Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. október 2019
0
1587

Česká ambasáda v Etiópii bude realizovaná podľa návrhu študentiek zo Slovenska.

Jana Hájková a Kristína Boháčová zvíťazili v medzinárodnej súťaži, ktorú vypísalo české ministerstvo zahraničných vecí spoločne s katedrou architektúry na ČVUT v Prahe.
Česká ambasáda v Etiópii bude realizovaná podľa návrhu študentiek zo Slovenska.
Autori: Bc. Kristína Boháčová, Bc. Jana HájkováNávrh: 2018 - 2019Adresa: Addis Abeba, EtiópiaPublikované: 11. október 2019

Podľa víťazného návrhu by ambasáda mala vzniknúť do roku 2025.

Autorky architektonického návrhu, ktorý bol odmenený aj vrámci aktuálneho ročníka Ceny dekana, sú poslucháčky šiesteho ročníka na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V medzinárodnej súťaži zvíťazili v kategórii Navrhni reálny projekt - Návrh ambasády Českej republiky v Addis Abebe v Etiópii.

“Studentky použily exteriérové materiály v souladu s etiopským prostředím a s velkou lehkostí propojily českou a etiopskou kulturu,“ vysvetlil dôvody, ktoré rozhodli o voľbe víťaza, Petr Kyslík, ktorý na českom ministerstve zahraničných vecí projekt zastrešuje.

Podľa námestníka ministra Tomáša Kryla bude nasledovať súťaž na výber architekta, ktorý víťazný návrh rozpracuje. Addis Abeba bola podľa neho pre stavbu nového veľvyslanectva vybraná preto, že bola vyhodnotená ako prioritná africká krajina, kde má Česká republika dlhodobé záujmy a sídli tam Africká únia. Ministerstvo na stavbu vyčlenilo 225 miliónov českých korún. Za optimálnych podmienok by mala byť  realizácia dokončená do roku 2025.

“Súťaž bola príležitosťou, ako predstaviť medzinárodnej verejnosti miestne materiály, architektúru aj univerzity,” uviedol na tlačovej konferencii prezident Africkej únie architektov Victor Leonel. Prednosťou víťazného projektu je podľa neho predovšetkým to, že ctí lokálny kontext.

Budovy veľvyslanectva a bytov pre diplomatov vzniknú na pozemku, ktorý Česko vlastní, ale doteraz nevyužíva. "Nový areál zastupitelského úřadu bude postaven na pozemku, který bývalá Československá socialistická republika zakoupila v roce 1974 pro výstavbu nového zastupitelského úřadu. Tato výstavba se však nikdy neuskutečnila a pozemek je dosud prázdný," uviedla pre ČTK hovorkyňa ministerstva zahraničia Zuzana Štíchová.

Podľa podmienok súťaže by v areáli mala byť úradná budova veľvyslanectva, budova konzulárneho a vízového úseku, rezidencia veľvyslanca, byty pre diplomatov a budova pre miestnych zamestnancov ambasády. Na pozemku majú vzniknúť aj garáže a priestor pre voľnočasové aktivity zamestnancov.

Ministerstvo zahraničia vypísalo spoločne s ČVUT architektonickú súťaž na projekt ambasády pre študentov z celého sveta. Prihlásilo sa 474 študentov z 38 krajín, ktorí spracovali 281 projektov. Porota vyberala z 25 finalistov z 12 krajín, z toho bolo osem projektov slovenských, štyri izraelské a po dvoch zo Slovenska, Poľska a Nemecka.

Víťazný návrh Jany Hájkovej a Kristíny Boháčovej:

Poster
Poster
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia

Doplnené vizualizácie:

Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia

Zdroj: ČTK, grafická príloha: Jana Hájková a Kristína Boháčová

Poloha diela

Bc. Kristína Boháčová
Bc. Jana Hájková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím