Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. jún 2017
0
299

Synchro University Challenge – Študenti STU vyhrali v súťaži 4D plánovania výstavby

Slováci opäť dokázali, že patria k svetovej špičke.
Synchro University Challenge – Študenti STU vyhrali v súťaži 4D plánovania výstavby

Študenti z Katedry technológie stavieb bratislavskej Stavebnej fakulty STU získali prvé miesto v medzinárodnej súťaži Synchro University Challenge v 4D BIM plánovaní výstavby. Štvrtého ročníka súťaže sa pritom zúčastnilo 100 študentov v 21 tímoch zo 14 univerzít sveta. Po minuloročnom finálovom umiestnení tak Slováci opäť dokázali, že patria k svetovej špičke.

Víťazný tím reprezentovali študenti Pavol Mayer a Dávid Sándor pod vedením Tomáša Funtíka. Cieľom súťaže, ktorú už štvrtý rok organizuje softvérová firma Synchro Software, bolo využitie tohto softvéru na vyriešenie ľubovoľnej problematiky z oblasti výstavby, s ktorou sa stretajú realizátori na stavbách. Študenti sa zamerali na zlepšenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

1688
Youtube

„Bezpečnosť pri práci je podľa nás najdôležitejšia vec pri výstavbe. Aký význam má ak sa postaví najkrajšia, najvyššia, alebo najkvalitnejšia stavba, prípadne sa na nej skvelo zarobí, alebo sa postaví za rekordný čas, ak sa z nej niekomu nevráti domov otec, manžel či syn?,“  vysvetľuje Pavol Mayer.

Synchro softvér umožňuje modelovať priebeh výstavby v čase a študenti Slovenskej technickej univerzity sa rozhodli do 3D BIM modelu hrubej stavby naprojektovať bezpečnostné prvky ako napríklad zábradlia, či pracovné plošiny. „Tieto prvky sme museli najskôr vytvoriť, nakoľko žiadny z výrobcov neposkytoval BIM knižnicu svojich výrobkov a následne sme ich pridali do modelu stavby,“ dopĺňa Pavol Mayer.

Ďalším krokom bolo vytvorenie harmonogramu výstavby, kde sa nesmelo zabudnúť na postupnosť osádzania a odstraňovania jednotlivých bezpečnostných prvkov. „Aby sme nenavrhovali riešenia, ktoré v praxi nie sú realizovateľné, alebo sa riešia inak, navštívili sme stavbu a problematiku konzultovali s odborníkmi z firmy Skanska, a.s.,“ hovorí Dávid Sándor.

Do modelu vložili navyše cenu práce jednotlivých činností a vytvorili tak  naozaj veľmi presnú simuláciu výstavby. Manažér stavby vie s takouto pomôckou presne odhadnúť, ktoré konštrukcie sa budú v konkrétny deň stavať, ktorá firma ich vyhotovila a koľko daná práca či materiál stáli. Model tak pomôže včas odhaliť a odstrániť riziká projektu.

2729
Youtube

Virtuálna realita pre lepšiu bezpečnosť na stavbe

Mladí technológovia sa okrem toho pokúsili vytvoriť niečo, čo ešte pravdepodobne nikto pred nimi. „Položili sme si otázku, či by nebolo skvelé ocitnúť sa priamo na stavbe a vidieť jednotlivé konštrukcie a prvky rásť okolo nás,“ vysvetľuje Dávid Sándor. Výsledkom bola virtuálna a zmiešaná realita výstavby, ktorá sa môže používať pri školení pracovníkov o BOZP, pri zadávaní úloh na stavbe a pri analýze procesu realizácie či chýb projektu. „Simuláciu vo virtuálnej realite je možné uploadovať na YouTube, kde si ju môže pozrieť ktokoľvek so smartfónom a virtuálnymi okuliarmi, ktoré sa dnes dajú kúpiť za pár eur,“ dopĺňa Dávid Sándor.

Zmiešanú realitu, ktorá vyobrazuje model budovy s bezpečnostnými či rizikovými zónami, si okrem toho môže užívateľ pozrieť cez tablet, alebo smartfón pomocou aplikácie, ktorá mu model zobrazí pri zameraní kamerou napríklad na klasický papierový výkres.

„Veríme, že vďaka tomuto víťazstvu a jeho medializácii, sa nám podarí slovenské stavebníctvo trochu prebudiť a prispieť k jeho digitalizácii. Mnohí projektanti už začínajú projektovať pomocou BIM, avšak realizačné firmy a investori zatiaľ len objavujú výhody, aké im BIM môže priniesť,“ hovorí Tomáš Funtík - viceprezident BIM asociácie Slovensko a pedagóg Stavebnej fakulty STU.

Kým v zahraničí pojem digitalizácia stavebníctva už nie je novým a na základe vládnych nariadení sa rozvíja na princípoch štvrtej priemyselnej revolúcie tzv. iniciatívy Industry 4.0 (napr. v ČR Iniciatíva Stavebnictví 4.0, alebo v Nemecku Planen-Bauen 4.0) na Slovensku sú tak priekopníkmi digitalizácie na svetovej úrovni zatiaľ najmä  budúci stavební inžinieri.

Pavol s Dávidom sa súťaže zúčastnili po druhýkrát, a tak ako minulý rok, kedy sa dostali medzi finalistov, boli aj tento rok úspešní a vyhrali.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím