Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. apríl 2019
0
1094

V Bratislavskom Podhradí sa začína stavať komplex Vydrica

Spoločnosť Vydrica Development predstavuje projekt Vydrica.
V Bratislavskom Podhradí sa začína stavať komplex Vydrica

Idea Vydrice začala vznikať pred viac než dekádou. Projekt predstavil člen predstavenstva Vydrica, a.s., vlastníka pozemkov, Peter Struhár: „Dôležité projekty, akým je Vydrica, potrebujú správny čas. Za tie roky čakania na podobu projektu sa zmenil pohľad na architektúru, na potreby mesta, na dôležitosť urbanistického plánovania a verejného priestoru pri výstavbe. Našli sme silného partnera s medzinárodnými skúsenosťami, ktorého slovenská dcérska spoločnosť Lucron zastreší developerskú časť. Je to veľmi náročný projekt, ale urobíme všetko pre to, aby výsledkom bol funkčný verejný priestor pre všetkých obyvateľov Bratislavy.

Na návrhu Vydrice pracuje veľký tím viacerých architektonických ateliérov pod vedením štúdia Compass Architekti a s medzinárodnými poradcami v oblasti urbanizmu. Architekt Juraj Benetin: „Tento projekt vznikal od urbanistickej štúdie celej zóny Podhradie - nábrežie - Hrad, až nakoniec sme navrhovali konkrétnu podobu budov. Verejný priestor je pre nás kľúčový, pretože Vydrica je posledný nedoriešený bod na mape centra Bratislavy, ktorý opäť spojí rozdelené mesto.

Zdroj: Vydrica Development
Zdroj: Vydrica Development
Zdroj: Vydrica Development

So špecialistami na vonkajšie priestory vznikol aj koncept predĺženia Bratislavského korza, kde Vydrica predĺži pešiu zónu o viac ako pol kilometra. „Tento koncept nám potvrdil aj prieskum agentúry Focus, v ktorom viac ako 90% opýtaných súhlasí s rozšírením pešej zóny. V Bratislave by takto mohla vzniknúť jedna z najdlhších peších zón v Európe,“ hovorí Peter Kavecký, predseda predstavenstva Vydrica Development.

Zdroj: Vydrica Development
Zdroj: Vydrica Development

Obnovenú Vydricu si budú užívať nielen jej noví obyvatelia. Projekt ráta s jej spoločensko-kultúrnou funkciou v podobe galérie alebo napríklad remeselnou uličkou. Na pozemku je viacero historických pamiatok, ktoré chce developer zachovať, ale nachádza sa tu i najstaršia stavba v Bratislave, Vodná veža. V súčinnosti so zámermi mesta by sa z nej mohol stať atraktívny kultúrny priestor. „Sme pripravení spolu s vedením mesta, ako vlastníkom objektu, hovoriť na túto tému a rozpracovať spoločné návrhy na sanáciu, zachovanie a následné využitie objektu a tohoto výnimočného priestoru pre širokú verejnosť,“ hovorí Peter Kavecký. Členité územie lokality bude obohatené aj o pešie chodníky na hradný kopec. Novodobá Vydrica tak naozaj prepojí mesto v horizontálnej aj vertikálnej podobe.

Zdroj: Vydrica Development

Návrh projektu vychádza z pôvodného členenia urbanizmu Vydrice na tri ulice. Budovy sa riadia princípom obmeny geometrie fasád, práce s tieňom a priestorovej a strešnej modulácie. Moderná nadčasová architektúra pracuje s lokálnymi a tradičnými materiálmi ako brizolit, kameň, tehla, aké boli použité aj na hrade. „Najvyššia budova bude mať 5 podlaží a dve ustúpené, smerom do kopca sa vnímateľná výška domov bude znižovať. Ustúpením a zmenšením celkovej hmoty budov sme vytvorili nové priehľady na hrad a rozšírili verejný priestor,“ hovorí Juraj Benetin.

Zdroj: Vydrica Development

Územie Vydrice bude pešou zónou, s dopravou organizovanou v podzemnej garáži. Na parkovanie bude využívať moderné technológie a súčasné trendy ako je zdieľané parkovanie a parkovacie miesta na prenájom, čo môže pomôcť parkovaniu v centre mesta.

Samotná Vydrica bude komplexom obytných a administratívnych budov s bohato zastúpeným retailom. V prvej z troch etáp developer ráta s 208 bytmi s celkovou plochou 18.209 m2 + 2.026 m2 pre loggie a terasy. V ponuke bude rôzna skladba bytov od najmenších jednoizbových po veľké, najväčší byt bude mať 178,80 m2 a 41,10 m2 terasy. Administratíva obsadí plochu 2.801 m2. Retail predstavuje 4.368 m2.

Kolaudácia prvej etapy je naplánovaná na druhý kvartál roku 2022. Celkové ukončenie výstavby je v pláne v roku 2024, v závislosti od vydaných stavebných povolení. Hodnota investičných nákladov na výstavbu prestavuje približne 200 miliónov Eur.

Zdroj: Vydrica Development

Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development, a.s. Tvoria ju spoločnosti Vydrica, a.s., vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate, pôvodom z Luxemburska.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím