Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Upozornil na to MIT Technology News.
Do vzdialenejšej budúcnosti viaceré vesmírne agentúry a projekty perspektívne po prvých misiách na Mars s ľudskými posádkami počítajú aj s vytvorením základní. Vzhľadom na vysokú obtiažnosť a vysokú cenu transportu materiálu na Mars by ideálnym spôsobom bolo ale využitie miestnych zdrojov.
Vedci už dlhodobo pre misie na niektorých iných planétach a mesiacoch navrhujú ako základný stavebný materiál použiť tzv. sírový betón, v ktorom úlohu spojiva tvorí roztavená a následne zatuhnutá síra. Tím na Northwestern University aktuálne našiel presný recept na výrobu takéhoto betónu na Marse s ideálnymi parametrami.
Za týmto účelom použil ako materiál, ktorý sa kombinuje so sírou, bežný materiál z povrchu Marsu a samozrejme bez potreby vody. Pri experimentoch použil samozrejme pozemskú zmes presne simulujúcu materiál z povrchu Marsu.
Ideálne vlastnosti bude vzniknutý betón podľa zistení vedcov mať, ak sa materiál a síra roztavená pri 120 stupňoch C zmiešajú v pomere jedna k jednej a častice v materiáli z povrchu budú mať jemnú veľkosť 1 mm. Kompresná tvrdosť materiálu bude dosahovať 50 MPa, pričom na Zemi sa pri stavbách rezidenčných budov vyžaduje 20 MPa. Na Marse je pritom vzhľadom na slabšiu gravitáciu potrebný slabší betón ako na Zemi.
Keďže pri tuhnutí sa objem síry zmenšuje, vyvinutím tlaku na tuhnúci betón je možné zabrániť vzniku trhlín a tým pevnosť zvýšiť.
Oproti pozemskému betónu bude mať ten na Marse viaceré výhody. Tvrdnúť má iba 2 až 3 hodiny, pričom na Zemi musí tvrdnúť viac ako 24 hodín. Zároveň sa betón bude dať recyklovať jednoducho roztavením. Pri akej teplote stratí pevnosť vedci neuvádzajú.