Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2017
0
140

Zvážili ste pri zateplení celkovú bilanciu energií?

Začiatkom mája 2017 bola schválená novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorá umožní získať ďalším majiteľom domov dotáciu na zateplenie. Suma príspevku sa zvýšila až na 8 000 EUR. Mnohí žiadatelia však pri kalkulácii zateplenia zabúdajú na celkovú energetickú bilanciu svojej nehnuteľnosti.
Zvážili ste pri zateplení celkovú bilanciu energií?

Spotreba energií je extrémne vysoká

Podľa údajov nadácie Habitat for Humanity vykurovanie priestorov a ohrievanie vody v obytných budovách predstavuje až 40 % celkovej spotreby energií. Vyše 70 % z dvoch miliónov nehnuteľností na bývanie na Slovensku bolo postavených pred rokom 1970. Dnes nespĺňajú požiadavky na energetickú efektívnosť a obyvateľom vznikajú zbytočné náklady na energie. Podľa Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov dosahuje úroveň zateplenia bytových domov iba okolo 50 % a rodinných domov približne 33 %. Modernizácia a revitalizácia sú teda viac ako žiaduce a týkajú sa okrem rodinných domov aj bytových a panelových, v ktorých žije vyše 50 % populácie na Slovensku.

Vykurovanie verzus chladenie

Dôležitým ukazovateľom kvality opláštenia budov je súčiniteľ prechodu tepla (označuje sa U, udáva sa v jednotkách W/m2K). Čím je táto hodnota menšia, tým má konštrukčný prvok lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Parameter U je dôležitou súčasťou projektovej dokumentácie k žiadosti o dotáciu na zateplenie. Mnohí majitelia zateplenie spájajú rovno aj s výmenou okien, pri ktorých sa hodnota U označuje Uw a skladá sa z Ug – hodnoty tepelnej priestupnosti zasklenia a Uf – hodnoty tepelnej priestupnosti rámom. „Stretávame sa s tým, že vlastníci nehnuteľností nezohľadňujú pri celkovej bilancii energie domu práve tepelné zisky oknami, ktoré môžu za určitých okolností hrať významnú úlohu. Napríklad ak ide o veľké presklenia s vynikajúcim Ug spolu s južnou a západnou orientáciou domu. V uzavretom obydlí sa akumuluje teplo zo slnečného žiarenia a vzniká známy skleníkový efekt. V takomto prípade môžu byť nízke náklady na vykurovanie v zimnom období prevýšené zvýšenou potrebou chladenia v letnom období. Inak povedané, ušetrené prostriedky na vykurovanie vďaka zatepleniu vyrovnajú alebo prevýšia vzniknuté náklady na chladenie a prípadne na solárnu ochranu. Celková energetická bilancia musí byť dostatočne zohľadnená aj v návrhu technického zariadenia budovy, ako sú práve vzduchotechnika, vykurovanie a chladenie,“ upozorňuje Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku a dopĺňa: „Keďže najbližšie desaťročia budeme pravdepodobne svedkami skôr miernejších zím a teplejších liet, očakávame adekvátne zvýšené nároky na tienenie, chladenie a vetranie budov.“

Nezabudnite na dostatočné vetranie

Všetky nové aj rekonštruované budovy už musia spĺňať prísne nízkoenergetické parametre. To je možné dosiahnuť elimináciou tepelných mostov a dôrazom na čo najnižšie hodnoty parametra U. V uzatvorených a zateplených priestoroch však často neprichádza k dostatočnej výmene vzduchu. Hromadia sa v nich CO2, vlhkosť a následne plesne, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska spôsobovať obyvateľom zdravotné problémy. Okrem celkovej spotreby energie je teda dôležité dbať a zohľadniť aj primeranú výmenu vzduchu. Spoločnosť Schüco vyvinula napríklad VentoTherm, integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov. Jednotka je štandardne umiestnená v nadpraží okna a nijako nenarúša vonkajšiu fasádu, protihlukové a bezpečnostné vlastnosti okna. Plynulá výmena vzduchu s možnosťou automatickej prevádzky je zabezpečená pri zatvorenom okne. Ovládanie je integrované do rámu okna. Schüco VentoTherm možno využiť pri novostavbách aj modernizáciách domov. Umožňuje horizontálnu aj vertikálnu inštaláciu a existuje i variant skrytej inštalácie. Systém znižuje energetické straty spôsobené odvetrávaním až o 35 %.

Z ohľadom na dosiahnutie environmentálnych noriem zosúladených z požiadavkami EÚ sú budúcnosťou stavebníctva nútené vetranie s rekuperáciou tepla a prefabrikované opláštenie budovy, bez nutnosti dodatočného zatepľovania. Samozrejmosťou budú okenné a dverové výplne so špičkovými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Napríklad hliníkové okenné systémy AWS 75 BS.HI+ (profil na fotografii hore) majú parametre Uf - 1,3 W/m²K, Uw < 1,0 W/m²K, a to pri stavebnej hĺbke 75 mm a pohľadovej šírke 89 mm a trojvrstvovom zasklení.

Zdroj fotografií: Schüco, Úvodné ilustračné foto: Pixabay.com

Autor článku

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím