Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. september 2023
0
1547

Kaderníctvo pre kučeravé vlasy, Bratislava

V znamení vĺn a oblých tvarov.
Kaderníctvo pre kučeravé vlasy, Bratislava
Autori: Ing.arch. Martin Bujna, Ing. arch. Tomáš Brbúch, Lukáš Bím (Bc.)Podlažná plocha: 58,51 m²Návrh: 2023 - 2023Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Šustekova 3697/49, Bratislava, SlovenskoPublikované: 25. september 2023

Štandardný obchodný priestor v parteri jedného z petržalských domov transformovali architekti Martin BujnaTomáš Brbúch a Lukáš Bím z Ateliéru Gresling na celok, ktorý odráža očakávania klientely, či už ide o služby, alebo interiér. Zodpovedá tomu výrazná farebná paleta, organicky plynúci otvorený pôdorys, a neštandardné prvky zariadenia.

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Nestáva sa každý deň, aby sme navrhovali kaderníctvo s tak špecifickým zameraním - len pre kučeravé vlasy. Navyše s obmedzeniami, ktoré definoval relatívne malý priestor existujúceho interiéru, určeného na rekonštrukciu.

O to zaujímavejšia bola tvorba návrhu v ktorom bola našim hlavným zámerom plynulá prevádzka a obsluha klientov. Práve preto sme jednotlivé funkčné zóny oddelili aj vizuálne. Hlavný priestor kaderníctva obsahuje recepciu, čakáreňskú zónu a kreslá pre strihanie. V zadnej časti pôdorysu sú umývacie boxy, kuchynka pre zamestnancov a skrytá hygiena. Všetky tieto funkcie sú vizuálne oddelené - umiestnené do ružového boxu, ktorý je podporený aj zdvihnutou podlahou.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Jedným z hlavných motívov nášho konceptu bola práve oddeliteľnosť jednotlivých zón bez toho, aby sme medzi nimi museli robiť pevné priečky. Takéto riešenie dáva majiteľom slobodu v organizácii kaderníctva. Plne otvorený pôdorys pre maximalizáciu priestoru, alebo čiastočne uzavreté zóny zatiahnutím závesu z ťažkej textílie pre intímnejšiu atmosféru, prípadne VIP klientelu.

Náročnosť návrhu spočívala v obmedzeniach majiteľa budovy, ktorý mal špecifické nároky na realizáciu. Napríklad riešenie podlahy, ktorá mala byť rozoberateľná, či nedotknuteľnosť stropu, do ktorého sme nemohli zasekať nové elektrické rozvody. Riešením bola vinylová skladaná podlaha, ktorá vďaka nízkej výške prierezu vyhovovala nároku na rekonštrukciu bez toho, aby sme museli vymieňať vstupné dvere.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Pôdorys - pôvodný stav
Pôdorys - pôvodný stavAutor: Ateliér Gresling
Pôdorys - nový stav
Pôdorys - nový stavAutor: Ateliér Gresling
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Výzvou bol aj koncept “ružového boxu”. Otázkou bolo, ako zladiť odtiene ružovej, ak je táto farba reprezentovaná na rôznych materiáloch a rôznych uhloch voči prirodzenému, či umelému osvetleniu. Po mnohých úvahách sme na podlahu použili kvalitné tvrdé linoleum, ktoré má výhodu ľahkej údržby a najlepšie zapadlo v rámci ostatných farebných povrchov.

Špecifickým pri riešení kaderníctva je riešenie osvetlenia. Musí totiž poskytovať dostatočné svetlo pre prácu s vlasmi a byť farebne neutrálne, kvôli pravdivému vyjadreniu miešaných farieb. Zároveň by nemalo vytvárať nežiadúce tiene, či preexponované časti tváre klientov. Našim riešením bola kombinácia orientovaného bodového osvetlenia, podporeného difúznym zdrojom pre rozptyl svetla a elimináciu tieňov.

Práve svietidlo, ktoré plní funkciu difúzneho osvetlenia sa stalo nosným výtvarným prvkom v priestore, ktorý naznačuje, že sa nenachádzate vo všeobecnom kaderníctve, ale špecializovanej prevádzke, určenej len pre kučeravé vlasy.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stavAutor: Ateliér Gresling
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podklady: Ateliér Gresling
Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Ing.arch. Martin Bujna
Ing. arch. Tomáš Brbúch
Lukáš Bím
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím