Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. október 2016
0
304

2. Medzinárodná odborná konferencia "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie"

Konferencia sa konala dňa 7.10 na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Súčasťou podujatia bol krst tlačenej verzie Manuálu súťaží návrhov SKA.
2. Medzinárodná odborná konferencia "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie"

Manuál súťaží návrhov pomôže architektom aj vyhlasovateľom

Architektúra je vec verejná a obzvlášť citlivo ju vnímame, ak vzniká z verejných prostriedkov - situačne parafrázovala výrok profesora Štefana Šlachtu predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská na piatkovej 2. medzinárodnej odbornej konferencii Slovenskej komory architektov (SKA) s témou "Architektonické súťaže a verejné obstarávanie" na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Súčasťou podujatia bol krst tlačenej verzie Manuálu súťaží návrhov SKA. Publikácia má 120 strán a náklad 500 kusov. Vydanie podporili spoločnosti CRH Slovensko a Knauf.

„Všetky obsiahnuté informácie boli dohľadateľné. Našou ambíciou bolo vyextrahovať najpodstatnejšie údaje a zhrnúť ich čo najjednoduchším spôsobom,“ povedal editor manuálu Peter Lényi. Manuál je určený pre všetkých, ktorí sa v akejkoľvek role podieľajú na súťaži návrhov - vyhlasovateľov, porotcov a účastníkov.

„Argumentačne perfektne ukazuje, na čo je architektonická súťaž dobrá a dôležitá,“ skonštatoval Štefan Moravčík z SKA a pripomenul potrebu vytvoriť podobnú „kuchársku knihu“ právnych rád týkajúcich sa samotnej realizácie projektov. Poukázal na špecifiká súťaží v tejto sfére. Za samosprávy sa k nemu na základe priamych skúseností pridal starosta Seliec Ján Kupec.

„Nie sme s architektmi v antagonickom vzťahu,“ upozornila Zita Táborská, označila SKA za dlhodobo zodpovedného partnera a dodala: „Slovenská komora architektov je jedinou stavovskou organizáciou, ktorá prichádza s takto hmatateľnou pomocou všetkým zložkám pri verejnom obstarávaní. Veľmi si to ceníme.“

Nad konferenciou mali záštitu slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Konala sa deň po galavečere XI. ročníka Ceny SKA za architektúru CE∙ZA∙AR aj v prítomnosti prezidenta Európskej rady architektov (ACE) Luciana Lazzariho, hlavnej architektky mesta Bratislava Ingrid Konrad či predsedu SKA Imricha Pleidela. Skúsenosti z Rakúska a Česka s architektonickými súťažami priblížili Georg Pendl a Michal Fišer.

Foto: SKA
Foto: SKA
Foto: SKA

Manuál súťaží návrhov Slovenskej komory architektov pripájame vo formáte PDF:

Tlačená podoba publikácie
Tlačená podoba publikácie

Bratislava, 7. 10. 2016 (SKA)

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím