Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. júl 2016
0
351

SNG spúšťa projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc

Slovenská národná galéria ako prijímateľ grantu EHP odštartovala v júni spolu s partnerom, nórskym Národným múzeom umenia Nasjonalmuseet, projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc. Východiskom projektu sú online katalógy vyvinuté oboma národnými inštitúciami – nórsky Samling a slovenský Web umenia, ktorého vynovenú podobu spustila SNG v júni 2015 – a jeho cieľom je otvoriť zbierky verejnosti v digitálnej podobe. SNG a Nasjonalmuseet si budú vymieňať technológie a odborné zručnosti v tejto oblasti prostredníctvom intenzívnej spolupráce, série workshopov a záverečného podujatia Hackathon.
SNG spúšťa projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc

Web umenia, kde aktuálne publikujú svoje zbierky len niektoré galérie, je postavený na systéme pre správu zbierok CEDVU spravovanom SNG, ktorý využívajú všetky štátom registrované galérie. Nasjonalmuseet pracuje na podobnom projekte Samling – prototype pre publikovanie zbierok online, ktorý plánuje poskytovať aj ďalším nórskym múzeám a galériám. Tento podobný prístup odráža skutočnosť, že menším múzeám a galériám v oboch krajinách chýbajú vnútorné kapacity a prostriedky na zverejnenie ich zbierok online a spoliehajú sa na zdieľané platformy, ako je Web umenia alebo Samling. Oba projekty sú vyvíjané interne, využívajú open source komponenty, publikujú zdrojový kód ako open source a ak to je možné, sprístupňujú digitálne snímky pod otvorenou licenciou.

SNG pracovala v posledných rokoch na projekte digitalizácie, počas ktorého bola veľká časť zbierok zdigitalizovaná vo vysokej kvalite. Potreba aktualizovať existujúci a technologicky zastaraný online katalóg vzišla aj z nových možností digitálneho obsahu, keďže jeho vysoká kvalita ponúka viac ako len jednoduché vyhľadávanie a prezeranie náhľadov. Lab.SNG (lab.sng.sk) bol zriadený ako platforma pre výskum a vývoj digitálnych technológií v múzejnej oblasti a ako „nástroj“ pre digitálnu transformáciu inštitúcie, ktorá súvisí aj s rekonštrukciou areálu SNG. Nasjonalmuseet plánuje výstavbu novej budovy a ako súčasť tohto procesu pracuje na „digitálnom laboratóriu“. Digitálne laboratórium je v počiatočnej fáze a skúsenosti SNG s týmto formátom budú užitočné aj pre nórsku stranu.

Spoločné východiská oboch inštitúcií ponúkajú možnosť výmeny vedomostí a zručností, zdieľanie technológií a prípravu podobnej digitálnej stratégie. Medzinárodné partnerstvo je nevyhnutným prvkom pre implementáciu digitálnych technológií do štruktúry inštitúcií a pomáha menším múzeám v napredovaní. Odborníci z partnerských inštitúcií môžu ponúknuť pohľad zvonku a skúsenosti s tým, ako implementovať digitálne technológie do každodenného chodu organizácií. To pomôže celkovému cieľu otvorenia zbierok pre verejnosť, pretože digitálne technológie a internet sú spolu s fyzickou návštevou galérie jedným z hlavných prístupových bodov k zbierkam. Očakávaným výsledkom projektu je tak najmä rozšírenie partnerskej základne – zvýšenie počtu zúčastnených múzeí umenia. Vylepšená funkčnosť webstránok a prístup k službe online katalógu budú pre ďalšie inštitúcie dostatočne motivujúce na to, aby sa zapojili svojimi zbierkami.

Web umenia - katalóg
Web umenia - katalóg
Web umenia - dielo
Web umenia - dielo
Web umenia - umelci
Web umenia - umelci
Web umenia - detail umelca
Web umenia - detail umelca
Web umenia - kolekcia
Web umenia - kolekcia

Ďalšie informácie a výsledky projektu budú priebežne aktualizované na webstránke SNG.

Podklady: Slovenská národná galéria

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím