Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. máj 2021
0
95

Životný cyklus dnešných bytových domov je naším odkazom budúcim generáciám

Na Slovensku tvoria budovy až 39 percent emisií CO2, a práve ochrana životného prostredia a znižovanie ich podielu v stavebnom sektore.
Životný cyklus dnešných bytových domov je naším odkazom budúcim generáciám

Nová legislatíva bude znamenať zmenu prístupu a prechodu na integrované projektovanie aj v oblasti bytových domov. V mnohých prípadoch nepôjde len o kvalitnejšiu obálku, ale aj o významnejšie zastúpenie núteného vetrania, obnoviteľných zdrojov a nízkouhlíkových technológií. Uviedol to na odbornom seminári „Návrh budov v energetickej triede A0 – časť 5. Bytové domy“ Marek Kremeň, člen predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

Táto kombinácia by v konečnom dôsledku mala užívateľovi priniesť kvalitnejší, ekologickejší a energeticky úspornejší priestor nielen na papieri, ale aj formou nižších prevádzkových nákladov a emisií skleníkových plynov. „Nemali by sme však zabúdať aj na materiály, z ktorých sú bytové domy postavené, ako aj na spôsob výstavby, pretože budovy slúžia svojmu účelu veľa rokov a životný cyklus dnešných bytových domov je naším odkazom budúcim generáciám,“ upozornil Marek Kremeň zo Slovenskej rady pre zelené budovy.

Na Slovensku tvoria budovy až 39 percent emisií CO2, a práve ochrana životného prostredia a znižovanie ich podielu v stavebnom sektore, nám môžu výrazne pomôcť pri dosahovaní cieľov, akým je napríklad uhlíková neutralita. „Preto výstavba nových budov, ale aj rekonštrukcie už postavených, by sa mali vykonávať s myšlienkou na efektívnu a ekonomickú prevádzku. Jedným z nástrojov je aj energetická certifikácia budov a dnešná povinnosť stavať budovy s takmer nulovou spotrebou energie,“ povedal Peter Heyder zo spoločnosti Viessmann a doplnil, že splnenie týchto limitov je možné najmä s využitím obnoviteľných zdrojov energií.

A0 predstavuje príležitosť

Energetickú triedu A0 vníma Tomáš Guniš zo spoločnosti Saint-Gobain ako príležitosť hovoriť o kvalitnejšej príprave projektu a lepšej spolupráci jednotlivých profesií. „Východiskovým predpokladom pre návrh budovy v triede A0 by mal byť výber vhodnej lokality, správna voľba tvaru budovy a jej optimálna orientácia na svetové strany. V ďalšom kroku nastupuje dimenzovanie obvodového plášťa budovy z hľadiska fyzikálnych parametrov, správna voľba materiálovej skladby a navrhnutie detailov tak, aby sa eliminovali tepelné mosty a bolo možné vytvoriť celistvú vzduchotesnú rovinu,“ vysvetlil Tomáš Guniš, podľa ktorého je tretím krokom navrhnutie vhodných systémov vykurovania, vetrania a obnoviteľných zdrojov energie. „Zároveň treba pripomenúť, že všetky tieto kroky by mali byť neustále a vo všetkých stupňoch projektu navzájom koordinované – ide teda skôr o ich postupné rovnomerné spresňovanie, než o časovú následnosť,“ zdôraznil odborník.

A0 z pohľadu MaR

MaR (systém merania a regulácie) má priamy dopad na ekonomiku (spotrebu energie), kvalitu vnútorného prostredia a komfort v bytových domoch. „Tým zohráva dôležitú úlohu nielen ako efektívny riadiaci systém jednotlivých profesií riadenia budovy, ale aj ako koordinátor všetkých technologických disciplín v budove, ktorý optimalizuje ich spoluprácu a eliminuje nežiadúce ovplyvňovanie jednej disciplíny druhou, čím prispieva k znižovaniu spotreby energií. Je vhodné, aby sa dodávatelia MaR zúčastňovali pri návrhu celého TZB budovy už na začiatku tvorby projektu,“ uzavrel Pavol Praženica zo spoločnosti Siemens.

 Zdroj: TLAČOVÁ SPRÁVA SKGBC

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnej výstavby na Slovensku. Zasadzuje sa o to, aby navrhované a novopostavené budovy mali zdravé vnútorné prostredie a zároveň sa v nich nemrhalo energiou a inými zdrojmi.

www.skgbc.eu

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím