Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. január 2023
0
25

Slovensko má piaty najväčší potenciál na zníženie spotreby zemného plynu vďaka zatepleniu budov

Znižovanie energetickej potreby je absolútne kľúčové pre energetickú bezpečnosť Európy.
Slovensko má piaty najväčší potenciál na zníženie spotreby zemného plynu vďaka zatepleniu budov

Platforma Budovy pre budúcnosť:

Až 57 % všetkej energetickej spotreby plynu pripadá na Slovensku na budovy. Takmer 63 % (necelých 690 000) rodinných domov a necelých 73 % bytových domov (to je 750 000 bytov) vykurujeme zemným plynom. To je viac ako 1,4 milióna domácností a jasný dôkaz, ako sme na Slovensku závislí na zemnom plyne. Dobrou správou však je, že máme na Slovensku jeden z najväčších potenciálov znížiť celkovú spotrebu plynu vďaka zatepleniu budov, vyplýva zo štúdie thinktanku BPIE - Buildings Performance Institute Europe.

Štúdia sa opiera o argumentáciu, že ak chceme zabezpečiť energetickú bezpečnosť Európy, znižovanie energetickej potreby je absolútne kľúčové a prináša prepočet, že komplexnou renováciou obytných budov by sme vedeli v EÚ znížiť spotrebu plynu na vykurovanie týchto budov o 44 %. Obnova budov a systematické zlepšovanie energetickej náročnosti budov sa javí ako optimálne riešenie pre problém, ktorý Európy rieši intenzívne od vypuknutia vojny na Ukrajine a to ako zabezpečiť dostatok energetických zdrojov pre vykurovanie s cieľom obmedziť dodávky plynu z Ruska a zároveň plniť dlhodobé klimatické ciele.

Spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie je najväčší potenciál úspor zemného plynu v Luxembursku, Holandsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. „Tento potenciál úspor na Slovensku spomedzi krajín EÚ nás vôbec neprekvapil. Hovoríme dlhodobo, že potenciál v sektore budov máme obrovský. Aby sme však tieto úspory dosiahli aj v realite, musíme výrazne pridať. Predpoklad úspor počíta s obnovou všetkých existujúcich budov na bývanie do roku 2050, teda tak rodinných ako aj bytových domov. Znamená to zrýchlenie tempa obnovy zo súčasného 1 % ročne na 3 % do roku 2035 a ďalšie zvýšenie na 4 % do roku 2040. Finančné prostriedky na tieto investície ponúka na Slovensku nielen Plán obnovy a odolnosti, ale aj štartujúce programové obdobie nových eurofondov,“ hovorí Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

Vláda opakovane rieši ceny energii a to, ako uľahčiť ľuďom v neľahkej energetickej situácii. Kompenzácie za vysoké ceny energií však nie sú systémovým riešením. „Jediným trvalým riešením je zníženie spotreby a na to je príležitosť aj v novej kapitole Plánu obnovy REPowerEU. Investícia do zvýšenia energetickej hospodárnosti domov a bytov sa dnes javí ako jedno z najlepších riešení. Aj napriek zastropovaniu sa ceny energií pravdepodobne nevrátia na úrovne pred pandémiou a faktúry za energie budú tvoriť oveľa väčšiu časť výdavkov domácností ako doteraz. Komplexnou obnovu kde sa zateplí strecha, fasáda, vymenia sa okná a poprípade sa nainštaluje obnoviteľný zdroj ako fotovoltika či tepelné čerpadlo, je možné znížiť spotrebu energie o viac ako 70 percent. Avšak už len také zateplenie strechy dokáže znížiť spotrebu o približne 15 percent,“ uzatvára Richard Paksi, analytik platformy.

Odkaz na štúdiu BPIE: https://www.bpie.eu/publication/how-to-stay-warm-and-save-energy-insulation-opportunities-in-european-homes/

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím