Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. október 2016
0
283

2. Medzinárodná odborná konferencia "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie"

Konferencia sa konala dňa 7.10 na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Súčasťou podujatia bol krst tlačenej verzie Manuálu súťaží návrhov SKA.
2. Medzinárodná odborná konferencia "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie"

Manuál súťaží návrhov pomôže architektom aj vyhlasovateľom

Architektúra je vec verejná a obzvlášť citlivo ju vnímame, ak vzniká z verejných prostriedkov - situačne parafrázovala výrok profesora Štefana Šlachtu predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská na piatkovej 2. medzinárodnej odbornej konferencii Slovenskej komory architektov (SKA) s témou "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie" na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Súčasťou podujatia bol krst tlačenej verzie Manuálu súťaží návrhov SKA. Publikácia má 120 strán a náklad 500 kusov. Vydanie podporili spoločnosti CRH Slovensko a Knauf.

„Všetky obsiahnuté informácie boli dohľadateľné. Našou ambíciou bolo vyextrahovať najpodstatnejšie údaje a zhrnúť ich čo najjednoduchším spôsobom,“ povedal editor manuálu Peter Lényi. Manuál je určený pre všetkých, ktorí sa v akejkoľvek role podieľajú na súťaži návrhov - vyhlasovateľov, porotcov a účastníkov.

„Argumentačne perfektne ukazuje, na čo je architektonická súťaž dobrá a dôležitá,“ skonštatoval Štefan Moravčík z SKA a pripomenul potrebu vytvoriť podobnú „kuchársku knihu“ právnych rád týkajúcich sa samotnej realizácie projektov. Poukázal na špecifiká súťaží v tejto sfére. Za samosprávy sa k nemu na základe priamych skúseností pridal starosta Seliec Ján Kupec.

„Nie sme s architektmi v antagonickom vzťahu,“ upozornila Zita Táborská, označila SKA za dlhodobo zodpovedného partnera a dodala: „Slovenská komora architektov je jedinou stavovskou organizáciou, ktorá prichádza s takto hmatateľnou pomocou všetkým zložkám pri verejnom obstarávaní. Veľmi si to ceníme.“

Nad konferenciou mali záštitu slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Konala sa deň po galavečere XI. ročníka Ceny SKA za architektúru CE∙ZA∙AR aj v prítomnosti prezidenta Európskej rady architektov (ACE) Luciana Lazzariho, hlavnej architektky mesta Bratislava Ingrid Konrad či predsedu SKA Imricha Pleidela. Skúsenosti z Rakúska a Česka s architektonickými súťažami priblížili Georg Pendl a Michal Fišer.

Foto: SKA
Foto: SKA
Foto: SKA

Manuál súťaží návrhov Slovenskej komory architektov pripájame vo formáte PDF:

Tlačená podoba publikácie
Tlačená podoba publikácie

Bratislava, 7. 10. 2016 (SKA)

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím