Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. marec 2023
0
444

Záznam prednášky členov ateliéru OPPS architettura o projekte obnovy kúpeľov Grössling na pôde FAD STU v Bratislave

Mladí tvorcovia predstavili aj projekt, ktorí aktuálne patrí medzi najvýznamnejšie investičné priority Bratislavy.
Záznam prednášky členov ateliéru OPPS architettura o projekte obnovy kúpeľov Grössling na pôde FAD STU v Bratislave

Prednáška talianskych architektov - Francesco Polci, Antonio Salvi a Paola Chiriatti - zo štúdia OPPS architettura, ktorá sa uskutočnila v Aule Emila Belluša FAD STU v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom a Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave v rámci Dňa talianskeho dizajnu 2023. Okrem realizácií z Talianska v nej mladí tvorcovia predstavili aj projekt rekonštrukcie kúpeľov Grössling v Bratislave, s ktorým vyhrali medzinárodnú súťaž vyhlásenú Hlavným mestom Bratislava.

237
Youtube

O projekte obnovy kúpeľov Grössling:

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy a ateliér OPPS architettura pracujú na kľúčových detailoch budúcej podoby mestských kúpeľov. Nové vizualizácie ukazujú, ako bude vyzerať vonkajší bazén inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov s otvorenou strechou. Finalizujú sa tiež detaily pre suchú saunu, ktorá sa v Grösslingu nachádzala aj v roku 1895. Rekonštrukcia má prebiehať do roku 2026 a s financovaním kúpeľov pomôže hlavnému mestu štátny investičný fond Slovak Investment Holding.

Talianski architekti z tímu OPPS architettura, ktorí vzišli z veľkej medzinárodnej súťaže, pokračujú v práci na obnove mestských kúpeľov Grössling. Vonkajší bazén, ktorý pribudne k trom vnútorným bazénom, bude inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov, pre ktoré je typická otvorená strecha nad vodnou plochou. Výhodou rímskych kúpeľov je najmä to, že umožňovali lepšie spoločenské vyžitie pre kúpeľných hostí, pretože tí sa mohli prechádzať okolo bazéna, diskutovať či hrať spoločenské hry. 

“Skleník nad priestorom okolo bazéna prispeje k vytvoreniu uzavretého miesta, ktoré nebude rušené okolitým svetom. Otvor v streche bude ponúkať pohľad na komín z roku 1914, a tiež na pôvodné historické parné kotle. Na jednom z okrajov bazéna plánujeme vybudovať ležadlá s vodnou masážou,” priblížil Gábor Bindics, ktorý projektovo koordinuje rekonštrukciu kúpeľov. 

Súčasťou areálu kúpeľov bude aj suchá sauna. Takýto typ sauny v podobe teplovzdušnej komory sa tu nachádzal aj v roku 1895. Obnovenie suchej sauny prispeje nie len k oživeniu histórie, ale tiež sa zatraktívnia služby pre návštevníkov, ktorí sa po plávaní budú mať kde zohriať. Navyše dispozícia suchej sauny je navrhnutá tak, aby kopírovala pozíciu existujúceho svetlíka na streche, ktorý privedie do sauny prirodzené svetlo. 

V blízkosti sedacích bazénov nájdu návštevníci parný kúpeľ. Vďaka tomu budú môcť absolvovať okruh, kedy sa najprv okúpu vo vnútorných bazénoch s 35, 38 a 40-stupňovou vodou a následne pokračujú do parného kúpeľa so 48-stupňovou parou. Po nej má nasledovať sprcha alebo ochladzovací bazén. Aj priestor parného kúpeľa je navrhnutý tak, aby kopíroval pozíciu pôvodného svetlíka. Architekti tu navyše navrhli zavesený oblúkový podhľad, vďaka čomu bude svetlo od svetlíka prechádzať po obvode sauny. 

Mestu sa za posledné dva roky podarilo opraviť komín, ktorý bol v havarijnom stave a aktuálne sa obnovuje prepadnutá strecha na bývalej kotolni. Úspešne bola odstránená z areálu aj budova bez historickej hodnoty zo 70. rokov minulého storočia. Z interiéru postupne zmizlo viac ako 1500 ton stavebného materiálu z 90. rokov, pričom všetky hodnotné prvky architekti zachovávajú.

Búracie práce sa robia ručne a s ohľadom na susedské okolie sú naplánované na zimné mesiace, kedy je vyššia vlhkosť, ktorá znižuje prašnosť na stavenisku.

Vďaka búracím prácam sa podarilo odkryť hodnotné detaily ako napríklad detail okien v podkroví alebo kotvenie nárožného svetlíka. “Už teraz premýšľame nad tým, ako navrhnúť police na knihy v budúcej knižnici tak, aby sa zachoval pohľad na okná. Pri svetlíku plánujeme navrhnúť prekrytie podobné tomu z roku 1895. Na fasáde budovy chceme znovu uviesť rok výstavby,” doplnil Bindics.

Pôvodné tehly a ďalší užitočný materiál pochádzajúci z búrania sa odkladá a bude použitý aj pri iných rekonštrukciách. Mesto sa takýmto spôsobom snaží ísť príkladom v zhodnocovaní stavebného materiálu.

Po dokončení búracích prác bude projekt pokračovať reštaurátorskou obnovou historických kotlov z roku 1912. Dnes už nefunkčné kotle budú zakomponované do priestoru Grösslingu. Ku kotlom teraz odborníci hľadajú pôvodné súčiastky ako napríklad dobové manometre na meranie tlaku, či pôvodné vodoznaky. 

Kúpele Grössling sú jednou z posledných neobnovených národných kultúrnych pamiatok v centre Bratislavy a pre verejnosť boli naposledy otvorené v roku 1994. Neodmysliteľne patria k histórii hlavného mesta a pre Bratislavčanov a Bratislavčanky sú ikonickým miestom. Rekonštrukcia bude prebiehať predbežne do roku 2026, kedy sa majú kúpele otvoriť verejnosti. Ide o príklad citlivej revitalizácie brownfieldu, ktorú zastrešujú mestské inštitúcie. 

Aktuálne vizualizácie:

Vonkajší bazén
Vonkajší bazén
Parná sauna
Parná sauna
Suchá sauna
Suchá sauna

 

Víťazný návrh OPPS Archittura
Autori: Antonio Salvi, Francesco Polci, Filippo Pecorai, Paola Chiriatti

Komentár poroty:
Víťazný návrh najlepšie reaguje na požiadavku zadávateľa vytvoriť pokojný, uzavretý mestský blok s dobre riešeným variabilným námestím a vzťahom k okolitému mestu. Autori dokázali jednoduchými zásahmi nadviazať na historickú hodnotu komplexu a zvýšiť kvalitu objektu. Návrh v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštruktívnych zásahov, čím zvýrazňuje hodnotu a patinu 125 ročnej budovy a zároveň vytvára fungujúcu prevádzkovú schému kúpeľov, knižnice a kaviarne. Prevádzka jasne definuje oddelenie plaveckého bazéna, saunovej časti a samotných kúpeľov a taktiež rušnej a pokojovej zóny knižnice. Predpolie kúpeľov na Medenej ulici návrh rieši ako pokojný mestský verejný priestor s exteriérovým sedením. Naň priamo nadväzuje priestor kaviarne, ktorý tvorí spojovací bod medzi samotnými kúpeľmi a knižnicou. Návrh prinavrátil pôvodný vstup do kúpeľov z roku 1895 na nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice. Pomerne málo vstupov do objektu zabezpečuje dobrú obsluhu celého objektu, prevádzkový koncept je hodnotený veľmi pozitívne. Porota ocenila materiálové prevedenie vkladaných konštrukcií, ktoré vytvárajú atmosféru pocitovo príbuznú celkovému charakteru budovy. Presklené konštrukcie odkazujú na obdobie rozvoja kúpeľov a zároveň vytvárajú veľkorysé a pritom krehké priestory. Vkladané konštrukcie pracujú s rôznou mierou otvorenosti voči okoliu - robia tak v závislosti na funkcii nadväzujúcich priestorov a na zámere autorov. Riešenie zadného dvora s presklenou sálou pre kultúru a s exteriérovou záhradou bolo hodnotené kladne. V objekte na Vajanského nábreží sa zachovávajú obytné podlažia bez radikálnych zmien.

Porota odporúča v ďalšom dopracovaní návrhu preveriť možnosti riešenia miestami príliš tesných priestorov medzi fasádou pôvodnej budovy a fasádou navrhovaných objektov a taktiež alternatívnu možnosť riešenia exteriérového bazéna v prieluke na Kúpeľnej ulici. Pozitívne je hodnotená jasná a konzistentná prezentácia návrhu s dôsledným rozpracovaním vlastnej témy a zároveň dostatočne otvorený koncept, s ktorým sa dá ďalej pracovať.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím