Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. september 2020
5
678

Brutus zabil Cézara. Kto zabije Brutusa?

Ocenenie za najhorší architektonický počin sa prezentuje najhorším možným spôsobom.
Brutus zabil Cézara. Kto zabije Brutusa?

Rok sa s rokom zišiel a je tu BRUTUS, anticena za architektúru.

Aby som hneď vyjadril moje sympatie - anticena je super nápad. Ale ak obdobná snaha má disponovať nepriestrelnou kvalitatívnou úrovňou, ak má byť zrkadlom dokazujúcim že sa veci dali lepšie a nemá byť iba smutnou snahou o zaujatie, alebo prázdnou kritikou či nedajbože recesiou, musí byť verejne známe kto a z akej pozície odbornosti hodnotí dané diela. BRUTUS nemá nič z definícií, ktoré bežné ocenenia mávajú a ktoré im dávajú kredibilitu, činiacu z nich relevantných partnerov vo verejnej diskusii.

Každý rok sa pri zverejnení BRUTUSa snažím nájsť relevantné informácie o jej pozadí. Nikdy som ich nenašiel. Nikdy som sa nikde nedozvedel, koľko ľudí je v porote. Kto ich vybral, kto sú, prečo tam sú, čo spravili pre architektúru a prečo by sa k hocičomu mali vyjadriť. Nikdy nikde nebol zverejnený longlist, ani shortlist vybraných diel. Nikdy nikde nebol zverejnený transkript z výsledného hlasovania, ako to napr. robí časopis ARCH. Nenašiel som žiadne občianske združenie, ani neziskovú organizáciu ktorá ocenenie organizuje. Zaujíma ma, odkiaľ berú financie na výjazdy, na zaplatenie porotcov, na všetko čo reálne ocenenia bežne riešia a musia finančne pokrývať. Jediná spojitosť s overiteľným, reálnym svetom k akej sa vieme dopátrať je tradične hovorkyňa Zuzana Duchová, ktorá každý rok verejne zastupuje toto (momentálne) samozvané spoločenstvo odborníkov. Na základe reálne overiteľných informácií, je dokonca možné že pani Duchová môže byť jediná osoba za celým projektom.


Cena nemá štandardné kategórie, skôr sa flexibilne orientuje na udalosti daného roka. Samo o sebe nie zlý koncept, ale zatiaľ je rozkročená tak široko, že sa sa v nej objavili konkrétne stavby, ale aj fotostena. Každý rok bol zatiaľ BRUTUS viac alebo menej nevyspytateľným zoznamom, sumárom nepodarených udalostí. Akoby nestačilo že sa stali, ešte ich niekto aj pekne zhrnul na kôpku bez toho, aby aspoň vecne a odborne odsúdil veci nehodné aktuálnej európskej úrovne, na príkladoch ukázal ako sa to robiť dá, čo by bolo lepšie, ako by sme dospeli k náhrade či oprave. Miesto toho vyjadrenia často skĺzli svojou uštipačnosťou a nadnesenosťou na úroveň hodnotených diel. Nechápem, prečo tejto aktivite niekto vôbec dáva mediálny priestor. Jej výpovedná hodnota, rovnako ako aj formálna úroveň, sú dnes na úrovni osobného blogu. Je ohromne ľahké byť niekde skrytý v komforte súkromia a z takto pohodlnej pozície písať vyjadrenia na v princípe hocičo. Ale vystúpiť von a podpísať sa pod ne, by človek pri akomkoľvek ocenení tak nejak považoval za samozrejmosť, lebo je rok 2020 a tvárime sa, že sme v civilizovanom svete.

Ak som niečo veľmi jasne pochopil počas môjho života v Česku, je to smutný fakt že úroveň verejnej diskusie, či už v televízi alebo krčme, je na Slovensku zarážajúco neohrabaná. Rozhodne nie som zástancom politickej korektnosti. Ale som zástancom kultivovanosti, úcty, odbornosti a snahy o chápavý a úprimný dialóg. BRUTUS nič nepozdvihuje, len pridáva ďalší zárez do pažby priemernosti, ktorá dennodenne saturuje naše komunikačné kanály.

Ak raz BRUTUS bude mať hmatateľnú hodnotu, ktorou pozitívne pretvorí spoločnost, budem naozaj nadšený. Dovtedy by ma tešilo, keby mu seriózne weby, ako napr. Archinfo alebo Denník N, nedávali mediálny priestor. Lebo rovnako nevystopovateľným spôsobom, sa píšu "odborné" vyjadrenia napr. v časopise Zem a Vek. Ak si to odborníci, žijúci zahalení tajomstvom prečítajú, možno sa nad sebou zamyslia a do budúcna nám pripravia skutočne prvotriednu anticenu. Priestoru na ňu rozhodne máme dosť.

Autor článku

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím