Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. november 2016
0
137

JIŘÍ GEORG DOKOUPIL: OXYMORON

Na výstave svetovo renomovaného umelca Jiřího Georga Dokoupila sa budú prezentovať nielen už legendárne bublinové obrazy, ale aj jeden z posledných projektov autora – Furniture For Fotos.
Začiatok2.12.2016
10:00
Koniec5.3.2017
18:00
MiestoDanubiana
AdresaVodné dielo ,
Bratislava - Čunovo,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktDanubiana
+421/2/62 52 85 01
danubiana@danubiana.sk

Na začiatku osemdesiatych rokov bol Dokoupil prominentným člen nemeckej neo-expresionistickej skupiny Mülheimer Freiheit, ktorú založil spolu s ďalšími piatimi umelcami. Od jeho účasti na Documenta 7 v Kasseli v roku 1982 sa z neho stala hviezda svetového formátu. Odvtedy prezentoval svoju tvorbu na medzinárodných výstavách, napríklad na benátskych Bienále (1987, 1993), vystavoval v galériách slávneho Lea Castelliho, Ileany Sonnabendovej alebo Davida Zwirnera v New Yorku, aj v umeleckých inštitúciách – Centre Georges Pompidou v Paríži či viedenskom Museu moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK), Museo Reina Sofia v Madride alebo Museu of Modern Art (MOMA) v New Yorku. Jeho obrazy sú zastúpené v zbierkach významných umeleckých inštitúcií, aj v prominentných súkromných zbierkach po celom svete.

Dokoupil pri svojom novom prístupe k maľbe vyvíja nezvyčajné nové techniky, s ktorými možno pracovať bez akéhokoľvek použitia štetca alebo olejovej farby. Vyvinul asi sto rôznych techník a fascinujúce spektrum foriem výtvarného prejavu. Obrazy z mydlových bublín tvorí už od roku 1992 a stále ich zdokonaľuje.

Po svojej svetovej premiére v pražskej DSC Gallery, ktorá prebehla na jar tohto roka, predstaví novú výtvarnú techniku aj divákom na Slovensku. „Ide o najreálnejší dôkaz teórie Marcela Duchampa, ktorý hovorí, že umelecké dielo začne existovať až s divákom. Objekty samotné neznamenajú nič, kým sa divák sám nestane súčasťou sochy,“ vysvetľuje princíp expozície. Pre tú totiž vytvoril špeciálne objekty, ktoré stierajú rozdiely medzi druhou a treťou dimenziou. Práve s nimi sa návštevníci budú môcť na výstave vyfotografovať.

„Duchamp ma straší, bojujem s ním celý život. Bol to najhorší maliar všetkých čias,“ opisuje autor, ktorý sa preslávil ikonickým bublinami ,aj ďalšími výtvarnými inováciami. „Už pred siedmimi rokmi som mal sen o tom, že sa druhá dimenzia rozhodla byť treťou, ale nejako jej to nevyšlo," dodáva k výstave.
Teraz už je rozhodne isté, že slovo „fufofová“, ktorým autor sám výstavu opísal, je predovšetkým výstižnou skratkou zloženou z počiatočných písmen názvu Furniture For Fotos.

Jiří Georg Dokoupil sa narodil v Krnove roku 1954. V roku 1968 sa jeho rodina presťahovala do Kolína nad Rýnom v Nemecku, kde v sedemdesiatych rokoch študoval na Academy of Fine Arts. Ďalej navštevoval výtvarné ateliéry na University of Frankfurt v Nemecku a Cooper Union v New Yorku, kde študoval pod vedením nemeckého konceptualistu Hansa Haackeho, ktorý mal významný vplyv na jeho ranú tvorbu. Medzi rokmi 1983 – 1984 pôsobil Dokoupil ako hosťujúci profesor na Kunstacademie v Düsseldorfe, v roku 1989 v Circulo de Ballas Artes v Madride a na Gesamtschule Kassel v rokoch 1994 – 1995. V roku 2012 získal cenu Lovis-Corinth Price. V súčasnosti žije a pracuje v Berlíne, Madride, Riu de Janeiro a Prahe.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím