Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. január 2017
0
125

Kurzy pre amatérov a Cvičenia kreativity

Komentovaná prehliadka a diskusia s Lászlóm Bekem, Ľubomírom Ďurčekom a Květou Fulierovou
Začiatok18.1.2017
17:00
Koniec18.1.2017
19:00
Miestotranzit.sk
AdresaBeskydská 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktTranzit
office.sk@tranzit.org

Za účasti: László Beke, Ľubomír Ďurček, Petra Feriancová, Květa Fulierová, Zsuzsa László

Podujatie bude prebiehať v slovenčine a angličtine s tlmočením.

Výstava Spoločné posedenie predstavila témy amatérskeho umenia a tvorivosti, ktoré nie sú len kľúčovými pojmami hnutia Fluxus, ale aj myšlienkami, ktoré si osvojilo socialistické hnutie za účelom ľudovej osvety. Debatu o nich povedie László Beke, Ľubomír Ďurček a Květa Fulierová spolu s Petrou Feriancovou a Zsuzsou László.

Aktuálna výstava v tranzit/sk sa zameriava na sedemdesiate roky, na obdobie normalizácie, kedy sa rodí fenomén paralelnej kultúry čoby jedinej sféry, v ktorej je možné kritické a slobodné myslenie napohľad oddelené od akejkoľvek politiky. Spoločné posedenie pripomína udalosti a  porovnáva dokumenty z československej, maďarskej, poľskej a juhoslovanskej umeleckej scény, ktorých povahu určovali rôzne podoby štátneho socializmu a kapitalizmu, premeny politického dohľadu nad umeleckými podujatiami ale i pohyblivá hranica medzi oficiálnou a paralelnou kultúrou.

Podujatie začne komentovanou prehliadkou, po nej bude nasledovať diskusia o vzdelávacích aktivitách neoavantgardných umelcov, ktorej ako východisko poslúžia dokumenty z archívu Květy Fulierovej, Ľubomíra Ďurčeka a Lászlóa Bekeho. Zastavíme sa pri performatívnych metódach výuky, ktoré zaviedli vyučujúci umelci a pri otázke, ako vnímať „výchovné umenie“ - ako apropriáciu či taktické využitie kultúrnych inštitúcií socialistického štátu alebo ako realizáciu utopickej pedagogickej predstavy o demokratizácii umenia. Účastníci si budú môcť vyskúšať Cvičenia kreativity, kurz pre amatérov, ktorý v rokoch 1975-77 viedli Dóra Maurer a Miklós Erdély, ako aj úlohy a hry, ktoré vytvoril László Beke.
Květoslava Fulierová (1932) je slovenská umelkyňa aktívna predovšetkým v oblasti grafiky. Známy je jej partnerský vzťah a spolupráca s Júliusom Kollerom (1939-2007), slovenským umelcom, ktorý je dnes už kanonizovaný ako hlavný protagonista slovenského konceptuálneho umenia. Květoslava Fulierová vytvára od šesťdesiatych rokov fascinujúci archív umeleckých i každodenných udalostí zostavených poväčšine z fotiek, ktorých je sama autorkou. V jej vlastníctve sa nachádza aj bohatá fotodokumentácia kurzov pre amatérov a letných táborov, v rámci ktorých Koller vyučoval (1968-1992).

László Beke (1944) je historik umenia a kurátor, od šesťdesiatych rokov významná postava na maďarskej umeleckej scéne. Dôležitý je jeho podiel na vývoji neoavantgardného a konceptuálneho umenia v Maďarsku, napísal dôležité články o fotografickej teórii a praxi, performance, undergrounde, dada, Fluxuse, futurológii, vizuálnej kultúre a tvorivosti. Ako výnimočne aktívny člen maďarskej i medzinárodnej umeleckej scény zhromaždil cenný archív dokumentov a prác na papieri. Beke, ktorý vystupoval aj ako „neznámy umelec“, inicioval niekoľko významných kolektívnych projektov a podujatí ako napr. Imaginácia (1971), Stretnutie českých, slovenských a maďarských umelcov (1972) a  v Budapeštianskom klube mladých umelcov zorganizoval množstvo dôležitých výstav umelcov ako Ján Mlčoch, Petr Štembera (1975), Ken Friedman (1975), Robert Filliou (1976) a Stano Filko, Miloš Laky a Ján Zavarský (1977).

Ľubomír Ďurček (1948) je konceptuálny umelec, performer, dokumentarista, autor experimentálnych textov, kníh a flmov. Väčšinu svojho života pôsobil ako stredoškolský pedagóg. V roku 1977 spoločne s Petrom Bartošom organizoval výstavu fotografí českých a slovenských akčne a konceptuálne zameraných výtvarníkov, pomenovanú Fotozáznamy. Na prelome 70. a 80. rokov spolupracoval s Divadlom Labyrint a Dočasnou spoločnosťou intenzívneho prežívania okolo Jána Budaja. Po roku 1989 sa konali jeho prvé samostatné výstavy (Považská galária umenia v Žiline, 1992; Galérie mesta Bratislavy, 2003; Slovenská národná galéria, 2013 a iné). Ďurček sa zúčastnil viacerých medzinárodných výstav (Works and Words (DeAppel, Amsterdam, 1979); Body and the East (Moderna Galerija, Lublaň, 1998); Navzájem. Společenství 70.–80. let (Tranzitdisplay, Praha / Dům umění města Brna, Brno, 2013).

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím