Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. júl 2018
0
700

100 rokov dizajnu - Slovensko 1918 – 2018

Výber zo zbierok Slovenského múzea dizajnu.
100 rokov dizajnu -  Slovensko 1918 – 2018

Slovenské centrum dizajnu otvorilo prvú expozíciu histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018. Výstava prináša výber zo zbierok Slovenského múzea dizajnu, mladej inštitúcie, ktorá sídli v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Expozícia vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia ČSR a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Expozícia obsahuje viac ako 500 predmetov z oblasti dizajnu a úžitkového umenia, ktoré reprezentujú obdobie od roku 1918 až po súčasnosť. Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa všetky relevantné oblasti a fenomény. Návštevníkom bude k dispozícii minimálne počas dvoch rokov a od septembra ponúkne pravidelný program pre verejnosť, prehliadky pre školy a prednášky k prezentovaným témam.

Výber zostavil kurátorský tím pod vedením hlavného kurátora Maroša Schmidta, ktorý o práci na výstave hovorí: „Základným poslaním Slovenského múzea dizajnu je výskum tvorby autorov dizajnu a produkcie výrobcov/dizajnérskej tvorby a produkcie firiem na Slovensku. Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa všetky podstatné oblasti a fenomény. V jeho poznávaní, ktoré nekončí rokom 2018 a zároveň má oveľa hlbšie korene, ako je rok 1918, naďalej pokračujeme.“

Na otvorení sa spustila webová stránka projektu www.100.scd.sk, ktorú budú kurátori múzea napĺňať informáciami, fotodokumentáciou, životopismi autoriek a autorov dizajnu, odkazmi na dôležité kapitoly histórie nášho dizajnu.

Slovenské múzeum dizajnu je jedným z najmladších múzeí, vzniklo iba na konci roka 2013, hoci mu predchádzala niekoľkoročná aktívna príprava. Riaditeľka Slovenského centra dizajnu, Mária Rišková si cení podporu partnerov a všetkých, ktorí prispeli úspechu celého projektu: „Pokusov o systematické zbieranie dizajnu bolo počas uplynulého storočia viac, no vďaka synergii jednotlivcov a inštitúcií sme svedkami historickej udalosti vzniku múzea dizajnu až v posledných rokoch. Otvárame prvú expozíciu histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia. Spokojní ešte nie sme, chceme pre náš dizajn viac, no vážime si, čo máme a čo sme doteraz dosiahli spolu so stovkami podporovateľov!“

Expozícia vznikla za podpory zriaďovateľa SCD Ministerstva kultúry SR, distribútora papiera Antalis a generálneho partnera SCD J&T Banky. „Som rada, že môžeme podporiť tak dôležitú výstavu, akou je výstava 100 rokov dizajnu na Slovensku. Ide totiž o významnú symboliku, keďže výstavu spolu so Slovenským múzeom dizajnu organizujeme pri príležitosti 100. výročia založenia Československa a tiež 25. výročia vzniku samostatného Slovenska. Príbeh Československa je totiž úzko spätý s našimi životmi a s naším podnikaním, keďže naša banka má silné zázemie v oboch krajinách,“ povedala generálna riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

Kurátorský tím: Katarína Hubová, Simona Janišová, Ľubomír Longauer, Gabriela Ondrišáková, Adriena Pekárová, Mária Rišková, Maroš Schmidt, Zuzana Šidlíková, Anna Ulahelová
Vedúci kurátor: Maroš Schmidt

Spolupráca na realizácii expozície:

  • Helena Veličová (programy pre verejnosť, produkcia)
  • Michal Čudrnák, Dalibor Uhlár (múzejná dokumentácia)
  • Ľubica Pavlovičová, Jana Oravcová (Edičné oddelenie SCD)
  • Natália Galbavá, Juraj Pekarovič (produkcia)
  • Mária Rišková (riaditeľka SCD)

Architektúra a realizácie výstavy: Pavel Choma, Martin Kubina, pingpong, s.r.o.
Grafický dizajn: Juraj Blaško, Peter Nosáľ
Webová stránka: Michal Čudrnák (koncepcia), Peter Gála (dizajn), Altamira (vývoj)
Fotografie a reprodukcie: Ľubomír Longauer, Adam Šakový, archív SMD, súkromné archívy
Preklady do anglického jazyka: Katarína Kasalová

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím