.

Podklady: U / U Studio

Poloha diela

U / U Studio

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím