Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. apríl 2020
0
93

Bývanie podľa predstáv Slovákov

Výsledky ankety: Slováci sú pri výbere lokality bývania odvážnejší.
Bývanie podľa predstáv Slovákov

Foto: ITB Development
(Zdroj: Tlačová správa ITB) Developerské projekty zamerané na nové bývanie by mali odrážať túžby, nároky a požiadavky klientov. Nedávny prieskum zisťoval, po akom bývaní túžia Slováci. Vyplynulo z neho viacero prekvapujúcich výsledkov. Prieskum sa realizoval pred vypuknutím aktuálnej situácie s korona vírusom.

Prieskum bol realizovaný anketovou formou na vzorke 1 071 respondentov, z toho 639 (59,7 %) mužov a 432 (40,3 %) žien. Rozdelená bola do troch vekových skupín: v skupine od 18 do 26 rokov 707 (66 %) respondentov, v skupine od 27 do 35 rokov 251 (23,5 %) respondentov a v skupine od 36 rokov 113 (10,5 %) respondentov. „Zaujímalo nás, ako si Slováci predstavujú svoje nové bývanie a podľa akých kritérií si bývanie vyberajú,“ vysvetľuje Mgr. arch. Igor Lichý – predseda predstavenstva slovenskej developerskej spoločnosti ITB Development a.s., ktorá prieskum realizovala.

Po akom bývaní túžime
Podľa očakávania sa veľkej popularite tešia rodinné domy a byty v novostavbách. Až 52,3 % opýtaných túži po bývaní v rodinnom dome, u žien vo veku 27 – 35 rokov je to dokonca 60 %. Byt v novostavbe si želá 43,7 % Slovákov, pričom táto možnosť prevažuje u mužov. Iba 3,1 % opýtaných si predstavuje bývanie v staršom bytovom dome, k tejto alternatíve viac inklinujú ženy. Pokiaľ ide o mestskú infraštruktúru, respondenti považujú za dôležitú predovšetkým lokalitu – 71,4 %, dopravnú dostupnosť – 68 %, zeleň – 66,7 % a parkovanie – 60,6 %. Na parkovaní bazírujú predovšetkým muži vo veku 27 – 35 rokov, u nich je to až 71,5 %. A čo Slováci od novostavieb očakávajú? Všetky skupiny sa zhodujú na tom, že zeleň by nemala byť iba v okolí, ale mala by byť priamo súčasťou bytového projektu – požaduje to až 60,9 % opýtaných. Prekvapujúcim zistením je, že až 45,8 % respondentov by uvítalo strešnú terasu a 39,4 % miesto na grilovanie. Jedna štvrtina opýtaných by ocenila aj komunitnú záhradu alebo bazén.

Podľa čoho sa rozhodujeme
Najdôležitejším kritériom pri výbere nového bývania je cena (dôležitá pre 77 % opýtaných), no takmer rovnako aj lokalita (dôležitá pre 75 % opýtaných). Z prieskumu ďalej prekvapujúco vyplýva, že vyše 69 % Slovákov je naklonených k zmene lokality svojho bývania. Znamená to, že už nie sme natoľko viazaní na miesto svojho pôvodného bydliska, ako tomu bolo ešte v nedávnej minulosti. Nemenej zaujímavé je tiež zistenie, že dôležitosť developera pri rozhodovaní o novom bývaní stúpa s vekom, v skupine nad 36 rokov je developer veľmi dôležitý až pre 63,7 % respondentov. Inými slovami povedané, čím sme starší a skúsenejší, tým viac si uvedomujeme, akú rolu hrá developer pri výslednej kvalite projektu.

Využitie výsledkov prieskumu
Výsledky tohto prieskumu nezostanú len na papieri. „Teší nás, že väčšina našich dokončených projektov už teraz korešponduje s nárokmi Slovákov. Samozrejme, ich požiadavky v maximálnej miere premietneme aj do budúcich projektov, na ktorých už intenzívne pracujeme,“ uzatvára Mgr. arch. Igor Lichý z ITB Development.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím