Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. jún 2024
0
217

Fórum dizajnu 2024 - Každodennosť

Kždodennosť nemusí byť všedná - ohliadnutie za expozíciou Slovenského centra dizajnu na výstavisku v Agrokomplexe.
Fórum dizajnu 2024 - Každodennosť
Autori: Ing. Dušan Kočlík, ArtD. (dizajn výstavy), Mgr. art. Wanda Borysko , Art.D (dizajn výstavy a kurátorka výstavy), Adriana Baránková (grafický dizajn), Nikoleta Dekanová (grafický dizajn), Gabriela Rybáriková (produkcia), Elena Farkašová (kurátorská spolupráca)Investor: Slovenské centrum dizajnuPodlažná plocha: 288m²Návrh: 2024 - 2024Realizácia: 2024 - 2024Adresa: Výstavná 4, Nitra-Chrenová, SlovenskoPublikované: 22. jún 2024

25. ročník Fóra Dizajnu s názvom Každodennosť predstavil študentské projekty šiestich vysokých škôl zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Slovenské centrum dizajnu prezenovalo koncom apríla v priestoroch nitrianskeho Agrokomplexu výstupy akademickej výučby v oblasti nábytkového, produktového, textilného, sklárskeho a experimentálneho dizajnu. Predmet výstavy nabádal návštevníkov k hlbšiemu zamysleniu nad objektmi, ktoré považujeme za bežné a všedné. Okrem prezentácie tvorby vysokých škôl upriamili pozornosť aj na časopis Designum, oslavujúci tento rok svoje okrúhle 30. výročie. Výstava sa v priebehu mája presunula do domovských priestorov galérie dizajnu SATELIT.

 

Realizáciu bližšie predstaví sprievodný text autorov:

Návrh väčšej expozície na výstavisku v Agrokomplexe v Nitre o rozlohe 288m² reflektoval požiadavky Slovenského centra dizajnu a výrobné možnosti výstaviska. Priestor obdĺžnikového tvaru s rozmermi 24 m x 12 m delili v tretine šírky štyri nosné stĺpy. Výstavnú plochu vymedzovali z oboh dlhších strán prvnobežné steny. Dominantná antracitová stena oddeľovala priestor od ostatných vystavovateľov a niesla grafické a textové informácie. Biela stena bola graficky koncipovaná ako oslava časopisu Designum, ktorý má v tomto roku 30. výročie.

Farebnú schému dotváral sivý koberec, v podobnej farebnej tonalite ako antracitová stena. Návrh výstavného stánku využíval rovnakú antracitovú dosku ako hlavná stena. Stánok bol navrhnutý ako modulárna skladačka. Základný formát dosky bol rezaný na polovicu po dlhej strane a druhýkrát diagonálne k polovici šírky. Vznikli tak tri typy dielcov: celý, polovičný a lichobežníkový formát. Táto štruktúra umožnila vytvoriť pódiovú krajinu rôznych výšok pre inštaláciu vystavených objektov.

Podstavu tvorrili biele, do seba zasunuté plošné dielce s tvarom písmena X, vyhotovené v dvoch výškach: 250 mm pre veľké exponáty a 750 mm pre malé. Kompozícia farebnosťou demonštrovala nenápadnosť každodenného života a tvarom jemne naznačovala, že každodennosť nemusí byť všedná.

Návrh výstavy v Galérii Satelit s rozlohou 140m² počítal s presunom navrhnutého výstavného stánku z Agrokomplexu. Modularita systému spočíva aj v tom, že naklápaním a otočením zostáv je možné ich rozloženie v obmedzenom priestore galérie. Farebnosť podlahy v galérii zodpovedá pôvodnému farebnému zámeru. Riešenie stien bolo invertované a prispôsobené možnostiam priestoru.

Fórum dizajnu 2024 je zamerané na dizajnové produkty a na ich prezentáciu. S detailným zreteľom na dizajn výstavy bolo vytvorené prostredie, ktoré podporuje interakciu a zvýrazňuje jedinečnosť každého vystaveného objektu.

Pôdorys
Pôdorys
Moduly
Moduly
Axonometria
Axonometria
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD
Foto: SCD

Podklady: Dušan Kočlík
Fotografie: SCD

Poloha diela

Ing. Dušan Kočlík, ArtD.
Mgr. art. Wanda Borysko , Art.D
Adriana Baránková
Nikoleta Dekanová
Gabriela Rybáriková
Elena Farkašová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím