Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. október 2019
0
164

Elvíra Antalová a Eduard Antal / Spomienky

Výstava manželov, maliarov a vysokoškolských profesorov Elvíry Antalovej (Vysoká škola výtvarných umení) a Eduarda Antala (Fa­kulta architektúry STU).
Začiatok1.10.2019
17:30
Koniec20.10.2019
18:00
MiestoGaléria Umelka
AdresaDostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktAndrea Kozárová
kozarova@svu.sk

Výstava sa koná pri príležitosti nedožitých jubileí umelcov, 1.-20. októbra 2019 vo výstavných priestoroch Slo­venskej výtvarnej únie - Galéria UMELKA, Bratislava, Dostojevského rad 2.

Manželia Antalovci absolvovali štúdiá maliarstva a pedagogiky v Bra­tislave, kde aj s rodinou žili. Boli členmi Zväzu slovenských výtvar­ných umelcov, Slovenskej výtvarnej únie, Umeleckej besedy slovenskej, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov i Skupiny 66, Eduard Antal členom Klubu konkrétistov a medzinárodného hnutia MADI. Popri pedagogic­kej práci to bola aj celoživotná výtvarná tvorba: Maľba, kresba, pa­stely, akvarely, slepotlače... Spoločné boli od začiatku 50. rokov ich realistické, krajinárske inšpirácie. Príroda, vidiek i mesto. Portré­ty a zátišia, témy divadla, pantomímy, poetické, fantazijné vízie i symbolika stromov. V novom čase a priestore otvorených 60. rokov sa postupne vyhranili dve autorské koncepcie. Elvíra Antalová ostala verná krajine. Štylizovanej v pevných tvaroch, líniách a kon­túrach s výrazným koloritom farieb i vnútorným svetlom krajiny reál­nej, realistickej i mentálnej. Eduard Antal vytvoril jedinečnú podobu svojej geometrickej abstrakcie a konštruktivistických kompozícií zna­kov a symbolov. Tvarov, plôch i ornamentov, jemných maliarskych relié­fov bielej na bielej vo formátoch archetypových štvorcov.

V slovenskej výtvarnej moderne druhej polovice 20. storočia a do ro­ku 2011, bolo manželia Antalovci výrazným príkladom zrelej, vysoko kva­litnej, autorsky vyhranenej tvorby svojského štýlu a formy. Boli prí­kladom profesionality i stavovskej maliarskej a pedagogickej činnosti i rodinného a manželského spolužitia. Od roku 1959 usporiadali viaceré spoločné výstavy. Tá súčasná je aj spomienkou aj poctou ich diela a tvorby.

V rámci tejto výstavy bude vydaná prvá monografia Elvíry Antalovej. Jej autorom je kurátor výstavy Bohumír Bachratý. Na príprave a reali­zácii výstavy a monografie spolupracovali dcéra Ing. arch. Zuzana Duchoňová, PhD. s manželom Ing. arch. Miroslav Duchoňom.

PhDr. Bohumír Bachratý, CSc.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím