Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. apríl 2024
0
542

CONCÉNTRICO 10 - Kunstkammer Community

Návrh dvoch mladých architektov zo Slovenska sa umiestnil v top 3 v rámci medzinárodného festivalu v španielskom Logroño (Logroño’s International Architecture and Design Festival).
CONCÉNTRICO 10 - Kunstkammer Community
Autori: Ing. arch. Kristián Vnučko (Architekt), Ing. arch. Alexander Topilin (Architekt)Plocha pozemku: 260 m2 Návrh: 2023 - 2024Adresa: Logroño, ŠpanielskoPublikované: 25. apríl 2024
https://concentrico.es/en/open-calls-10/

Concéntrico je festivalom/oslavou architektúry, dizajnu a vizuálneho umenia. Od 2015 každý rok vyzýva laickú aj odbornú verejnosť k zamýšľaniu sa nad aktuálnymi problémami urbánneho prostredia. V podobe efemérnych inštalácií, prednášok a ďalších aktivít si zbližuje návštevníkov festivalu s ambíciou rozvinutia diskusií o aktuálnych problémoch v oblasti architektúry a dizajnu, ktoré sa rapídne musia prispôsobiť meniacemu sa svetu a ich potrebám.

Od jeho vzniku v rámci Concéntrico Festival sa zišlo nespočetné množstvo návrhov od lokálnych architektov, dizajnérov i umelcov, ale v posledných rokoch sa čoraz viac objavujú aj medzinárodne uznávané ateliéry z celého sveta, ktoré obohacujú daný myšlienkový pochod o nové poznatky, vytvárajúc´ globálny dialóg na témy koexistencie v urbánnom prostredí.

Ročník 2024 prebieha v duchu 10. výročia festivalu; vyhlasené boli 3 lokality: (námestie) Plaza Escuelas Trevijano, (vinohradská oblasť) Viña Lanciano a (námestie v parku) Parc del Espolón. Angažovaní boli oslovení vyjadrovať jazykom architektúry spojitosť minulosti, súčasnosti a budúcnosti daných priestorov, ktoré už v sebe nesú fragmenty predošlých inštalácií.

Kunstkammer Community reaguje na komplexné témy nielen Námestia Plaza Escuales Trevijano ako lokálneho urbánneho uzla, ale snaží sa zapojiť aj to širšie okolie do dialógu o tom, „ako ďalej“.
Daný návrh je súčasnou reinterpretáciou kunstkammeru/wunderkammeru/cabinet of curiosities, ktorý v minulosti slúžil svojmu zakladateľovi ako exkluzívna zbierka „zázrakov“ a zvláštností z celého sveta a ako nástroj zábavy i vzdelávania. Výnimočné predmety z prírodnej a mýtickej ríše ukazovali socioekonomický status svojho majiteľa, ilustrovali vedomosti, cestovateľské zážitky a bohatstvo svojho kurátora.

Kunstkammer Community prehodnocuje koncept exkluzivity a veľkoleposti svojho obsahu.
Inštalácia pozýva miestne, európske a globálne spoločenstvá a individuá, aby sa zapojili do zbierky ich ctených, vážených predmetov, nech sú spolusúvisiace spomienky hocijakého rázu. Táto inštalácia oslovuje rôzne sociálne skupiny a žiada ich, aby dočasne darovali svoje „totemy“ a stali sa súčasťou danej zbierky, zároveň sa navrhuje nové kolektívne využitie, ktoré posilňuje myšlienku komunity vo verejnom priestore.

Zbierka artefaktov by mala obsahovať predmety každodennej potreby s osobným významom a príbehmi. Môže to byť niekoho obľúbená kniha, kytica kvetov, časti predchádzajúcich pavilónov alebo kameň, nájdený na prechádzke mestom. Táto ikonická lokalita Concéntrico Festivalu sa stane otvoreným a demokratickým priestorom pre každého a bude poctou deviatim doteraz postaveným pavilónom. Inštalácia sa stáva portrétom mikrokomunity, príbehu o spolužití a spolupatričnosti.

Fyzický priestor pavilónu vytvára útulnú a intímnu „mestskú obývačku“ pokrytú textilným baldachýnom, ideálnu na každodenné neformálne stretnutia, kultúrne vystúpenia a komunitné stretnutia. Geometria danej „urbánnej obývačky“ je vymedzená vzorom dlažby samotného námestia, ktorý vizuálne usmerňuje návštevníka.

Pavilón sa rozprestiera na celkovej ploche 260 m2 a pozostáva z modulových nábytkových zostáv: z 18 typických modulov (šírky 2,2 m, výšky 2,0 m a hĺbky 0,85 m), každý s 8 nikami na vyzbierané „artefakty“, 7 kratších modulov v rohových pozíciách, 4 rohových dielov a 4 dvojkrídlových dverí. Každá nika pre totemy je široká 0,5 m, vysoká 0,5 m a hlboká 0,45 m. Každý jeden modul obsahuje miesto pre súbor modulových lavičiek, ktoré sa vďaka skladobnosti dajú modifikovať podľa potreby - sedenie, pódium, stôl a iné. Základ každého modulu tvorí drevená konštrukcia so spodným roštom pre stabilitu. Pavilón je pokrytý červeným plátnom, ktoré necháva kontúram sochy Los Marchosos, pouličných lámp a stromu, aby sa pod ním vykresľovali, čím zdôrazňuje úlohu každého z nás v danom mestskom priestore.

Formálny jazyk inštalácie stavia známe obyčajné predmety do nového kontextu samotného mobiliáru pavilónu s mystickými otvormi pripomínajúcimi starodávne písmo (každý symbol predstavuje zodpovedajúceho ducha pamäti, viazaného na predmet). Skriňa sa stáva záhadou, ktorú sa oplatí preskúmať všetkým zvedavým návštevníkom. Stáva sa procesným umeleckým dielom, ktorého spolutvorcom je každý účastník.

Concéntrico 10 prebieha od 25. apríla do 1. mája 2024.

Kunstkammer pred/po zatmeníKunstkammer v pohľadeKunstkammer v pôdoryse
Kunstkammer v proceseFungovanie Kunstkammeru
Fáza 01: Kunstkammer ako "sekretár"Fáza 02: Kunstkammer expandujeFáza 03: Si členom Kunstkammeru
Kunštrukcia KunstkammeruVýchodisková poloha modulového sedeniaVariabilita sedeniaVariabilita celkového riešenia
Ing. arch. Kristián Vnučko
Ing. arch. Alexander Topilin
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím