Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. január 2017
0
349

Emanuel Hruška

Pri príležitosti 111. výročia narodenia Profesora Emanuela Hrušku z vďaky svojmu učiteľovi načrtli koncepciu a garantujú výstavu jeho celoživotného diela traja profesori T. Alexy, J. Kavan a F. Trnkus.
Začiatok17.1.2017
10:00
Koniec4.2.2017
19:00
MiestoGaléria Umelka
AdresaDostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria Umelka
02/526 347 54

Výstava je osobitá aj vďaka viac ako dvojgeneračnému realizačnému tímu, ktorý sa snaží o udržanie kontinuity myšlienok Prof. E. Hrušku, ktorý vo svojej odbornej aktivite, vysoko oceňovanej doma i v zahraničí, preklenuje súdobé republiky Slovenska a Česka a prezentuje európsku dimenziu.

Výstava bude prebiehať v období od 18.01. do 04.02. 2017 vždy od 12:00 do 18:00 okrem pondelkov.
Dôležitou súčasťou výstavy sú komentované prehliadky: 19., 24., 26. a 31.01. od 14:00 do 18:00
v rámci ktorých bude predstavené unikátne laboratórium - Interaktívny nástroj pre urbanistickú tvorbu (ITUD), pomocou ktorého bude prezentované Ideálne mesto na žitnom ostrove - E.Hruška, F. Trnkus a kolektív študentov.

organizátor:
IN ARCHITEKTI, s.r.o.
idea výstavy:
PROF. T. ALEXY, PROF. J. KAVAN, PROF. F. TRNKUS
koncepcia výstavy:
PROF. F. TRNKUS, ING. ARCH. L. PRUŽINCOVÁ
realizácia výstavy:
ING. ARCH. I. HIANIK, ING. ARCH. N. WINKOVÁ
kurátor výstavy:
DOC. J. BENCOVÁ

Prof. Ing. arch. akad. arch. Emanuel Hruška, DrSc.
(1906 - 1989)

Prof. E. Hruška patrí medzi výnimočné osobnosti, ktoré vo svojej odbornej aktivite, vysoko oceňovanej doma i v zahraničí, preklenujú súdobé republiky Slovenska a Česka a prezentujú európsku dimenziu. Prof. E. Hruška sa narodil v roku 1906 v Prahe, kde vyštudoval ČVUT a Akadémiu výtvarných umení na škole Prof. Gočára. V roku 1935 – 45 pracoval ako projektant a neskôr vedúci študijného odboru Dopravných podnikov v Prahe (prvé štúdie pražského metra). V roku 1945 – 50 bol vedúcim Odboru územného plánovania v Zemskom ústave v Brne.

Na základe osobného pozvania prof. E. Belluša prichádza E. Hruška v r. 1947 na Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave. Tento moment predstavuje prahovú situáciu vzdelávacích aktivít mladej vysokej školy, v rámci ktorej sa rozvíja koncepčná výchova architektov a z nej sa ďalej odvíja špecializácia urbanizmu na Slovensku. Emanuel Hruška zakladá Ústav stavby miest a následne katedru urbanizmu. Koncipuje program štúdia porovnateľných parametrov s vyspelými európskymi univerzitami. Jeho nadčasové vstupy injektované do základov urbanizmu na Slovensku predstavujú určujúcu kontúru teoreticko-odbornej a praktickej orientácie.

Od založenia Slovenskej akadémie vied bol vedúcim urbanistického oddelenia. V roku 1958 sa stal predsedom Ústrednej komisie štátnej pamiatkovej starostlivosti. Od roku 1974 zastával funkciu predsedu obojnárodného Komitétu ICOMOS, organizácie UNESCO pre ochranu stavebných pamiatok, sídiel a svetových kultúrnych
hodnôt. Bohatá pedagogická, vedecká, tvorivá a publikačná činnosť sa nesie v zaslúženom odbornom ocenení v domácich a zahraničných dimenziách. Je nositeľom medzinárodnej Herderovej ceny, Ceny D. Jurkoviča, Zlatej medaily A. Stodolu a i. Rozsiahle odborné aktivity Prof. E. Hrušku sa odzrkadľujú v členstvách: svetová organizácia EKISTIKS, rakúska Spoločnosť pre územné plánovanie, nemecká Akadémia stavby miest, maďarská Urbanistická spoločnosť pri akadémii vied, francúzska Akadémia architektúry. Z domácich aktivít akcentuje členstvo vo vedeckých radách SVŠT, SAV, ČSAV, SURPRO a i. Do konca života bol predsedom Klubu za Starú Prahu.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím