Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. september 2020
5
781

Brutus zabil Cézara. Kto zabije Brutusa?

Ocenenie za najhorší architektonický počin sa prezentuje najhorším možným spôsobom.
Brutus zabil Cézara. Kto zabije Brutusa?

Rok sa s rokom zišiel a je tu BRUTUS, anticena za architektúru.

Aby som hneď vyjadril moje sympatie - anticena je super nápad. Ale ak obdobná snaha má disponovať nepriestrelnou kvalitatívnou úrovňou, ak má byť zrkadlom dokazujúcim že sa veci dali lepšie a nemá byť iba smutnou snahou o zaujatie, alebo prázdnou kritikou či nedajbože recesiou, musí byť verejne známe kto a z akej pozície odbornosti hodnotí dané diela. BRUTUS nemá nič z definícií, ktoré bežné ocenenia mávajú a ktoré im dávajú kredibilitu, činiacu z nich relevantných partnerov vo verejnej diskusii.

Každý rok sa pri zverejnení BRUTUSa snažím nájsť relevantné informácie o jej pozadí. Nikdy som ich nenašiel. Nikdy som sa nikde nedozvedel, koľko ľudí je v porote. Kto ich vybral, kto sú, prečo tam sú, čo spravili pre architektúru a prečo by sa k hocičomu mali vyjadriť. Nikdy nikde nebol zverejnený longlist, ani shortlist vybraných diel. Nikdy nikde nebol zverejnený transkript z výsledného hlasovania, ako to napr. robí časopis ARCH. Nenašiel som žiadne občianske združenie, ani neziskovú organizáciu ktorá ocenenie organizuje. Zaujíma ma, odkiaľ berú financie na výjazdy, na zaplatenie porotcov, na všetko čo reálne ocenenia bežne riešia a musia finančne pokrývať. Jediná spojitosť s overiteľným, reálnym svetom k akej sa vieme dopátrať je tradične hovorkyňa Zuzana Duchová, ktorá každý rok verejne zastupuje toto (momentálne) samozvané spoločenstvo odborníkov. Na základe reálne overiteľných informácií, je dokonca možné že pani Duchová môže byť jediná osoba za celým projektom.


Cena nemá štandardné kategórie, skôr sa flexibilne orientuje na udalosti daného roka. Samo o sebe nie zlý koncept, ale zatiaľ je rozkročená tak široko, že sa sa v nej objavili konkrétne stavby, ale aj fotostena. Každý rok bol zatiaľ BRUTUS viac alebo menej nevyspytateľným zoznamom, sumárom nepodarených udalostí. Akoby nestačilo že sa stali, ešte ich niekto aj pekne zhrnul na kôpku bez toho, aby aspoň vecne a odborne odsúdil veci nehodné aktuálnej európskej úrovne, na príkladoch ukázal ako sa to robiť dá, čo by bolo lepšie, ako by sme dospeli k náhrade či oprave. Miesto toho vyjadrenia často skĺzli svojou uštipačnosťou a nadnesenosťou na úroveň hodnotených diel. Nechápem, prečo tejto aktivite niekto vôbec dáva mediálny priestor. Jej výpovedná hodnota, rovnako ako aj formálna úroveň, sú dnes na úrovni osobného blogu. Je ohromne ľahké byť niekde skrytý v komforte súkromia a z takto pohodlnej pozície písať vyjadrenia na v princípe hocičo. Ale vystúpiť von a podpísať sa pod ne, by človek pri akomkoľvek ocenení tak nejak považoval za samozrejmosť, lebo je rok 2020 a tvárime sa, že sme v civilizovanom svete.

Ak som niečo veľmi jasne pochopil počas môjho života v Česku, je to smutný fakt že úroveň verejnej diskusie, či už v televízi alebo krčme, je na Slovensku zarážajúco neohrabaná. Rozhodne nie som zástancom politickej korektnosti. Ale som zástancom kultivovanosti, úcty, odbornosti a snahy o chápavý a úprimný dialóg. BRUTUS nič nepozdvihuje, len pridáva ďalší zárez do pažby priemernosti, ktorá dennodenne saturuje naše komunikačné kanály.

Ak raz BRUTUS bude mať hmatateľnú hodnotu, ktorou pozitívne pretvorí spoločnost, budem naozaj nadšený. Dovtedy by ma tešilo, keby mu seriózne weby, ako napr. Archinfo alebo Denník N, nedávali mediálny priestor. Lebo rovnako nevystopovateľným spôsobom, sa píšu "odborné" vyjadrenia napr. v časopise Zem a Vek. Ak si to odborníci, žijúci zahalení tajomstvom prečítajú, možno sa nad sebou zamyslia a do budúcna nám pripravia skutočne prvotriednu anticenu. Priestoru na ňu rozhodne máme dosť.

Autor článku

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím