Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. máj 2015
0
1038

Vládny salónik na bratislavskom letisku

Vládny salónik bol realizovaný v rokoch 1972 – 73 Umeleckými remeslami podľa projektu profesora Vojtecha Vilhana a profesora Jána Bahnu. Autorom drevených reliéfov s poetickými motívmi bol akademický sochár Vladimír Kompánek.
Vládny salónik na bratislavskom letisku
Autori: Prof. akad. arch. Ing. arch. Ján Miroslav Bahna, Prof. Ing. arch. Vojtech VilhanNávrh: 1972 - 0Realizácia: 1972 - 1973Adresa: Kollárovo námestie 10, Bratislava, SlovenskoPublikované: 31. máj 2015

Vďaka jednotného postupu odbornej verejnosti a SCD, pochopeniu správcu Leteckého útvaru Ministerstva vnútra a podpore Ministerstva kultúry sa do konca marca podarilo demontovať a odviesť do depozitu Slovenského centra designu interiér vládneho salónika z bratislavského letiska.

Je to výnimočný čin v histórii záchrany našej modernej architektúry

Vládny salónik z rokov 1972 – 73 bol prvým vloženým interiérom, ktorý vniesol do rekonštruovanej budovy vtedy novú aktuálnu high - technologie architektúru, ktorá vyjadrovala obdiv k technike charakteristický pre koniec šesťdesiatych rokov. Salónik je zároveň asi aj posledným zachovaným príkladom interiérového designu zo začiatku sedemdesiatych rokov.

Vládny salónik bol realizovaný v rokoch 1972 – 73 Umeleckými remeslami podľa projektu profesora Vojtecha Vilhana a profesora Jána Bahnu. Autorom drevených reliéfov s poetickými motívmi bol akademický sochár Vladimír Kompánek.

Bolo to v dobách terorizmu a v leteckej doprave sa zavádzali osobné prehliadky a detektory. Architekti riešili vtedy aj nový design interiéru s detektormi v letištných halách. Salónik slúžil vybavovaniu služobných letov medzi Prahou a Bratislavou. Poskytoval poslancom, ministrom, členom ÚV diskrétne prostredie a služby. Druhá časť salónika slúžila pre prijímanie prezidentských návštev a tlačové konferencie. Interiér salónika ovplyvnil interiérovú tvorbu na Slovensku v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch hlavne v dielach Vilhanových študentov.

Za štyridsať rokov prevádzky prešlo jeho dverami množstvo prominetov. Interiér stále slúžil, bol udržiavaný a začiatkom nového tisícročia objavený rakúskymi architektmi a fotografmi čo prinieslo jeho novú internacionálnu publicitu vo špičkových svetových interiérových časopisoch. Demontovaný interiér bude inštalovaný v priestorových fragmentoch v priestoroch Slovenského centra designu. (JMBa)

Vlani v apríli vypísalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky verejnú súťaž na rekonštrukciu objektu Vládneho salónika na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Po uverejnení oznámenia o súťaži zistil žijúci spoluautor, že v zámere nie sú rešpektované autorské práva, ktoré sa viažu k tomuto dielu. Oslovil Mgr. Alenu Kunicovú, advokátku z Prahy, špecializujúcu sa na problematiku autorských práv a skoncipovali list vypisovateľovi súťaže, ktorý súčasne zaslali Ministerstvu kultúry, Slovenskému centru designu a Spolku architektov Slovenska.

V liste upozornili vypisovateľa súťaže, že sa jedná o objekt vládneho salónika, ktorý je spoločným dielom autorov Prof. Vojtecha Vilhana a Prof. Jána Bahnu z rokov 1972 – 73. Zdôraznili, že sa jedná o možno posledné a výnimočné umelecké dielo v tejto oblasti interiéru uznávané odbornou verejnosťou ako na Slovensku, tak i v zahraničí. Toto doložili kópiami publikácií v špičkových svetových časopisoch a knihách. Wallpapper, Mark, DAM n 7 i Eastmodern. Salónik bol prvým dielom, ktorý metódou vložených interiérov implantoval do rekonštruovaných objektov náročné prvky technicizmu a hitech estetiky. Toto dielo je chránené podľa príslušných ustanovení autorského zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve ako dielo interiérovej architektúry a stavebného designu.

List našiel podporu odbornej verejnosti. Vznikla skupina odborníkov okolo Slovenského centra designu, ktorá spolupracovala pri záchrane interiéru. Výzvu kladne prijal aj riaditeľ Leteckého útvaru MV a podporilo ju hlavne Ministerstvo kultúry SR. Bolo dohodnuté, že demontované prvky sa uložia do depozitov Slovenského centra designu a budú v jeho piestoroch reinštalované. Po dohode so správcom bol salónik zdokumentovaný a firma architekta Juraja Žilinčára, kolegu a Vilhanovho študenta, zabezpečila demontáž, odvoz i odborné uskladnenie. Realizáciu a rekonštrukciu interiéru vykonali Umelecké remeslá, Bratislava.

archív autora
archív autora

Poloha diela

Prof. akad. arch. Ing. arch. Ján Miroslav Bahna
Prof. Ing. arch. Vojtech Vilhan
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím