Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Cena Oskára Čepana je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov. Do sútaže sa v roku 2016 prihlásilo 54 umelcov a umelkýň pracujúcich naprieč širokým spektrom médií a konceptuálnych a kritických prístupov. Skutočnosť, že svoje portfóliá prihlásili umelci etablovaní v domácom a medzinárodnom prostredí, ako aj značný počet umelcov, ktorí stoja na počiatku svojej kariéry a ktorí sa do súťaže prihlásili poprvýkrát, svedčí o dôležitosti a pretrvávajúcej aktuálnosti Ceny Oskára Čepana.
Víťazov 21. ročníka Ceny Oskára Čepana vybrala medzinárodná porota v zložení: Francesca Gavin, Lily Hall, Maxime Rossi, Barnabás Bencsik, Milena Bartlová, Dušan Barok a Peter Tajkov.
Laureáti získali finančnú odmenu, rezidenčný pobyt Residency Unlimited v New Yorku a tiež na Nástupišti 1 – 12 v Topoľčanoch. V spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti bola udelená aj špeciálna cena za spoločensky angažované umenie.
Cenu Oskára Čepana získali:
Julia Gryboś a Barbora Zentková (1988, 1986, bakalárske štúdium absolvovali na Ostravskej univerzite, v magisterskom štúdiu pokračovali na VUT Brno v ateliéri Malířství II, ktorý viedli Luděk Rathouský a Jiří Franta)
Kolaboratívna prax Julie Gryboś a Barbory Zentkovej využíva spektrum interpretačných dimenzií medzi voľným gestom, kresbou a hudbou. Improvizáciu a nájdené objekty používajú na vytváranie osviežujúcich, formálne komplexných situácii, ktoré nie sú bez irónie.
Stanovisko poroty:
Julia Gryboś a Barbora Zentková vo svojej práci využívajú celý rad tvorivých prístupov ako voľné gesto, kresba a hudba. Na vytvorenie sviežich, formálne komplexných situácií používajú improvizácu a nájdené objekty.
Ich práca Úder pěstí o zeď, který zní po celý den slúži ako ozvena nedávno zbúranej textilnej továrne Vlnena v Brne, kde donedávna sídlil komplex 60 ateliérov, vrátane toho Juliinho a Barborinho. V čase získania nominácie na túto cenu bola budova nečakane predaná developerom a umelci boli nútení sa vysťahovať. Toto dalo autorkám motív venovať sa téme, ktorá nie je exkluzívnou záležitosťou Brna, ale celej Strednej Európy.
V diele Úděr pěstí o zeď, co zní celý den je podlaha výstavnej miestnosti vyskladaná z kusov linolea a slúži ako podklad pre výslednú audiovizuálnu kompozíciu. Pri kráčaní po farebných plochách sa návštevník pohybuje vo zvukovom poli. Vyblednutá podlaha so stopami po bývalej priemyselnej činnosti korešponduje so zvukovým sprievodom. Šesťkanálová zvuková kompozícia rezonuje v priestore, každá zvuková vlna prináša divákovi iný pocit.
Vysoko respozívne ku svojmu kontextu, Julia Grybos a Barbora Zentková odmietajú zaujať vyhranený postoj k akémukoľvek médiu. Ich práca je skôr výsledkom komplexnej, kolaboratívnej a afektívnej reakcie na ich prostredie. Takto vytvárajú koláž pocitových vnemov. V tomto diele je teda účasť publika kľúčovým elementom.
Tešíme sa na pokračovanie spolupráce tejto dvojice: vývoj ich práce, nové kolaborácie a vplyvy, ktoré prinesie ich rezidencia v New Yorku, a nemenej na ich budúcu samostatnú výstavu ďalší rok v Banskej Bystrici.
Pozrite si tohtoročných finalistov a ich tvorbu:
Daniela Krajčová (1983, pochádza zo Žiliny, absolvovala Vysokú školu výtvarnných umení a Vysokú školu múzických umení, počas školy bola na niekoľkých zahraničných študijných alebo tvorivých pobytoch.)
Spoločensky angažovaná tvorba Daniely Krajčovej zahŕňa intímne spovede očitých svedkov historických tráum, ako aj rozhovory s utečencami a žiadateľmi o azyl v súčasnosti. Tie kombinuje s bohatým vizuálnym komentárom prostredníctvom animácie. Jej procesné a participatívne diela vznikajú v spolupráci s utečencami ako akt solidarity s ľudmi, ktorí sú marginálnizovaní alebo utlačovaní v súčasnej spoločnosti. Jej tvorba pôsobí proti procesu zabúdania tráum 20. storočia a zdôrazňuje nutnosť zaoberania sa týmto dedičstvom a koreňmi aktuálneho návratu podobných postojov.
Juraj Gábor (1985, vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. V roku 2012 sa stal víťazom Ceny Igora Kalného na VI. Zlínskom salóne mladých. Absolvoval viacero zahraničných tvorivých pobytov)
Vo svojich multidisciplinárnych architektonických a performatívnych inštaláciach, ktoré často reagujú na konkrétne miesto, Juraj Gábor skúma rôzne spôsoby rámovania zmyslového vnímania. Dočasné pódium postavené z dreva funguje ako subtílny vizuálny otvor vystrihnutý do okolitej horskej scenérie a prináša reflexiu vzťahu politiky identity a tradície krajinomaľby.
Lucia Luptáková (1977, absolventka Gerrit Rietvelt Academie v Amsterdame a Sandberg Instituut v Amsterdame. Žije a pracuje striedavo v Banskej Bystrici a v Holandsku)
Odvážne intervencie Lucie Luptákovej menia vnímanie konkrétnych miest prostredníctvom nehmatateľných prvkov, ako napríklad viacnásobné odrazy medzi zrkadlami, ľudia prechádzajúci skrz kocku vytvorenú z hmly na hudobnom festivale, alebo papierové pódium zničené dažďom behom okamžiku. Jej aktuálna tvorba vychádza z “potreby pochopiť ako moja minulosť — dospievanie v (post) komunistickom prostredí — nachádza vyjadrenie v mojej práci…pri výbere formálneho jazyka alebo v materiálových preferenciách.”
Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti udelila špeciálnu cenu pre spoločensky angažované umenie ako ocenenie tvorby, ktorá do verejnej diskusie prináša dôležité spoločenské a politické témy. Na ocenenie nebola možná verejná nominácia, o laureátovi rozhodla porota v zložení Ilona Németh, Lenka Kukurová, Lucia Gregorová Stach, Natália Tomeková (NOS-OSF) a Christian Potiron (NCSU). Laureátom ocenenia sa stal Peter Kalmus. Na jeho umeleckej práci porota vyzdvihla najmä dlhodobé angažovanie sa vo veciach verejných a konfrontovanie slovenskej spoločnosti s odvrátenými stránkami našej histórie. Súčasťou ocenenia je finančná odmena 500 eur a možnosť realizovať výstavu v priestoroch Open Gallery.
Výstava finalistov Ceny Oskára Čepana 2016 v Stredoslovenská galérii v Banskej Bystrici do 4.12.
Cenu Oskára Čepana organizuje Nadácia Centrum súčasného umenia s podporou Fondu na podporu umenia a J&T Banky.