Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. marec 2022
0
240

Rodinný dom v Novej Lehote

Semestrálna práca z ateliéru 1 pod vedením Ing. Maríny Kotiv, nominovaná na Cenu A+ za najlepšiu ateliérovú tvorbu na Katedre architektúry Stavebnej fakulty STU
Rodinný dom v Novej Lehote
Autori: Martin ĎurčovičSpolupráca: Ing. Marína Kotiv (vedúca práce )Návrh: 2019 - 2020Adresa: Nová Lehota , Handlová, SlovenskoPublikované: 20. marec 2022

Pre zadanie rodinného domu som si vybral modernú štvorčlennú rodinu ktorá chce stavať na výnimočnom mieste s citom pre miestne tradície.

Parcela sa nachádza v Novej Lehote, mestskej časti mesta Handlová. Nová Lehota je pôvodom jedinečná banská kolónia posiata neomietnutými kamennými domami. Tento stavebný štýl sem priniesli v druhej polovici 19. storočia miestny Nemci, ktorí na stavbu využili tunajší pieskovec. Pozemok je situovaný pod horou, na slnečnej stráni neďaleko kostola. Susedí s hranicou zastavaného územia obce a podľa územno-plánovacej dokumentácie je vhodný na výstavbu individuálneho bývania. Navrhnutá výstavba svojou výškou a umiestením na pozemku rešpektuje okolitú zástavbu a existujúcu zeleň. 

Analýza prostredia
Analýza prostredia
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy

Návrh rodinného domu odkazuje na pôvodnú formu „archetyp“ starobaníckeho gazdovstva. Hlavný obytný dom a samostatne stojaca stodola, vždy po ruke obytného domu. Priestor medzi dvoma hmotami vytvára prijemné patio. Genius loci miesta podčiarkuje sedlová a valbová strecha opláštená šablónovou krytinou, stodola z dreva a surovosť ručne zhutňovaného pigmentovaného betónu na fasáde s pieskovcovým nádychom. Kontrast fasáde dodáva závetrie zo subtílnej ocele Cor-Ten a zasklenie okien rôznych veľkostí v drevenom ráme. Okná svojou premyslenou polohou poskytujú zaujímavé výhľady na okolie z každého miesta domu. Okolo okien uličnej fasády sú podľa vzoru tradičného stavania zachované biele maľované šambrány.

Situácia
Situácia
Koncept
Koncept
Pohľad od príjazdovej cesty
Pohľad od príjazdovej cesty
Pohľad na závetrie hlavného vstupu
Pohľad na závetrie hlavného vstupu
Pohľad od záhrady-ovocného sadu
Pohľad od záhrady-ovocného sadu

Hlavná obytná časť domu je rozdelená poschodím na spoločenskú a súkromnú časť. Hlavný vstup je z juhovýchodu. Priame zádverie ústi v otvorenej spoločenskej časti. Po stranách ho zo severovýchodnej strany lemuje technická miestnosť, z juhozápadnej šatník a kúpeľňa. Otvorenej obytnej časti dominuje centrálne schodisko na poschodie. Okolo schodiska je z juhozápadnej strany situovaná jedáleň a obývačka, severovýchodu dominuje kuchyňa a knižnica. Pod schodiskom je kuchynský ostrov s barom. Na oheň v krbe vidno z každej časti spoločného priestoru. Výškovo je priestor rozdelený otvorením stropu nad obývačkou a knižnicou. Severovýchodné okná prepájajú otvorený priestor s blízkym lesom a dodávajú príjemné konzistentné svetlo na čítanie, vďaka juhozápadným máme pasívne solárne zisky v zimných mesiacoch.
Na poschodí sa nachádzajú dve juhozápadne orientované izby ktorých obytný priestor zväčšujú veľké vikierové okná. V severozápadnej časti je kúpeľňa s vaňou a posluchová miestnosť. Priestory na poschodí prirodzene spája otvorená chodba. Tá z juhovýchodu ústi do spálne rodičov zo súkromným hygienickým zázemím oddeleným pomocou šatníkovej steny.

V samostatne stojacej stodole sa nachádza zo severovýchodnej strany dvojgaráž, ktorej súčasťou je aj malá dielňa. V centrálnej časti zabudovaná okrúhla murovaná pec, po stranách sklad a wc, to je prístupné ako z garáže, tak aj z letnej kuchyne. Letná kuchyňa s okrúhlou pecou je z juhozápadnej strany prepojená so záhradou sklenými skladacími dverami. Oceľové vretenové schodisko v rohu miestnosti nás privedie do podzemného vínneho archívu.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemia
Pôdorys podkrovia
Pôdorys podkrovia
Pivnica-vínny archív
Pivnica-vínny archív
Rezy
Rezy
Pohľady
Pohľady

Konštrukcie a materiály hlavného obytného domu:

  • založenie: železobetónová doska na penovom skle
  • obvodové steny: sendvičová konštrukcia so zabudovanou tepelnou izoláciou medzi dvoma vrstvami železobetónu
  • strop: monolitický doskový
  • krov: oceľová rámová konštrukcia, drevené krokvy stužené pohľadovým dreveným záklopom, drevovláknitá izolácia, difúzne otvorená skladba
  • podlahy: ťažké plávajúce s teplovodným kúrením/ chladením
  • okná: drevené okná s izolačným trojsklom
  • exteriérové zabudované žalúzie
Konštrukcie
Konštrukcie
Skladby
Skladby
Poster
Poster

Poloha diela

Martin Ďurčovič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím