Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. máj 2018
0
676

Do Bratislavy príde architekt, ktorý z Ľubľany urobil mesto pre ľudí.

Porozprávať sa s ním budete môcť na pouličnom festivale na Mickiewiczovej
Do Bratislavy príde architekt, ktorý z Ľubľany urobil mesto pre ľudí.

 

Street festival WhatCity? na Mickiewičke prinesie to najlepšie z pouličného Dobrého trhu aj konferencie o mestách WhatCity. Bratislavu pri tejto príležitosti navštívi viacero inšpiratívnych hostí, ktorí predstavia svoje skúseností z transformácie miest. Jedným z nich bude aj Janez Koželj, hlavný architekt a viceprimátor slovinského hlavného mesta. Porozprávať sa s ním budete môcť tvárou v tvár 19.mája na Mickiewiczovej ulici.

Janez Koželj je od roku 2006 viceprimátorom Ľubľany a jej hlavným architektom už tretie volebné obdobie. Zodpovedal za prípravu materiálu, nazvaného Ljubljana 2025, vizionárskeho ale i praktického dokumentu, ktorý stanovuje základné rámce rozvoja mesta. Úspechom plánu Ljubljana 2025 postupná, ale kontinuálna realizácia menších projektov, vďaka ktorým sa podarilo zmeniť mentalitu obyvateľov i politikov a vytvoriť živé mesto. Ľubľana ako mesto veľmi podobné Bratislave využíva malé, neustále pribúdajúce zmeny vo verejných priestoroch, ktoré sa úspešnejšie aj ekonomickejšie ako veľké projekty. Prepojením malých zásahov vzniklo živé, zelené centrum, ktoré si podľa prieskumov pochvaľuje 92 percent obyvateľov a návštevníkov mesta.

Dokument Ljubljana 2025 predstavuje budúcnosť Ľubľany ako príjemného zeleného mesta, ktoré si zachováva svoj charakter a identitu, dbá na potreby obyvateľov a zlepšuje podmienky ich života. Počíta obnovou verejných priestranstiev a parkov, revitalizáciou nábreží rieky Ljubljanice, pretvorením ulíc na bulváre, realizáciou nových kultúrnych, športových a zdravotníckych centier alebo silnejšieho zapojenie univerzity a aktívnych občanov do života mesta. Mnoho z ideí plánu Ljubljana 2025 sa už skutočne realizovalo. Ľubľana vybudovala alebo zrekonštruovala mosty, zrevitalizovala viaceré verejné priestranstvá, ulice a námestia, ktoré boli v minulosti doménou automobilov sa stali pešími bulvármi, v meste vznikli kultúrne centrá. V roku 2016 bola ocenená ako hlavné zelené mesto Európy.

Transformácia Slovenskej ulice v centre Ľubľany do zdieľaného priestoru pre verejnú dopravu a chodcov
Transformácia Slovenskej ulice v centre Ľubľany do zdieľaného priestoru pre verejnú dopravu a chodcovFoto: Dekleva Gregorič architects

Ukážkovou zmenou slovinského hlavného mesta je premena Slovenskej cesty, najvýznamnejšej a najdlhšej ulice priamo v centre mesta. Po precízne pripravenom procese sa táto pôvodne dopravne veľmi zaťažená a rušná cesta premenila na zdieľaný priestor, kde získali adekvátny priestor chodci, cyklisti i verejná doprava. Zo Slovenskej cesty sa stal živý, bezpečný a príjemný bulvár, ktorý pozitívne ovplyvňuje celé centrum Ľubľany.

Festival WhatCity? na Mickiewičke chce poukázať na ďalšie podobné pozitívne príklady transformácie ulíc. Celodenné podujatie na Mickiewiczovej ponúkne možnosť sa porozprávať tvárou v tvár s tridsiatimi domácimi a zahraničnými rečníkmi na tému verejných priestorov, dopravy alebo správy. Debatovať sa bude aj o možnej premene rušnej a tranzitnej Mickiewiczovej ulice na príjemnejšie miesto pre obyvateľov i návštevníkov Starého Mesta, na atraktívnu ulicu, ktorá predĺži pešiu líniu z centra Bratislavy. Konferencia prebieha v netradičnom formáte rozhovorov jeden na jedného. Pozvanie prijali aj americký odborník na správu verejných priestranstiev, holandská odborníčka na využitie prázdnych budov, architekti, experti na dopravu, ľudia s telesným znevýhodnením, ale aj susedia z Mickiewiczovej ulice.

Viac informácií http://whatcity.sk/mickiewicka/

Transformácia Slovenskej ulice v centre Ľubľany do zdieľaného priestoru pre verejnú dopravu a chodcov
Transformácia Slovenskej ulice v centre Ľubľany do zdieľaného priestoru pre verejnú dopravu a chodcovFoto: Dekleva Gregorič architects
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím