Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. apríl 2019
0
31

Benthem Crouwel Architects - Infrastructure, Public Buildings and Workspace

Prestížne holandské štúdio predstaví návody na funkčnú dopravnú infraštruktúru
Začiatok17.4.2019
19:00
Koniec7.6.2019
19:00
MiestoGaléria Jaroslava Fragnera
AdresaBetlémské námestie 169/5A,
Praha,
Česká republika
Druh podujatiaVýstava
KontaktGalerie Jaroslava Fragnera
+420 222 222 157
gjf@gjf.cz

Galéria Jaroslava Fragnera bude od 17. apríla prezentovať práce renomovaného holandského štúdia Benthem Crouwel Architects, ktoré patrí k medzinárodne rešpektovaným odborníkom na verejné stavby a mestské plánovanie. Sú oceňované pre rekonštrukcie, prestavby aj nové realizácie, ktoré vždy tvoria s rešpektom k mestskej krajine.  Sú podpísaný napríklad pod realizáciami nádražných terminálov v Haagu, Rotterdame, Amsterdame, Utrechte či Delfte, nových liniek metra v Amsterdame alebo Paríži alebo citlivom rozšírení domu Anny Frankovej.

Foto: Jannes Linders

Výstavu doplní hneď v deň jej zahájenia 17. apríla od 19.00 hod. v priestore CAMP aj prednáška jedného zo zakladateľov štúdia Melse Crouwela. Obidve akcie majú jednoduchú úlohu: byť inšpiráciou nielen pre študentov, ale hlavne pre zodpovedné inštitúcie a politikov, ktorí rozhodujú o dopravných stavbách v našej zemi. Kvalitný urbanizmus miest je treba stavať na kvalitnej dopravnej infraštruktúre. To sa v Českej republike bohužiaľ ani 30 rokov po revolúcií príliš nedarí, pripomeňme diaľničnú aj železničnú sieť. A keby naviac hovorili o estetickej nadhodnote, tak to už by sa dostali iba do roviny teórií, ktoré sú prednášané českými expertmi na školách.

Foto: Jannes Linders

Nulová estetizácia dopravných stavieb, nepochopenie jej významu a nutné previazanosti s urbanizmom miest, predražené a z estetického hľadiska nevábne projekty, okrem niekoľko málo výnimiek – to je stav, v ktorom sa už dlho nachádzame. Prečo nehľadať poučenie z úspešných a funkčných modelov a realizácií v Švajčiarsku, Rakúsku, Nórsku alebo Holandsku? Prečo novú linku metra D nekonzultujeme s expertmi zo zahraničia, keď ich sami nemáme?

Foto: Jannes Linders

Benthem Crouwel Architects už viac ako tri desaťročia vytvára inovatívne, flexibilné a efektívne návrhy, ktoré musia spĺňať vysoké štandardy a zložité požiadavky užívateľov. Ich oblasť práce sa rozširuje od verejných budov až po infraštruktúrne projekty a mestské územné plány. Ak už renovujú, modernizujú stavbu alebo navrhujú celkom novú štruktúru, hľadajú vždy jasné, jedinečné a efektívne riešenia. Niektoré z ich návrhov sú zdržanlivé, ako napríklad rozšírenie domu Anny Frankovej, zatiaľ čo iné sú výrazné kultové stavby ako Bergbau Museum alebo Ziggo Dome. V rôznych projektoch preukazujú, že kombinácie starých a nových prvkov môžu viesť k veľmi udržateľným budovám, ktoré harmonicky splynú s okolím a prispôsobia sa novým spôsobom využitia (viď. rekonštrukcia a prístavba Stedelijk múzea v Amsterdame).

Foto: Jannes Linders

Staré a nové budovy tvoria súčasť mestskej morfológie, ktorú v BCA plne rešpektujú. Rozvíjajú architektúru tak, aby vytvorili nový mestský charakter a prispeli tak k budúcnosti (napr. vplyv staníc metra na rozvoj okolia). Neočakávané kvality sa často prejavujú v procese navrhovania aj plánovania a poskytujú impulzy pre mestské prostredie alebo pre obyvateľov budovy.

Foto: Jannes Linders

Prezentácia Benthem Crouwel Architects v Českej republike bude zameraná predovšetkým na infraštruktúrne projekty a predstavia inšpiratívne stavby, ktoré by mali zmeniť pohľad českej odbornej verejnosti a politikov na tento segment architektúry. Portfólio dopravných projektov siaha od letiska Schiphol (realizácie jednotlivých stavieb v priebehu 30 rokov na základe projektu BCA) cez nádražie a terminály v Utrechte, Haagu, Rotterdame, Amsterdame alebo New Yorku až k novým linkám metra v Amsterdame a Paríži. Na výstave budú predstavené taktiež kultové stavby múzeí (napr. Stedelijk, De Pont, Anny Frankovej, Berg Museum), stavby pre akademickú sféru (univerzitné stavby v Amsterdame či Nijmegene) a aktuálne projekty.

Foto: Jannes Linders

Výstavný program Galérie Jaroslava Fragnera hľadá hlbšie prepojenie so životom celej spoločnosti, čo predstavuje sektory verejného priestoru, dopravnej a kultúrnej infraštruktúry. Preto bol taktiež založený Landscape festival; tohtoročný ročník sa koná v Ostrave, budúci rok opäť v Prahe na tému rozpadnutých infraštruktúr medzi mestskými časťami. Na tohtoročnú konferenciu v rámci Bienále experimentálnej architektúry, ktorú GJF usporadúva v júni, prídu experti zo štúdia Snøhetta a UNStudia a budú prednášať taktiež o inováciách v dopravnej infraštruktúre.

v spolupráci s /  IPR Praha a veľvyslanectvom Holandského kráľovstva
za podpory / Karlin Group, mmcité+ a designcité+

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím