Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. október 2018
0
1152

Café Hygge, Púchov

Netradičná kaviarnička v centre Púchova.
Café Hygge, Púchov
Ateliér: arkon ateliérAutori: Ladislav Balušík, Ing. arch. Dušan ChupáčNávrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Royova 773, Púchov, SlovenskoPublikované: 28. november 2018

Realizáciu priblížia autori:

Cieľom bolo vytvoriť jedinečný a originálny interiér kaviarne v škandinávskom štýle podľa požiadaviek investorov s použitím modrej petrolejovej farby, dominujúcej v priestore. V novostavbe sme sa museli vyrovnať s konštrukciou stĺpa v strede dispozície, ktorý do nej výrazne vstupoval. Nadväzujúcimi prvkami sme priestor rozčlenili do viacerých zón s osobitým charakterom, ako napríklad intímny priestor s lavicovým sedením v kruhovom zálive, pohodlné sedenie pri bio krbe, ako aj stoličkové sedenie pozdĺž výkladového presklenia. Paraván prekrývajúci vstupy do WC vytvoril čítací kút, v predstavách investora slúžiaci ako jeho osobné miesto.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP

Centrálnym dominantným prvkom kaviarne je barový pult so zakrivenou vitrínou na zákusky, ktoré sa ponúkajú zákazníkom "ako na dlani". Ozvláštnením priestoru a prvkom, odlišujúcim kaviareň od iných v meste, je atypický strop. Jeho výška nám neumožnila pracovať s jeho plasticitou a zároveň konštrukcie prekladov vytvárali rušivý element priestoru. Prekrytím týchto prvkov, sa získal priestor na osadenie rozvodov klimatizácie a audiosystému. Plasticitu sme dotvorili originálnou kolážou kaviarenského porcelánu, s použitím kombinácie kotvení skrutkami a špeciálnymi lepidlami. Samotné stvárnenie stropu v zákazníkoch neustále vytvára nadšenie a úsmevnú otázku : "Ako to tam drží ?"

Celý priestor je zariadený v šedých tónoch a jemných odtieňoch dreva, aby bolo jednoduché meniť jeho náladu napr. výmenou závesov a farebných doplnkov. Podlaha je vinylová a zariadenie je kombináciou mobiliáru a nábytku na mieru. Celý koncept sme dotvorili v spolupráci s dizajnérkou Johannou Bilak, žijúcou v Holandsku, ktorá pre kaviareň navrhla logo. Kaviareň dopĺňa terasa, ktorá je vstupným prvkom do kaviarne. Je zvýšená o úroveň jedného stupňa voči chodníku, čím nevytvára bariéru ale je opticky odčlenená od okolia. Ochrana proti slnku a dažďu je tvorená tieniacim rolom, ktorého subtílna konštrukcia sa najlepšie hodila k celému návrhu.

"Hygge je pôžitok z prítomnosti, je to pokoj v duši, príjemný pocit pohody, ktorý si vychutnávame pri našej obľúbenej šálke kávy, zababušený vo vlnenej deke. Hygge je neopísateľný pocit, ktorý sa nás zmocní pri západe slnka alebo pri hrejivom objatí s človekom, ktorého milujeme. Hygge je pôžitok, harmónia, blízkosť, relax, príjemná atmosféra a umenie šťastne žiť."

Podklady: Arkon ateliér

Poloha diela

Ladislav Balušík
Ing. arch. Dušan Chupáč
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím