Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. marec 2015
0
504

Hyperloop bližšie k realite

Nový spôsob dopravy, s ktorým by sme mali pomali počítať aj pri urbanistických koncepciách dopravy je bližšie k realite. Ťestovaciu drá­hu by moh­li za­čať sta­vať už bu­dú­ci rok. Vy­bu­du­jú ju v Ka­li­for­nii v Quay Valley a jej vý­stav­ba bu­de stáť 100 mi­lió­nov do­lá­rov.
Hyperloop bližšie k realite

Quay Valley je za­tiaľ neexis­tu­jú­ce mes­to, kto­ré má byť energeticky sebestačné, zásobova­né sl­neč­nou ener­giou. Je si­tuo­va­né me­dzi mes­ta­mi Los An­ge­les a San Fran­cis­co.

Vizionár Elon Musk už dlh­šiu do­bu uvažuje nad no­vým dop­rav­ným pros­tried­kom. Na­mies­to áut, vla­kov a lie­ta­diel by sme mali ces­to­vať po­mo­cou pot­rub­né­ho dop­rav­né­ho sys­té­mu a to rých­los­ťou až 1300 km/h. Musk je však za­nep­ráz­dne­ný člo­vek pre­to teóriu Hyper­loo­pu poskytol verejnosti ako voľný projekt a dú­fal, že sa ho niek­to uj­me. 

Myšlienka sa ujala. Vznikla spo­loč­nosť Hyper­loop Tran­spor­ta­tion Tech­no­lo­gies (kto­rá vlastnícky ne­má s Mus­kom nič spo­loč­né). Pripravuje sa vybudovanie tes­to­va­cej drá­hy pre overenie technológií. Experimentálna dráha bu­de mať 8 km. Overí či kon­cept Hyper­loo­pu fun­gu­je aj v praxi. Drá­hu by mali za­čať sta­vať už bu­dú­ci rok.

Vizualizácia testovacej dráhy
Vizualizácia testovacej dráhy

Dopravný systém Hyperloop (Hyperslučka) bol prvýkrát predstavený už dávnejšie.  Je to hybrid medzi potrubnou poštou a rýchlovlakom na magnetickom vankúš. Koncept má viacero pdôb. Od malých kapsúl, s kabínou pre pre 4-6 cestujúcich až po väčšie súpravy, vrátane nákladných jednotiek. Uzavrené kapsule sa majú pohybovať v potrubí so zriedeným vzduchom pomocou kompresoru a lineárneho motora. Postupne majú zrýchlovať až na 1200 km, čo je viac ako rýchlosť zvuku.

Nejde však len o fantázie technického rojka. Elon Musk je totiž vizionár, ktorý rád svoje sny materializuje. Darí sa mu to pri letoch do vesmíru (SpaceX), aj pri rozvoji elektromobility (Tesla Motors), hoci oboje je behom na dlhé trate. Aj Hyperloop je náročnou výzvou, našiel už však mnoho podporovateľov, aj prvých investorov. Je to však výzva na dhé obdobie.

Škice základného koneptu projektu Hyperloop
Škice základného koneptu projektu Hyperloop

Pre bližšie priblíženie myšlienky nového spôsobu dopravy, ktorý teraz dostáva reálnejšiu podobu a v dohľadnej dobe by ho mali čakať prvé technologické testy pripájame video:

69964
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím