Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. marec 2016
0
1718

Kalkulačka hodnoty bytov

Inštitút finančnej politiky pripravil kalkulačku na odhad hodnoty bytov, ktorá na základe zadaných vstupných kritérií odhadne približnú hodnotu bytu.
Kalkulačka hodnoty bytov

Častokrát potrebujeme i my architekti, i naši partneri poznať pri príprave investícií hodnotu vytov v konkrétnej lokalite. Teraz máme k dispozícii relatívne objektívny nástroj, vychádzajúci zo serióznych zdrojov. Kalkulačku nájdte tu.

Výpočty vychádzajú z regresnej rovnice, ktorá využíva skutočne inzerované ponukové ceny bytov za obdobie rokov 2011 a 2012. Kalkulačka je počiatočným pokusom IFP vytvoriť analytický nástroj pre odhad hodnoty nehnuteľností na bývanie. V súčasnosti kalkulačka nereflektuje vývoj na realitnom trhu od roku 2013, našou snahou je ju postupne aktualizovať a vylepšovať tak, aby dokázala čo najvernejšie zohľadňovať realitu. Manuál stručne popisuje údajovú základňu, model na ktorom je kalkulačka založená a upozorňuje na jej súčasné slabšie stránky.

1. Ako kalkulačka funguje

Kalkulačka pracuje v užívateľsky prístupnom prostredí, kde sa jednotlivé charakteristiky bytu potrebné pre odhad hodnoty vyberajú zo zoznamu alebo dopĺňajú ako číselné údaje. V prvom kroku je výber mesta alebo obce. V prípade Bratislavy a Košíc je potrebné vybrať aj mestskú časť a ulicu. Ďalšie parametre sa týkajú výhradne charakteristík bytu. Po zadaní požadovaných údajov stačí kliknúť na tlačidlo „Vypočítať“ a zobrazí sa odhad hodnoty za m2 a celkovej odhadovanej hodnoty bytu. Odhady sú indikatívne a pri ich používaní je potrebné zobrať do úvahy skutočnosť, že v niektorých prípadoch nie je možné dostatočne presne odhadnúť hodnotu bytu.

2. Vstupné údaje a regresná rovnica

Kalkulačka je založená na regresnom modeli cien bytov za m2, ktorý vychádza z databázy ponukových cien bytov za roky 2011 a 2012 (ďalej len databáza). Databáza po očistení obsahuje 113 tis. pozorovaní s charakteristikami inzerovaných bytov (Databáza bola očistená o duplicitné záznamy, záznamy s chýbajúcimi hodnotami a záznamy s nereálnymi hodnotami (rozloha bytu 5 000 m2 a podobne) . Model pracuje s konkrétnymi charakteristikami bytu, lokality a ekonomickej situácie v lokalite.

Charakteristiky bytu:

 Celková obytná plocha bytu (Výmera bytu bez pivnice, komory, balkónov a lodžií)

 Výmera balkóna, terasy a lodžie

 Poloha bytu v bytovke – prízemie, podstrešie, medziposchodie

 Výťah v bytovom dome

 Stav bytu – novostavba, kompletná, čiastočná rekonštrukcia, pôvodný stav

 Použité materiály – panel, tehla, zmiešaná konštrukcia

Lokalita bytu a ekonomická situácia v regióne:

 Okres

 Vzdialenosť do najbližšieho krajského mesta

 Počet obyvateľov v meste, obci

 Daň z prenocovania na obyvateľa (Slúži na identifikáciu turisticky atraktívnych lokalít, kde je predpoklad vyššej ceny nehnuteľnosti)

 Nezamestnanosť v obci

 V prípade Bratislavy a Košíc aj ulice (Pomerne vysoký počet ponukových údajov v Bratislave a Košiciach umožnil odhad na úrovni ulice)

Vzhľadom k dostupnosti informácii v databáze boli vynechané ďalšie charakteristiky, ktoré môžu významným spôsobom ovplyvniť cenu bytu. Napríklad informácia o príslušenstve k bytu (garáž, parkovacie miesto, pivnica), zariadenie bytu, zateplenie bytového domu a ďalšie. Rovnako charakteristiky lokality, v ktorej sa byt nachádza, neumožňujú úplné zachytenie vplyvu lokality na cenu. Akékoľvek pozitívne (blízkosť zástavky MHD, parku) alebo negatívne (smetisko, železnica, diaľnica) externality môžu významným spôsobom ovplyvniť cenu, ale kalkulačka nedokáže zachytiť. Z dôvodu nedostatočného počtu pozorovaní kalkulačka umožňuje detailnejšie definovanie polohy, na úroveň ulice, iba v prípade Bratislavy a Košíc. V ostatných prípadoch odhadne priemernú hodnotu na úrovni celého mesta. Táto skutočnosť relatívne významným spôsobom skresľuje výsledky najmä v krajských a okresných mestách, kde by detailnejšie zachytenie polohy významným spôsobom zvýšilo presnosť odhadu. V prípade Bratislavy a Košíc nedostatočný počet pozorovaní pri niektorých uliciach rovnako vplýva na presnosť odhadu. Pre väčšiu istotu odhadu je vhodné pozrieť sa aj na odhadované hodnoty rovnakého bytu v susedných uliciach. 

3. Aktuálnosť odhadu

Kalkulačka je založená na ponukových cenách roku 2011 a 2012. V súčasnosti IFP nemá podrobnejšie informácie o vývoji nehnuteľností za obdobie rokov 2013 až 2015. Vďaka silnému ekonomickému rastu a výhodným úverom na bývanie rástol v roku 2015 dopyt po nehnuteľnostiach na bývanie, ktorý sa prejavil aj v raste cien. Je však veľmi málo štatistík, na základe ktorých by bolo možné presnejšie odhadnúť zmenu cien. Jedna z mála relevantných štatistík o vývoji cien nehnuteľností na bývanie je štatistika NBS, podľa ktorej sa však ceny oproti rokom 2011 a 2012 takmer nezmenili. Vo väčšine krajov dokonca klesali. Vzhľadom k nedostatku dostatočne podrobných informácií o vývoji cien bytov, zmeny medzi rokmi 2012 a 2015 nie sú v odhadoch zapracované.

Zdroj: Ministerstvo financií SR

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím