Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. december 2023
0
386

Vychádza štvrté číslo magazínu Koncept

KONCEPT 4⋅2023: Voda
Vychádza štvrté číslo magazínu Koncept

V štvrtom čísle magazínu Koncept sa zamýšľa Jarmila Bencová nad témou Voda v konceptoch architektúry. Francisco del Coral hodnotí tvorbu Carla Scarpu. Kristína Tomanová a Táňa Kuva sa rozprávajú s Emíliou Bednárovou z Katedry geotechniky STU o vode, ktorá pretvára krajinu. Eduardo Souto Moura predstaví vodnú elektráreň Tua Dam. Prokop Matej sa rozprával s Petrom Tejom o mostoch. Monika Bočková predstaví rieku ako projekt. Martin Zaiček predstaví fontány ako pramene verejného priestoru. Kristína Tomanová a Táňa Kuva píšu o MVRDV a mestskej oáze namieto nákupného centra. Jaro Krobot komentuje bratislavské Lido.

Skica: Elena Šoltésová
Model: Michal Bogár
Šuflík: MAPA

Editoriál

Vzťah ľudstva a vody bol od počiatku plný kontrastov - kolíska života, zdroj obživy a hospodárskeho rozvoja, zároveň ťažko skrotiteľný živel, len málokedy pod úplnou kontrolou, často odoberajúci životy. Symbol očisty, obnovy a nových začiatkov. harmonizujúci účinok pokojne plynúcej vody pôsobí na ľudskú myseľ ohromne stišujúco, no mohutná sila vody valiacej sa na osídlené miesta dokáže v priebehu pár sekúnd napáchať nenahraditeľné škody.

Vzťah človeka a vody v modernom svete je stále zložitejší a komplexnejší. Z vody sa stáva zdroj geopolitických konfliktov a napätí pre klesajúci počet jej stabilných zásob. Znečistenie vodných zdrojov, nadmerná spotreba a klimatické zmeny vyvolávajú otázky udržateľnosti a zodpovednosti voči tomuto životodarnému elementu. Tento vzťah je hlboko zakorenený v našej histórii i kultúre a zostáva jedným z kľúčových prvkov ľudskej existencie. Od praveku sa ľudstvo snažilo vodu skrotiť a podmaniť rôznymi inžinierskymi zásahmi, ktorých genialita nás dodnes fascinuje. Či už v jej privádzaní, prekonávaní, či odvádzaní. Voda skrotená, zadržaná a bezpečná zase slúžila na úžitok, prinášala človeku radosť a komfort vo forme očistných kúpeľov, chladiacich bazénov či hypnotizujúcich fontán. Architektúra sa vždy snažila uchopiť a premeniť tento fluidný element na svoju stabilnú súčasť. Stret týchto dvoch odlišných svetov, tekutej podstaty vody v kontraste s pevnou nemennou substanciou architektúry, je inšpiráciou pre vznik množstva fascinujúcich stavieb. Aj v modernej histórii je množstvo príkladov, keď sa buď vodou a jej pohybom inšpirujeme v snahe navodiť tíšiaci pokoj, alebo vodu využívame ako služobníka, až po architektúru, ktorá vodu ako centrálny element existencie priam oslavuje. Dialóg vody a architektúry je prirodzenou snahou ľudstva, metaforickým návratom do čias, keď bola voda prvým domovom života na Zemi.

Táňa Kuva a Kristína Tomanová

https://www.konceptmagazin.sk/
https://www.facebook.com/Koncept.magazin.sk/
https://www.instagram.com/koncept.magazin/
https://www.linkedin.com/company/koncept-magazin-sk/

KONCEPT
Podoby súčasnej architektúry
4/2023 - Voda
2. ročník
Vychádza štvrťročne.
V predaji od 2. 10. 2023.
Ďalšie číslo vyjde v marci 2024.
ISSN 2730-0005
Registračné číslo: MK SR: EV 6062/22

Redakčná rada:
Elena Alexy
Jana Benková
Róbert Bakyta

Šéfredaktorky:
Kristína Tomanová
kristina.tomanova@konceptmagazin.sk
Táňa Kuva
tatiana.kuva@konceptmagazin.sk

Grafický dizajn:
Chmela studio

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím