Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. marec 2015
0
631

Umelé lagúny prispejú k udržateľnej výrobe energie

Wales, Veľká Británia - začiatkom marca bol predstavený odvážny plán na vytvorenie šiestich lagún na výrobu elektrickej energie. Fungovať by mali na princípe generovania energie z prílivu a odlivu. Pilotným projektom by mala byť lagúna v Swansea Bay. Tento projekt získal podporu štátneho tajomníka pre energetiku Eda Daveyho.
Umelé lagúny prispejú k udržateľnej výrobe energie

Nápad využívat k výrobe elektriky morský príliv nie je nový. V Británii však chcú túto myšlienku posunúť do praxe a reálne produkovať energiu v obrovských umelých lagúnach. Najďalej pokročil projekt prílivovej lagúny pri meste Swansea vo Walese. Tam by mala vzniknúť umelá hrádza dlhá približne päť míl (smerom do mora  vysunutá dve míle). Časť hrádze slúži ako elektráreň. Sú vnej osadené turbíny, ktoré využívajú rôznu výšku hladín vo vnútri lagúny a na voľnom mori.

Miesto pre lagúnu nebolo vybrané náhodne
Miesto pre lagúnu nebolo vybrané náhodne

Miesto pre prvú lagúnu nebolo bybrané náhodne. Odliv a príliv prílivy v ústí rieky Severn patrí k najvyšším na pobreží. Ďalšie lagúny by sa mali nachádzať v oblastiach Cardiff, Newport, Colwyn Bay vo Walese, Bridgwater v Somerset a West Cumbria. Všetko sú to oblasti, kde je výrazný rozdiel vo výške hladiny pred a po prílive. Na ich výstavbu budú potrebné celkové náklady vo výške až 30 miliárd libier (41,1 mld. eur). Ambiciózny plán na vybudovanie šiestich lagún by mohol po odsúhlasení a získaní potrebných prostriedkov pokryť až 8 percent spotreby Veľkej Británie. Navyše by takáto čistá energia zredukovala vylučovanie oxidu uhličitého do ovzdušia až o 236-tisíc ton ročne.

Firma Tidal Lagoon Power Ltd., ktorá stojí za projektom tvrdí, že Swansey Bay by mohla elektrickou energiou zásobovať až 155-tisíc domácností po dobu stodvadsiatich rokov. A to bez ďalších výrazných investícii (podľa servera BBC.com).

Pri verejnom prerokovávaní projektu, ktoré prebehne v najbližšej dobe čakáme dosť silnú polemiku. Na jednej strane sú tu silné energetické plusy a pravidelný zdroj energie, s ktorým môžeme počítať so železnou pravidelnosťou a predpovedvídateľnosťou. Projekt má potenciál priniesť aj druhotné benefity. Rozvoj turistických a športových aktivít, pozdvihnúť miestnu ekonomiku...

Hrádza okrem energetického prfitu prinesie aj podmienky pre rozvoj ďalších aktivít
Hrádza okrem energetického prfitu prinesie aj podmienky pre rozvoj ďalších aktivít

Projekt je podporovaný aj miesnymi komunitami a neziskovou organizáciou Active Supporters Group. Je to nová nádej pre Swansea Bay, oblasť ktorá bola dlhodobo závislá na uhoľných baniach, oceliarňach a chemických závodoch - oblastiach, ktoré sú v útlme.

Na projekte a tvorbe lagúny pracoval tím z LDA design. Renomovaní architekti a špecialisti na udržateľný rozvoj, v portfóliu ktorých sú o. i. i objekty pre olympiádu 2012 v Londýne. 

Návštevnícke centrum (jeden z návrhov)Výhľad na jachtárske a iné športové aktivity

Optimisticky vyznievajú slová generálneho riaditeľa spoločnostii Tidal Lagoon Power, Marka Shorrocka, ktorý projekt na BBC logicky obhajoval: „Poďme využívať tú voľnú silu, ktorú vytvára tanec mezi Mesiacom a našou planétou. Poďme dalších 120 rokov vyrábať elektriku, která ponúka veľkú istotu a bude dlhodobo lacná. Len si to vyžiada malú počiatoučnú investíciu". Tu je včak zásadný problém. Tá počiatočná investícia sú dotácie. Ak by ich mali zaplatiť daňoví polplatníci, stavia to projekt do iného svetla. Predpokladá sa, že spoločnosť Tidal Lagoon Power bude žiadať dotovanú cenu elektriky vo výške cca 200 libier za každú megawatthodinu, a to po dobu 35 lrokov. To je skoro štvornásobok súčasnej britskej trhovej ceny. A skoro dvojnásobek toho, koľko by za rovnakú dobu mala stáť megawatthodina z nového bloku jadrovej elektrárne Hinkley Point. Ďalšie výhrady sú ekologické. Rozporuje sa celkový zásah do krajiny a veľké znepokojenie dali najavo aj rybári.

Schéma hydroelektárenského bloku je zrejmá z nasledovných obrázkov.

Schéma umiestnenia turbínBatéria turbín bude umiestnená v časti hrádze - hydrocentrála

Prjojekt je veľmi zaujímavý. Ako jeden z mála sa približuje z podoby konceptu blízko k realizačnej fáze. Bude zaujímavé sledovať jeho ďalší vývoj. Celkovú predstavu o investičnom zámere približuje priložené video.

180326
Vimeo
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím