Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. jún 2020
0
1222

Industrial Office & Restaurant, Kominárska, Bratislava

Keď do zanedbanej lokality príde nový život.
Industrial Office & Restaurant, Kominárska, Bratislava
Autori: Ing. arch. Gabriela Fukatschová, Ing. arch. Martin KrasulaInvestor: CERES Slovakia,Zastavaná plocha: 467 m2Podlažná plocha: 850 m2Obostavaný objem: 2732,29 m3Investičný náklad: 490 000 €Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Kominárska ulica 3/A, Bratislava, SlovenskoPublikované: 27. jún 2020

Niekedy prichádzajú prozaické zadania. Dať "do poriadku" starý, nie veľmi vábny objekt. Vyskúšať si, či sa to dá urobiť za rozumné peniaze a bez náročných konštrukčných úprav.

Zrekonštruovaná skladová hala sa nachádza na krátkej Kominárskej ulici, spájajúcej Filiálne nádražie s Račianskou ulicou. Výrazný rozvoj územia - výstavba susedného rezidenčného komplexu Pri Mýte, neskôr neďalekého Urban Residence naštartoval konverziu bývalých skladových priestorov, ktoré postupne nachádzajú novú funkciu. Menšia zrekonštruovaná hala je po novom rozdelená na dva funkčné celky. Priečka, kopírujúca strednú os modulu odčleňuje kancelárske priestory kreatívnej firmy od pivárne s reštauráciou.

Nové medziposchodie, vložené do otvoreného priestoru haly, výrazne rozšírilo využiteľnú podlahovú plochu. Otvorená galéria pri vstupe prepája obe úrovne a zachováva pôvodnú dimenziu priestoru. Kancelársky blok zahŕňa otvorené pracovisko pre 30 zamestnancov, spolu so zasadačkou, hygienickým zázemím na každej z úrovní, kuchynkou a lobby na druhom nadzemnom podlaží.

Open space kancelárie na prízemí dopĺňa oddychová zóna s posedením a kuchynkou. Na poschodí je k dispozícii presklená zasadačka s výhľadom do otvorenej galérie.

Na prvý pohľad tu nie je prítomný výraznejší architektonický počin. Po hlbšej úvahe však práve takýto prístup k fragmentom a pozostakom, zachovaným z pôvodnej urbánnej štruktúry (hoc sú sami o sebe bez výraznejších kultúrnych, alebo technických hodnôt), môže byť v konečnom dôsledku tým najlepším riešením. S minimom energie, financií využiť stavebný fundus pre nové, potrebné funkcie. Zmenšovať environmentálne stopy spojené s novou výstavbou a zachovať urbánne stopy minulosti. 

Rekonštrukcia nezasiahla do nosnej konštrukcie objektu. Pôvodné nosné murivo - murované piliere v obvodových stenách - je zo strany interiéru priznané, rovnako ako oceľová väzníková sústava strešnej konštrukcie. Medzi zaujímavosti patrí zachovaný otvorený výťah, prechádzajúci v centrálnej polohe vloženým podlažím. Z bočnej strany priestor presvetľujú zachované okenné výplne,  prechádzajúce cez obe podlažia. 

Poloha diela

Ing. arch. Gabriela Fukatschová
Ing. arch. Martin Krasula
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím