Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. september 2022
0
291

Súťaž: PREFABRICATION GOES CREATIVE

Témou tohto ročníka súťaže je občianska stavba situovaná v ľubovoľnej lokalite s použitím prefabrikovaných nosníkov DELTABEAM® v kombinácii s rôznymi materiálovými variantmi prefabrikovaných stropov a zvislých konštrukcií.
Vyhlásenie29.9.2022
08:00
Odovzdanie návrhov10.3.2023
23:59
VyhlasovateľPeikko, SvF STU BA
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktPeikko
info@prefagoescreative.sk

Spoločnosť Peikko Slovakia v spolupráci s Katedrou architektúry SvF STU Bratislava vyhlasuje prvý riadny ročník súťaže pre mladých architektov nazvanej PREFABRICATION GOES CREATIVE. Študenti architektúry dostanú možnosť dokázať, že prefabrikácia neznamená uniformitu a že kreatívne nápady sa dajú realizovať aj pomocou typizovaných riešení. Po veľkom úspechu nultého ročníka sa do súťaže tentokrát môžu zapojiť študenti všetkých vysokých škôl architektúry z Bratislavy a Košíc.

Témou tohto ročníka súťaže je občianska stavba situovaná v ľubovoľnej lokalite s použitím prefabrikovaných nosníkov DELTABEAM® v kombinácii s rôznymi materiálovými variantmi prefabrikovaných stropov a zvislých konštrukcií. Súťaž je vypísaná ako voľná s akoukoľvek funkčnou náplňou spadajúcou pod kategóriu občianskej vybavenosti.

S podrobnosťami súťažného zadania majú študenti všetkých vysokých škôl architektúry, teda Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, Katedry architektúry na Stavebnej fakulte STU, Technickej univerzity v Košiciach a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, možnosť zoznámiť sa na prednáškach práve v týchto dňoch. V spolupráci so svojimi odbornými školiteľmi potom budú mať približne šesť mesiacov na prípravu a odovzdanie súťažných projektov. Podmienkou je vybrať vhodné materiály a konštrukčný koncept s využitím prefabrikovaného systému DELTABEAM®, zohľadniť urbanistické vzťahy, navrhnúť atraktívny verejný priestor a použiť udržateľné materiály a riešenia.

„Vidíme veľký potenciál vo výstavbe pomocou prefabrikovaných riešení a skrutkových spojov a chceme spraviť všetko preto, aby sme ich spopularizovali aj na Slovensku. Viac ako 90 percent produkcie nášho výrobného závodu v Kráľovej nad Váhom smeruje na export a toto chceme zmeniť. Čím skôr sa budúci architekti zoznámia s možnosťami, ktoré im ponúkajú naše systémy, tým skôr uvidíme aj ich reálne uplatnenie v praxi,“ vysvetľuje motiváciu hlavného partnera súťaže generálny riaditeľ Peikko Slovakia Ing. Milan Ďurčovič.

„Keď je prefabrikácia poňatá moderne, predstavuje ideálny systém na stavbu flexibilných občianskych stavieb rýchlo, kvalitne a udržateľne, s ohľadom na životné prostredie a bez toho, aby autora akokoľvek obmedzovala,“ tvrdí tajomník súťaže Ing. Robert Provazník z Katedry architektúry SvF STU v Bratislave a dodáva: „Prefabrikácia neznamená uniformitu, aby nevznikol dojem, že znova ideme vytvárať len nejaké panelové činžiaky. A čo sa týka udržateľnosti, v stavebníctve sa k nej priblížime najskôr šetrením materiálov. A to prefabrikované riešenia, a konkrétne aj systém DELTABEAM, umožňujú vďaka subtílnejším základom, tenším stropom a nižšej konštrukčnej výške.“

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

TÉMA A PREDMET SÚŤAŽE
Témou súťaže je občianska stavba situovaná v ľubovoľnej lokalite s použitím prefabrikovaných nosníkov DELTABEAM v kombinácii s rôznymi materiálovými variantmi prefabrikovaných stropov a zvislých konštrukcií. Súťaž je vypísaná ako voľná s akoukoľvek funkčnou náplňou spadajúcou pod kategóriu občianskej vybavenosti. Predmetom súťaže je kreatívny návrh občianskej stavby zohľadňujúci kritérium prefabrikácie - overenie možností realizovať rýchlo, efektívne a udržateľne kvalitné architektonické riešenie stavby. Viac o súťaži nájdete na www.prefagoescreative.sk.

ÚČASTNÍCI SÚŤAŽE
Študenti prvého a druhého stupňa štúdia univerzít na Slovensku.

FORMÁT SÚŤAŽE
Architektonická, študentská, anonymná

HARMONOGRAM SÚŤAŽE
Vyhlásenie súťaže, zverejnenie podmienok: 
september 2022
Úvodná prednáška a prezentácia zadania:  /online/ september / október 2022
Odovzdanie súťažných návrhov:
10. marec 2023 do 16 : 00 elektronicky
17. marec 2023 do 16 : 00 fyzicky/poštou
Zasadnutie poroty apríl: 2023
Vyhlásenie výsledkov a výstava všetkých prác:  máj / jún 2023
Prezentácia súťažných podmienok na prefagoescreative.sk

CENY
• Finančné ohodnotenie víťazných návrhov:
1. Cena 2000 €
2. Cena 1200 €
3. Cena 800 €
• Nefinančné ohodnotenie zo strany partnerských médii a spoluorganizátorov bude predstavené v priebehu trvania súťaže na webových stránkach.

POROTA
Definitívne zloženie poroty bude vyhlásené v priebehu konania súťaže.
Predbežná štruktúra porotcov:
1. delegovaný člen SKA
2. delegovaný člen SKSI
3. autorizovaný architekt - člen SKA
4. zástupca projekčnej kancelárie Peikko Slovakia s.r.o.
5. zástupca SKGBC

ZÁMER
Architektonická tvorba stojí dnes pred novými výzvami. Jednou z nich je stavať rýchlo, kvalitne a zároveň reagovať na aktuálne požiadavky doby – udržateľnosť a ochrana životného prostredia. Je nesporné, že rýchlejší, bezpečnejší, efektívnejší a šetrnejší spôsob výstavby smeruje k využívaniu prefabrikácie, ktorá nie je obmedzujúca, ale poskytuje architektonickej tvorbe väčšiu voľnosť. Voľnosť, ktorá umožňuje navrhnúť i otvorenejšie priestory aj v projektoch s architektonicky náročnými tvarmi. Overte si tento trend uvažovania vo Vašom projekte. Navrhnite Vami zvolený druh občianskej stavby do konkrétnej Vami zvolenej urbanistickej situácie a aplikujte v návrhu princíp prefabrikácie. Využite efektívne všetky výhody, ktoré prefabrikácia ponúka. Limitom nie je použitie len jedného materiálu, ale možnosť atraktívnej kombinácie i viacerých materiálov - napríklad oceľ, drevo, betón.

KONZULTÁCIA
Od októbra 2022 do februára 2023 prebehne niekoľko online konzultácii. Dátum a čas bude upresnený na webovej stránke súťaže prefagoescreative.sk, na webovej stránke fakúlt, cez študentské informačné systémy a sociálne siete.

SÚŤAŽNÉ PODKLADY
Podmienkou súťaže je použitie materiálov, riešení a systémov ponúkaných spoločnosťou Peikko. Detaily a technické údaje o všetkých materiáloch sú k dispozícii:
na stránke www.prefagoescreative.sk
e-mail: info@prefagoescreative.sk

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím