Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. október 2019
0
701

Bratislava vyhlási súťaže na výstavbu nových nájomných bytov

Prvá súťaž na obytný súbor na Terchovskej ulici bude zverejnená v najbližších dňoch.
Bratislava vyhlási súťaže na výstavbu nových nájomných bytov

V otázke nájomného bývania má Bratislava obrovský dlh. V rámci hlavných miest V4 má dlhodobo najnižší počet mestských nájomných bytov. Vedenie mesta dnes prezentovalo svoju snahu o riešenie problému. Metropolitný inštitút Bratislavy spustí v blízkej dobe architektonické súťaže na výstavbu nových bytových domov. Mesto tiež pripravujeme rekonštrukcie existujúcich bytov, chystá koncepciu spolupráce s developermi aj finančnými inštitúciami.

Vyhlásenie mesta:

Nájomné bývanie je významným pilierom bývania v mestách. V našom hlavnom meste je však mimoriadne zanedbané. Bratislava potrebuje nájomné byty, aby si vedela plniť svoju zákonnú povinnosť poskytnúť náhradné nájomné bývanie obyvateľom reštituovaných domov, ktorých máme v evidencii vyše 500. Rovnako je povinnosťou mesta vedieť sa postarať o ľudí a rodiny, ktoré sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie a potrebujú podporu vo forme bývania. A napokon, možnosť nájomného bývania je aj významnou motiváciou pre získanie zamestnancov v profesiách, ktoré v Bratislave potrebujeme a v ktorých začíname pociťovať nedostatok ľudí. Hovoríme o mestských policajtoch, učiteľoch, zdravotných sestrách, hasičoch, ale aj zamestnancoch mesta. 

Zo všetkých bytov v Bratislave (vyše 204-tis. bytov) je len približne 1% nájomných bytov (asi 2300 bytov), ktoré sú v priamej správe mesta, alebo v správe či vo vlastníctve mestských častí. Pre porovnanie, Brno má k dispozícii 29-tisíc nájomných bytov, čo je 15% z celkového počtu bytov v meste. A vo Viedni, ktorá buduje nájomné bývanie už od 30tych rokov, tvoria nájomné byty až 60% bytového fondu. Priemer EÚ v podiele verejných nájomných bytov na celkovom počte bytov je cca. 10%.

Našou ambíciou je nastaviť systém výstavby tak, aby mesto vedelo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas 10-tich rokov.

"Uvedomujem si, že po 30 rokoch pasivity zo strany predchádzajúcich vedení mesta nie je možné problém za jedno volebné obdobie vyriešiť. Je ale treba začať. Začať stavať nájomné byty a pracovať aj na systematickom riešení, aby nájomné byty pribúdali každý rok. Pracujeme na tom od môjho nástupu do funkcie a rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1000 bytových jednotiek," uviedol primátor M. Vallo.

Nové byty chceme získavať viacerými spôsobmi. Vlastnou výstavbou na mestských pozemkoch. Rekonštrukciou mestských nehnuteľností. Nadobudnutím bytov v pripravovaných komerčných projektoch. Výstavbou v spolupráci s partnermi, napr. s finančnými inštitúciami, ktoré na svoje náklady, ale na mestskom pozemku, postavia nájomné byty s cenovo dostupným nájmom, ktoré bude následne mesto prenajímať. 

S procesom prípravy rekonštrukcií objektov, ktoré sú vo vlastníctve mesta, sme už začali. Konkrétne máme rozpracované objekty v niekoľkých lokalitách, medzi nimi Zámocké schody, Ventúrska, Pri Habánskom mlyne... Zároveň začíname postupne vyhlasovať architektonické súťaže na nájomné bytové domy na mestských pozemkoch. Prvá súťaž na nájomný bytový súbor na Terchovskej ulici bude v najbližších dňoch  zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania.

Súťažné podmienky schválila Slovenská komora architektov, v porote sú známi českí a slovenskí architekti. Zadaním je nájdenie vhodnej formy pre bytový súbor v lokalite - trojuholníku vymedzenom ulicami Galvaniho, Banšelovou a Terchovskou, s veľkosťou približne 5000 m2. Od návrhu vyžadujeme, aby územie využil efektívne, ale zároveň s rešpektom k okoliu. Od účastníkov požadujeme okrem návrhu samotného bytového domu aj návrh riešenia okolitých plôch na pozemku. Chceme kvalitný verejný priestor, riešenia rešpektujúce ochranu životného prostredia, pričom minimálne štvrtina pozemku musí byť zelená, zatrávnená plocha. Taktiež od súťažných návrhov očakávame, že navrhnú do exteriéru rôzne herné prvky pre všetky vekové skupiny – deti, dospelých, seniorov. Veríme, že v tomto smere zapracujú aktuálne trendy a najlepšie možné riešenia. V súťaži tiež požadujeme, aby 5-8% z celkovej podlažnej plochy – čo je 200 až 300 m2 – boli spoločenské priestory, priestory pre zdieľané služby.  Môže to byť klubovňa, ale aj potraviny, lekáreň. Prvý návrh vyjde z návrhov v súťaži, ale na finálne riešenie sa budeme pýtať občanov v území formou participácie a jej výsledky zapracujeme do výsledného návrhu. Znamená to, že v tomto budeme počúvať potreby občanov z okolia.

To, čo obyvatelia okolitých ulíc môžu touto výstavbou získať, je odhlučnenie Terchovskej a Banšelovej ulice, dodatočné parkovacie miesta, novú zeleň a stromy, spoločenské priestory.

Časový plán, s ktorým počítame pri optimistickom variante, je nasledovný:

Architektonická súťaž – 2019
Zapracovanie pripomienok a participácia 2020
Projektová dokumentácia 2020-2021
Výstavba 2022-2023Odovzdanie bytov – 2023

Zdroj

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím