Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. júl 2015
0
2230

Nízkoenergetický bungalov

Architektom z Ateliéru RULES sa podarilo vytvoriť čistú architektúru. Energetická efektivita je zabezpečená správnou orientáciou presklených plôch a využitím progresívnych technológií.
Nízkoenergetický bungalov
Autori: Ing.arch. Rudolf Lesňák, Ing. arch. Tomáš Huliman, Ing Milan Grega-JakubInvestor: súkromnýPlocha pozemku: 995m2Zastavaná plocha: 229m2Podlažná plocha: 229m2Investičný náklad: 195 000€Návrh: 2010 - 2011Realizácia: 2011 - 2012Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 23. júl 2015

Podrobnejšie vám tento energeticky efektívny dom predstavíme v nasledujúcom článku.

Dano Veselský

Jednoduchý, jednopodlažný prízemný dom s pôdorysom tvaru "L" je ukážkou, že aj čistá hladká elementárna forma, ak je urobená dobre, môže byť kvalitnou architektúrou. Môže byť nasledovaniavhodným vzorom pre tých, ktorí nechcú ísť cestou lacných efektov, ale uprednostňujú jednoduché a vnútorne účelné riešenia. 

Dano Veselský

Krídla pôdorysu vytvátajú smerom na juhozápad chránenú oddychovú zónu, napojenú priamo na priľahlú záhradu. V kratšom krídle dispozície je umiestnená denná časť, v dlhšom časť nočná. Najatraktívnejšie obytné priestory sú orientované do chráneného átria. Technické a pomocné priestory sú umiestnené pozdĺž severozápadnej steny krídla nočnej časti. Steny do átria sú maximálne otvorené, aby zabezpečili obyvateľom dostatok slnka aj výhľad do okolia. Takisto je tu možný priamy výstup z domu von. Veľkú časť roka si obyvatelia môžu rosšíriť využiteľnú plochu aj o priľahlé vonkajšie priestory terasy.

V dennej časti je vstupná hala, sklad prístupný z exteriéru a obývačka s kuchyňou. V nočnej časti sú štyri izby a spálňa rodičov, spojené chodbou. Dom má tri záchody a kúpeľne, jedna kúpeľňa a wc je prístupná priamo zo spálne rodičov. Štyri izby majú priamy prístup na terasu do záhrady. V nočnej časi je aj šatník s práčkou a vstavané skrine v spálňach.

Dano Veselský

Na severovýchodnú uličnú fasádu smerujú iba nevyhnutné otvory. Je tu hlavný vstup do domu, príručný sklad a optické prepojenie do denného priestoru. To poskytuje prehľad o dianí pred domom. Zároveň je navrhnuté tak, aby ich chránilo pred pohľadmii ľudí z ulice.

Dano Veselský

Dom je energeticky mimoriadne úsporný. Merná tepelná potreba na vykurovanie je 14 kWh/(m2a) pri vzduchovej priepustnosti 0,4h-1. Átrium domu je nasmerované na juh a vďaka rozumne navrhnutým oknám (U-hodnota okna max 0,8W/(m²K)) sú aj zasklenené časti v celkovej energetickej bilancii ziskové.  Proti prehrievaniu v letných mesiacoch sú na oknách umiestnené exteriérové žalúzie. Celá stavba má jednoduchý kompaktný tvar bez výčnelkov a je dobre zaizolovaná. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo (aj s možnosťou aktívneho chladenia), kontrolované vetranie a rekuperácia, ktoré zabezpečujú minimálne straty vetraním.

Dom má čistú dispozíciu a veľké vnútorné rozpony bez stĺpov. Stropná doska je monolitická železobetónová, s priznaným betónovým povrchom. Aby bol efekt pohľadového betónu na strope maximálny, na šalovanie stropu boli použité nové, ešte nepoužité debniace dosky. Výsledkom je pravidelne dokonalý pohľadový betónový strop. Aby materiál vynikol, osvetlenie priestorov zabezpečujú prevažne nástenné a stojanové svietidlá.

Dano Veselský

Hlavný obytný priestor - obývačka s kuchyňou a jedálňou tvorí ústrený, voľný spoločenský priestor domu. Jednotlivé funkčné časti sú definované nábytkom. Svetlá výška neznížených vnútorných priestorov s priznaným stropom z betónu je 2,8 m.

Kontakt www.rules.sk.

Dano Veselský

Poloha diela

Ing.arch. Rudolf Lesňák
Ing. arch. Tomáš Huliman
Ing Milan Grega-Jakub
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím