Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. júl 2016
0
264

SNG spúšťa projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc

Slovenská národná galéria ako prijímateľ grantu EHP odštartovala v júni spolu s partnerom, nórskym Národným múzeom umenia Nasjonalmuseet, projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc. Východiskom projektu sú online katalógy vyvinuté oboma národnými inštitúciami – nórsky Samling a slovenský Web umenia, ktorého vynovenú podobu spustila SNG v júni 2015 – a jeho cieľom je otvoriť zbierky verejnosti v digitálnej podobe. SNG a Nasjonalmuseet si budú vymieňať technológie a odborné zručnosti v tejto oblasti prostredníctvom intenzívnej spolupráce, série workshopov a záverečného podujatia Hackathon.
SNG spúšťa projekt Umenie, zbierky a dáta bez hraníc

Web umenia, kde aktuálne publikujú svoje zbierky len niektoré galérie, je postavený na systéme pre správu zbierok CEDVU spravovanom SNG, ktorý využívajú všetky štátom registrované galérie. Nasjonalmuseet pracuje na podobnom projekte Samling – prototype pre publikovanie zbierok online, ktorý plánuje poskytovať aj ďalším nórskym múzeám a galériám. Tento podobný prístup odráža skutočnosť, že menším múzeám a galériám v oboch krajinách chýbajú vnútorné kapacity a prostriedky na zverejnenie ich zbierok online a spoliehajú sa na zdieľané platformy, ako je Web umenia alebo Samling. Oba projekty sú vyvíjané interne, využívajú open source komponenty, publikujú zdrojový kód ako open source a ak to je možné, sprístupňujú digitálne snímky pod otvorenou licenciou.

SNG pracovala v posledných rokoch na projekte digitalizácie, počas ktorého bola veľká časť zbierok zdigitalizovaná vo vysokej kvalite. Potreba aktualizovať existujúci a technologicky zastaraný online katalóg vzišla aj z nových možností digitálneho obsahu, keďže jeho vysoká kvalita ponúka viac ako len jednoduché vyhľadávanie a prezeranie náhľadov. Lab.SNG (lab.sng.sk) bol zriadený ako platforma pre výskum a vývoj digitálnych technológií v múzejnej oblasti a ako „nástroj“ pre digitálnu transformáciu inštitúcie, ktorá súvisí aj s rekonštrukciou areálu SNG. Nasjonalmuseet plánuje výstavbu novej budovy a ako súčasť tohto procesu pracuje na „digitálnom laboratóriu“. Digitálne laboratórium je v počiatočnej fáze a skúsenosti SNG s týmto formátom budú užitočné aj pre nórsku stranu.

Spoločné východiská oboch inštitúcií ponúkajú možnosť výmeny vedomostí a zručností, zdieľanie technológií a prípravu podobnej digitálnej stratégie. Medzinárodné partnerstvo je nevyhnutným prvkom pre implementáciu digitálnych technológií do štruktúry inštitúcií a pomáha menším múzeám v napredovaní. Odborníci z partnerských inštitúcií môžu ponúknuť pohľad zvonku a skúsenosti s tým, ako implementovať digitálne technológie do každodenného chodu organizácií. To pomôže celkovému cieľu otvorenia zbierok pre verejnosť, pretože digitálne technológie a internet sú spolu s fyzickou návštevou galérie jedným z hlavných prístupových bodov k zbierkam. Očakávaným výsledkom projektu je tak najmä rozšírenie partnerskej základne – zvýšenie počtu zúčastnených múzeí umenia. Vylepšená funkčnosť webstránok a prístup k službe online katalógu budú pre ďalšie inštitúcie dostatočne motivujúce na to, aby sa zapojili svojimi zbierkami.

Web umenia - katalóg
Web umenia - katalóg
Web umenia - dielo
Web umenia - dielo
Web umenia - umelci
Web umenia - umelci
Web umenia - detail umelca
Web umenia - detail umelca
Web umenia - kolekcia
Web umenia - kolekcia

Ďalšie informácie a výsledky projektu budú priebežne aktualizované na webstránke SNG.

Podklady: Slovenská národná galéria

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím