Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. november 2015
0
166

Li-Fi - nový štandard bezdtôtového prenosu?

Prvé skúšky v praxi prebehli v kanceláriách a priemyselných prostrediach v Tallinne (Estónsko) a dosiahnutá rýchlosť prenosu dát bola 1 GB za sekundu.
Li-Fi - nový štandard bezdtôtového prenosu?

Je to 100 krát rýchlejší prenos ako súčasná priemerná rýchlosť Wi-Fi. Li-Fi je bez­drô­to­vá tech­no­ló­gia po­dob­ná Wi-Fi, kto­rá umož­ňu­je od­osie­la­nie dát pri vy­so­kých rých­los­tiach za pou­ži­tia tech­no­ló­gie VLC (vi­sib­le light com­mu­ni­ca­tion). Vy­na­šiel ju pro­fe­sor Ha­rald Haas z Edin­bur­skej uni­ver­zi­ty a op­ro­ti Wi-Fi má nie­koľ­ko vý­hod. Umož­ňu­je vy­ššiu bez­peč­nosť lo­kál­nych sie­tí, a keď­že svet­lo nep­re­chá­dza cez ste­ny, ru­še­nie me­dzi za­ria­de­nia­mi je men­šie. No naj­výz­nam­nej­šia vý­ho­da je rých­losť - vý­skum­ní­ci do­siah­li v la­bo­ra­tór­nych pod­mien­kach rých­losť 224 gi­ga­bi­tov za se­kun­du.

Sieť Li-Fi pou­ži­tá v pi­lot­nom pro­jek­te je schop­ná od­osie­lať dá­ta rých­los­ťou až 1 Gb/s, čo je 100-krát viac, ako umož­ňu­je sú­čas­ná tech­no­ló­gia Wi-Fi. Film s vy­so­kým roz­lí­še­ním by sa pri ta­kej­to rých­los­ti dal stiah­nuť v prie­be­hu nie­koľ­kých se­kúnd.

V rám­ci pro­jek­tu tím navr­hol rie­še­nie in­te­li­gen­tné­ho os­vet­le­nia, kde sa aj dá­to­vá ko­mu­ni­ká­cia vy­ko­ná­va po­mo­cou svet­la. Na prís­tup k inter­ne­tu sa v kan­ce­lá­riách vy­uží­va sieť Li-Fi. „Je veľ­mi ťaž­ké vy­tvo­riť úpl­ne no­vú infra­štruk­tú­ru na pri­po­je­nie Li-Fi, tak­že ne­ja­ko mu­sí­me in­teg­ro­vať náš sys­tém so sú­čas­ným sys­té­mom," po­ve­dal Dee­pak So­lan­ki, ge­ne­rál­ny ria­di­teľ Vel­men­ni.

Li-Fi ne­mu­sí úpl­ne nah­ra­diť Wi-Fi, obe tech­no­ló­gie by sa moh­li pou­ží­vať pa­ra­lel­ne na vy­tvo­re­nie efek­tív­nej­šej sie­te. Ako po­ve­dal So­lan­ki, tech­no­ló­gia by sa k spot­re­bi­te­ľom moh­la dos­tať v prie­be­hu naj­bliž­ších troch až šty­roch ro­kov a umož­ni­la by im prís­tup k inter­ne­tu po­mo­cou žia­ro­viek v ich do­mác­nos­ti.

Vy­ná­lez­ca pri­po­je­nia Li-Fi Ha­rald Haas už skôr tvr­dil, že v bu­dúc­nos­ti by moh­la byť kaž­dá LED žia­rov­ka pou­ži­tá ako ultra­rých­la al­ter­na­tí­va k Wi-Fi. „Mu­sí­me iba umies­tniť ma­lý mik­ro­čip do kaž­dé­ho os­vet­ľo­va­cie­ho za­ria­de­nia a spo­jiť tak dve zá­klad­né fun­kcie: os­vet­le­nie a bez­drô­to­vý pre­nos dát," vy­jad­ril sa pro­fe­sor Haas. Prikladáme jeho prednášku na TED konferencii z roku 2011.

804250
Youtube

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím