Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. január 2016
0
254

"Betón" pre Mars

Tím vedcov z americkej Northwestern University navrhol spôsob ako vyrábať na Marse stavebný materiál s podobnými vlastnosťami ako pozemský betón a overil aké parametre bude mať.
"Betón" pre Mars

Upozornil na to MIT Technology News.

Do vzdialenejšej budúcnosti viaceré vesmírne agentúry a projekty perspektívne po prvých misiách na Mars s ľudskými posádkami počítajú aj s vytvorením základní. Vzhľadom na vysokú obtiažnosť a vysokú cenu transportu materiálu na Mars by ideálnym spôsobom bolo ale využitie miestnych zdrojov.

Vedci už dlhodobo pre misie na niektorých iných planétach a mesiacoch navrhujú ako základný stavebný materiál použiť tzv. sírový betón, v ktorom úlohu spojiva tvorí roztavená a následne zatuhnutá síra. Tím na Northwestern University aktuálne našiel presný recept na výrobu takéhoto betónu na Marse s ideálnymi parametrami.

Za týmto účelom použil ako materiál, ktorý sa kombinuje so sírou, bežný materiál z povrchu Marsu a samozrejme bez potreby vody. Pri experimentoch použil samozrejme pozemskú zmes presne simulujúcu materiál z povrchu Marsu.

Ideálne vlastnosti bude vzniknutý betón podľa zistení vedcov mať, ak sa materiál a síra roztavená pri 120 stupňoch C zmiešajú v pomere jedna k jednej a častice v materiáli z povrchu budú mať jemnú veľkosť 1 mm. Kompresná tvrdosť materiálu bude dosahovať 50 MPa, pričom na Zemi sa pri stavbách rezidenčných budov vyžaduje 20 MPa. Na Marse je pritom vzhľadom na slabšiu gravitáciu potrebný slabší betón ako na Zemi.

Keďže pri tuhnutí sa objem síry zmenšuje, vyvinutím tlaku na tuhnúci betón je možné zabrániť vzniku trhlín a tým pevnosť zvýšiť.

Oproti pozemskému betónu bude mať ten na Marse viaceré výhody. Tvrdnúť má iba 2 až 3 hodiny, pričom na Zemi musí tvrdnúť viac ako 24 hodín. Zároveň sa betón bude dať recyklovať jednoducho roztavením. Pri akej teplote stratí pevnosť vedci neuvádzajú.

Zdroj: Dsl, MIT

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím