Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2019
0
1193

Výber koncepčného architekta na Campus ESET je vo finálnej fáze

BIG, MVRDV a WilkinsonEyre absolvovali záverečné prezentácie.
Výber koncepčného architekta na Campus ESET je vo finálnej fáze

Spoločnosť ESET, ktorá plánuje premenu areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity ESET Campus (investičný zámer sme podrobne predstavili tu), vyhlásila v septembri tohto roka medzinárodnú súťaž na výber koncepčného architekta projektu. Výsledkom výberu nebude finálny dizajn a architektonický návrh projektu ESET Campus, ale dlhodobý partner pre jeho realizáciu. Na základe dôkladného výberu podľa viacerých kritérií boli nakoniec oslovené tri renomované architektonické ateliéry – dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), holandský ateliér MVRDV a WilkinsonEyre zo Spojeného kráľovstva, ktoré včera v Bratislave absolvovali záverečné prezentácie. Výsledok výberu by mal byť známy v januári budúceho roka.

Tri oslovené ateliéry absolvovali v uplynulých týždňoch obhliadky areálu na Patrónke a dva workshopy zamerané na presnejšie definovanie budúcich funkcií kampusu a širších vzťahov v lokalite. 

"Už pracovné workshopy ukázali, že všetky tri oslovené štúdiá majú veľké skúsenosti s realizáciou kampusov a projektov takéhoto rozsahu pre svetové technologické firmy. Ich globálna perspektíva aj získané poznatky a diskusia nám pri uvažovaní o budúcom riešení ESET Campusu veľmi pomohli," uviedol prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka.

Na záverečné prezentácie boli prizvaní aj piati nezávislí odborníci, ktorých profesionálny názor bude dôležitou súčasťou odporúčania pre vedenie spoločnosti ESET k rozhodnutiu o výbere koncepčného architekta. Slovenských odborníkov v odbornom paneli zastupovali dekan FA STU prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD., architekt, pedagóg a člen mnohých expertných rád a grémií Ing. arch. Juraj Šujan, architekt, urbanista a odborník v oblasti architektonickej profesie Ing. arch. Kornel Kobák a urbanista Igor Marko z londýnskeho štúdia Marko & Placemakers, ktorí prihliadali na lokálny kontext a súvislosti projektu. Odborný panel viedol rešpektovaný britský architekt Robert Bishop z ateliéru StudioN, ktorý 25 rokov pôsobil ako riaditeľ pre región Európy v medzinárodnej architektonickej firme Benoy.

Výber koncepčného architekta realizuje spoločnosť ESET spolu s odborníkmi na development realitných riešení. Prvotný zoznam možných partnerov zahŕňal až 270 štúdií z 26 krajín a 3 kontinentov, z toho až 40 štúdií bolo zo Slovenska. Z neho bol na základe viacerých kritérií vytvorený shortlist pozostávajúci najskôr z 30, neskôr 10 a nakoniec 3 ateliérov. Najdôležitejšími kritériami výberu boli predovšetkým doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy, inovačné centrá, moderné bývanie a najnovšie trendy v pracovnom prostredí, ale aj dostatočná veľkosť štúdia a kapacity.

O projekte ESET Campus

Spoločnosť plánuje vytvoriť kvalitné prostredie pre IT a technologické firmy, prepojiť prax s blízkymi technicky zameranými vysokými školami (v blízkosti pozemku na Patrónke sídlia technické fakulty dvoch univerzít, neďaleko zamýšľaného kampusu sa nachádza aj Slovenská akadémia vied). Popri novom sídle vedecko-výskumnom centre ESET-u by mal kampus zahŕňať aj prenajímateľné priestory (pre technologické firmy) a "inkubátor" pre startupy. Investor sa zaoberá aj myšlienkou vytvorenia ubytovacích kapacít pre študentov. Moderná forma co-livingu, môže prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci ekosystému.

Popri vytvorení zázemia pre inovácie a výskum, by mal kampus poskytnúť širokú škálu doplnkových služieb. Uvažuje sa aj o bývaní. Cieľom investora je vytvoriť plnohodnotnú štruktúru, ktorá bude živá aj mimo pracovných hodín. Rezidenčná časť počíta najmä s apartmánmi (určenými na prenájom) pre zamestnancov firiem sídliacich v kampuse. Medzi doplnkové služby budú patriť jedálne, reštaurácie, kaviarne, obchody, lekáreň, zubná ambulancia, či škôlka.

Kampus, spolu s blízkym administratívnym komplexom s rozlohou 100 000 m2 (na druhej strane cesty) by mali pritiahnuť  poskytovateľov a prevádzkovateľov rôznych služieb. Dôležitou súčasťou kampusu je plánovaná športová infraštruktúra a auditórium. Mnohé zariadenia počítajú s využitím aj pre širokú verejnosť.

Pozemok plánovaného kampusu priamo susedí s jednou z najobľúbenejších častí Bratislavského lesoparku - Železnou studničkou, kam mnohí Bratislavčania smerujú za oddychom a športovými aktivitami. Práve blízkosť lesoparku a zelené prostredie má byť jedným z určujúcich prvkov kampusu.

nvestor sa snaží podporiť využívanie verejnej dopravy, a zabezpečiť komfort pohybu pre chodcov. Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy. Napriek preferencii hromadnej dopravy sa v kampuse počíta aj s dostatočnými parkovacími kapacitami, ktoré by počas pracovného týždňa mali využívať najmä zamestnanci firiem a cez víkendy verejnosť (rôzne podujatia, návšteva Železnej studničky...)

Zakladateľ a spolumajiteľ softvérovej firmy Miroslav Trnka stojí aj za projektmi Nádvorie v Trnave (Vallo Sadovsky Architects, Cena Dušana Jurkoviča 2018) alebo Binarium (technologicko-inovačné centrum v Mlynskej doline, ateliér Rudohradský). 

Zdroj: tlačová správa spoločnosti ESET

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím