Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. júl 2016
0
15562

CE.ZA.AR 2016 - nominácie

Porota rozhodla. Nominovala 17 diel v šiestich kategóriách. Víťazi budú vyhlásení na slávnostnom galavečeri 6. októbra 2016.
CE.ZA.AR 2016 - nominácie

Úlohou ocenenia CE·ZA·AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre. Cieľom jubilejného ročníka Ceny CE∙ZA∙AR je okrem tradičného mapovania tvorby architektov za posledné dva roky aj reflexia nad ich tvorbou za celé obdobie existencie Ceny. Záštitu nad jubilejným ročníkom CE∙ZA∙AR 2016 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Nominácie na Cenu za architektúru CE·ZA·AR 2016 boli udelené v súlade so štatútom v šiestich kategóriách:

Rodinné domy - 3 nominácie
Bytové domy - 2 nominácie
Občianske a priemyselné budovy - 3 nominácie
Rekonštrukcia a obnova budov - 3 nominácie
Interiér - 4 nominácie
Exteriér - 2 nominácie

V nasledujúcich riadkoch krátko predstavujeme nominované diela. Podrobnejšie profily nominovaných stavieb si môžete pozrieť po kliknutí na ich fotografiu.

 

Nominácie v kategórii Rodinné domy

Rodinný dom pod kalváriou, Kaplnská ulica, Veľké Úľany viac TU

Autori: Peter Šercel, Andrej Švec 

"Ak architekt robí pre seba, alebo pre svojich blízkych, je to asi to najťažšie zadanie. Na druhej strane, má možnosť slobodne prejaviť svoju osobnosť a vlastné názory na kvalitné bývanie."

Foto: Tomáš Manina

Drevodom v Lučatíne viac TU

Autor: Jaromír Krobot 

"Sympatická práca mladého architekta. Po piatich rokoch práce v ateliéri dostal zaujímavé zadanie, ktoré dotiahol do úspešnej realizácie."

Foto: Jaromír Krobot

Rodinný dom Brusnicová "A", Brusnicová, Bratislava viac TU

Autori: Matej Grébert, Juraj Benetin 

"Málokedy sa v našich podmienkach stáva, že dva suediace domy 'sa rozprávajú'. Že sa rešpektujú. Že sa vzájomne dopĺňajú, hoci každý z nich je iný a má svoj vlastný charakter."

Foto: Compass Architekti

Nominácie v kategórii Bytové domy

Bytové domy Avana, Bezručova, Stupava viac TU

Autori: Matúš Polák, Martin Rezník 

"Zapamätateľný, čistý, jednoduchý bytový dom levitujúci 'na nožičkách'. Určite neodkráča, lebo obyvatelia by to asi nedovolili."

Foto: Tomáš Manina

Panorama city, Čulenova, Bratislava viac TU

Autor: Juraj Hermann 

"Veľká mierka a precízny detail."

Foto: Monika a Ľubo Stacho

Nominácie v kategórii Občianske a priemyselné budovy

Materská škola Guliver, Poľovnícka ulica, Banská Štiavnica viac TU

Autor: Richard Murgaš 

"Cieľ bol jasný. Zodpovednosť na každej strane osobná, nedeliteľná. Nie je kde uhýbať. Treba len tvrdo robiť. Výsledky sa dostavia."

Foto: Lukáš Rohárik

Dostavba areálu MZV SR, Pražská, Bratislava viac TU

Autori: Ján Pavúk, Iľja Skoček

"Verejné obstarávanie v oblasti štátnych investícií nedopadá vždy dobre. Nájdu sa však i svetlé príklady, kde výsledok je bezpochyby gramotnou architektúrou."

Foto: Ján Pavúk

Centrála firmy Gumex Slovakia, Cabajská cesta, Nitra viac TU

Autori: Martin Paulíny, Branislav Hovorka 

"Dôkaz že aj prozaické zadanie (predaj a servis pneumatík) môže vyústiť do výbornej architektúry. Branislav Hovorka a Martin Paulíny znovu dokázali že pre architektúru neexistujú nezaujímavé úlohy."

Foto: Branislav Hovorka

Nominácie v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov

Obnova interiéru rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Brutovciach viac TU

Autor: Tomáš Bujna 

"Pekný príklad intervencie v historickej sakrálnej stavbe. Nový autorský vklad v dialógu s pôvodným prostredím."

Foto: Stano Dubík

Rekonštrukcia baníckeho domu, Dolná Resla viac TU

Autori: Vladimír Schmidt, Zuzana Schmidt 

"Rozsiahla rekonštrukcia typického baníckeho domu, kde sa podarilo s citom zachovať pôvodný charakter stavby a zároveň vytvoriť podmienky pre dnešný štandard prechodného bývania."

Foto: Martin Šveda

Bytový dom Mýtna 25, Bratislava viac TU

Autori: Pavol Senecký, Michal Vršanský, Juraj Senecký 

"Prestavba objektu v kompaktnej mestskej zástavbe. Architektonické riešenie postavené na kontraste pôvodného a 'nového' so zreteľne čitateľnou hranicou"

Foto: Ateliér OCR

Nominácie v kategórii Interiér

Byt G viac TU

Autori: Tomáš Szőke, Katarína Príkopská, Ivan Príkopský 

"Výnimočná adresa, preplávajúci byt, trpezlivosť, poctivá architektonická práca."

Foto: Katarína Príkopská

Interiér štúdia Framehouse, Miletičova, Bratislava viac TU

Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý 

"Drevo, betón a kúsok kovu."

Foto: Plusminusarchitects

Interiér obchodu Slávica, Laurinská, Bratislava viac TU

Autor: Andrej Olah

"Interiér obchodu s dizajnom v parteri mestského paláca. Patinu a obmedzenia vyplývajúce z pamiatkovej ochrany objektu vnímal architekt ako výzvu a nie ako prekážku."

Foto: Tomáš Manina

Rekonštrukcia interiéru SNG na Zvolenskom zámku viac TU

Autori: Alan Krajčír, Helena Vojtková 

"Súčasný interiér vstupuje do historickej pamiatky s prvkami z rekonštrukcie z 60-tych rokov. Výzvou bolo citlivo a jednoznačne zvládnuť kontrast foriem a estetík odlišných časových období"

Foto: Martin Dökereš

Nominácie v kategórii Exteriér

Exteriérové úpravy Digital parku, Einsteinova 25, Bratislava viac TU

Autori: Igor Marko, Peter Pasečný 

"Rozmer a kvalita pracovného prostredia nie je ohraničená kanceláriou a zasadačkou. Originálne riešenie má pozitívny dopad na efektivitu a vyvážený rytmus práce a oddychu"

Foto: Peter Pasečný, Michal Bobošík

Turistická lávka a prístrešok na kopci Straník, Žilina viac TU

Autori: Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovič, Peter Lenyi, Ondrej Marko, Marián Lucký 

"Od workshopu k realizácii - exteriérová intervencia nad Žilinou."

Foto: Jana Makroczyová

Tohtoročná porota pracovala v zložení:

Ing. arch. Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika)
Architekt a urbanista absolvoval štúdium na Fakulte architektúry STU v Bratislave a ročné štúdium na EA Lyon vo Francúzsku. Je spoluzakladateľom ateliéru GutGut, ktorý od roku 2007 úspešne pôsobí na domácej aj zahraničnej architektonickej scéne. Popri práci vo vlastnom ateliéri pôsobil ako asistent Jána Studeného v ateliéri III A3 na Katedre architektonickej tvorby VŠVU a ako hosťujúci pedagóg na FA STU v Bratislave. Spoluzakladal OFCA (Office for collaborative architects), ktorý napomáha výmene vedomostí v rámci neformálnej profesionálnej komunity ako pokračovanie stretnutia v rámci výskumného projektu City Vision Europe. O svojej práci prednáša doma i v zahraničí. K jeho známym realizáciám, ktoré nesú pečiatku architektonického ateliéru GutGut, patrí bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave, rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote alebo päťchaty pri Seneckých jazerách.

Ing. arch. Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika)
Po ukončení štúdia na Fakulte architektúry STU v Bratislave pôsobil v Slovenskej akadémii vied na Ústave stavebníctva a architektúry v Bratislave, neskôr na Inštitúte urbanizmu a územného plánovania v Banskej Bystrici. V roku 1991 založil vlastný architektonicko-urbanistický ateliér, kde pôsobí dodnes a venuje sa mnohým významným architektonickým projektom i urbanistickej a územnoplánovacej problematike. Získal viaceré významné ocenenia: je dvojnásobným laureátom Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR, laureátom Národnej ceny za architektúru – Ceny Dušana Jurkoviča a podarilo sa mu získať i nomináciu na Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies Van Der Rohe Award. Okrem vlastnej architektonickej činnosti sa venuje aj publikačnej a vydavateľskej činnosti.

Prof. Ilona Németh, DLA (výtvarníčka, Slovenská republika)
Vstúpila na výtvarnú scénu Slovenska začiatkom 90. rokov a odvtedy tam má svoje pevné miesto. Študovala na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Budapešti. Jej inštalácie sú charakteristické konfrontáciou prírodných a technických materiálov a vypovedajú o ľudskej (aj ženskej) existencii, často provokujú a evokujú silné emocionálne zážitky.
Objekt Polyfunkčná žena (pôvodne vytvorený pre Výročnú výstavu SCCA) sa v roku 1996 dostal do prestížnej Ludwigovej zbierky súčasného umenia v Budapešti, kde sa podľa slov jej kurátorky stal základným kameňom feministického diskurzu zbierky. V roku 2001 bola Ilona Németh vybratá, aby reprezentovala Českú a Slovenskú republiku na 49. Bienále umenie v Benátkach (s J. Surůvkom) – v spoločnej inštalácií Pozvanie na návštevu kulminuje jedna línia autorkinej tvorby, v ktorej sa prelína súkromné s verejným, reálny život s umením. Németh je držiteľkou Ceny Mladý slovenský výtvarník a ceny Mihály Munkácsy Prize ministerstva národného kultúrneho dedičstva v Budapešti. Je zastúpená v maďarských i slovenských výtvarných zbierkach.

Doc. Ing. arch. Antonín Novák (architekt, Česká republika)
Po ukončení gymnázia bol v roku 1981 prijatý na Fakultu architektúry VUT Brno. Štúdium obhájil diplomovou prácou na Katedre občianskych stavieb. V roku 1991 pracoval vo viedenskej kancelárii prof. Arch. W. Holzbauera a podieľal sa na vypracovaní plánov Administratívneho strediska IBM vo Viedni a Správneho centra Austria bank taktiež vo Viedni. Po týchto zahraničných skúsenostiach založil s Ing. arch. Petrom Valentom projekčnú kanceláriu Atelier DRNH, ktorý získal viac než dve desiatky cien, nominácií a odmien v rôznych architektonických súťažiach. Bol členom Vedeckej a umeleckej rady dekana FA VUT Brno a Obce architektov a menovaný členom Rady študijného programu na FA VUT, kde neskôr pôsobil ako externý pedagóg. Spolu s ateliérom Kuba & Pilař architekti založil Cenu Johna Hejduka pre najlepšie bakalárske práce študentov FA VUT Brno. Je autorom textov pre mnohé odborné periodiká. Od roku 2010 je vedúcim Ateliéru navrhovania Novák – Balda na Fakulte umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci. V roku 2013 obhájil habilitačnú prácu na FA ČVUT v Prahe a spolu s arch. Valentom vydal knihu „Sloupky o architektuře“ a knihy „Dům a krajina I.“ a „Dům a krajina II.“

Roman Rutkowski (architekt, Poľsko)
Vyštudoval Fakultu architektúry Technickej univerzity vo Vroclave. Je majiteľom architektonického ateliéru, ktorý nesie meno Roman Rutkowski Architekci. Zaoberá sa projektmi rôzneho charakteru: od výstav cez rodinné domy a bytové priestory až po väčšie architektonické a urbanistické projekty nielen doma, ale i v zahraničí. V roku 2012 sa dostal na zoznam 40 najlepších európskych architektov do 40 rokov „Europe 40 under 40“. V súčasnej dobe vyučuje na Technickej univerzite vo Vroclave, v rokoch 2010 až 2012 prednášal na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V roku 2005 dokončil doktorát, ktorý je zameraný na spojenie architektúry z konca XX. storočia a konceptuálneho umenia 60-tych rokov. Je kritikom architektúry, prispieva do mnohých časopisov, vrátane „Architektura-murator“ a „Autoportret“ v Poľsku, „A10 – new European architecture“ v Holandsku a „ERA21“ v Českej republike. Ako nezávislý odborník spolupracuje s Cenou Európskej únie za súčasnú architektúru – „Mies van der Rohe Award“ a „European Public Space Award“. Mnoho rokov pôsobil ako kurátor rôznych umeleckých a architektonických výstav, prednášok a ďalších akcií.

Jan Šépka (architekt, Česká republika)
Po absolvovaní „Fakulty architektury na ČVUT“, pokračoval v štúdiu na „Akademii výtvarných umění“. V tom čase založil spolu s Michalom Kuzemenským spolok „Nová české práce“. Od roku 1998 bol jedným z členov ateliéru HŠH. Medzi najvýznamnejšie ocenené projekty, na ktorých sa podieľal, patrí napríklad úprava „Horního náměstí“ v Olomouci, realizácia „Arcidiecézního muzea“ v Olomouci, 3. miesto v architektonickej súťaži na novú „Národní knihovnu“ v Prahe alebo realizácia výdlažby „Jiřského náměstí“ na Pražskom hrade. Od roku 2004 pôsobí ako pedagóg – vedúci ateliéru na „Fakultě architektury ČVUT“ a od roku 2009 vedie vlastnú projekčnú kanceláriu „Šépka architekti“. V súčasnej dobe je i členom komisie „Nadace české architektury“. 

Juri Troy (architekt, Rakúsko)
Vyštudoval Technickú univerzitu v Innsbrucku a „Academy of Fine Arts“ vo Viedni. V roku 2003 založil svoj vlastný ateliér vo Viedni a viac ako 10 rokov na to i vo svojom rodnom meste Bregenz. Je prednášajúcim docentom na Technickej univerzite vo Viedni, konkrétne na Odbore územného a udržateľného dizajnu. Architektonická online platforma „Archilovers" ocenenila jeho dielo 37m dom cenou „Best Project 2015".

Odborná porota na obhliadke turistickej lávky a prístrešku na kopci Straník
Odborná porota na obhliadke turistickej lávky a prístrešku na kopci StraníkFoto: CE.ZA.AR

Podklady: CE∙ZA∙AR

Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím