Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. október 2018
0
74

Moonride 09

Tabačka vás vtiahne do sveta virtuálnej reality.
Začiatok10.10.2018
20:00
Koniec14.10.2018
20:00
MiestoTabačka Kulturfabrik
AdresaGorkého 2,
Košice,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktTabačka Kulturfabrik
info@tabacka.sk

Medzinárodný multižánrový festival MOONRIDE 09 prináša na košickú umeleckú scénu symbiózu umenia a nových technológií.

Rozšírená realita, performing arts/virtuálna realita a budúcnosť divadla sú nosnými témami MOONRIDE 09, čo v skratke označuje 9. ročník festivalu. Po niekoľkoročnej pauze sa začne už v stredu 10. októbra 2018 v Tabačke Kulturfabrik. Až do nedele 14. októbra prinesie takmer dvadsiatku rôznorodých programov - od multimediálnych produkcií, interaktívnych inštalácií, hudobných koncertov, tanečných a divadelných predstavení cez performancie, sound art až po súčasné umelecké diela, pracujúce s rozšírenou či virtuálnou realitou.

Virtuálna realita je v súčasnosti jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich, a súčasne meniacich sa, odvetví ovplyvňujúcich umenie a kultúru. Tabačka Kulturfabrik sa už tradične snaží prinášať do Košíc to najnovšie a najlepšie, čo sa na svetovej umeleckej scéne objavuje. Preto aktuálnemu ročníku festivalu dominuje téma virtuálnej reality a nových médií. Ako uviedol jeho umelecký riaditeľ a súčasne šéf Tabačky Kulturfabrik Peter Radkoff: „Moonride, ako festival súčasného umenia, sme organizovali v Košiciach každoročne od roku 2006 do 2012. Od začiatku sme cítili, že v našom meste chýba kultúrnej a umeleckej obci dotyk s najnovšími umeleckými trendmi. Ak sme chceli držať krok so svetom, museli sme sa pustiť touto cestou. Vymysleli sme si  takúto „Mesačnú jazdu“, ktorá by prinášala tematické prehliadky toho najnovšieho a najzaujímavejšieho v súčasnej umeleckej tvorbe, či už v oblasti výtvarného umenia, divadla, tanca, hudby, literatúry alebo multimédií,“ uviedol P. Radkoff.

Ako spresnil, návštevníci festivalu sa z pestrej mozaiky umelcov a interpretov z celého sveta už na úvod môžu tešiť na svetovo uznávanú hudobnú formáciu z USA Son Lux. „Na Slovensko prídu po prvýkrát a náš festival otvoria. Pre hudobných fanjšmekrov sme pripravili aj ďalší zážitok v podobe islandského DJ setu Kiasmos, ktorý je projektom Janusa Rasmussena. Ešte pred ním však dostane priestor vynikajúce slovenské multimediálne dielo šité na mieru Tabačke - projekt dvoch muzikantov a jedného svetelného dizajnéra (Dalibor Kocián, Jozef Krupa a Róbert Farkaš) - Stroon/Krupa/sedemminut,“ pripomenul P. Radkoff.

Z performatívneho umenia sa môžu návštevníci tešiť na taliansko-nemecké predstavenie Corpus Nil Marca Donnarummu. Ide o predstavenie, ktoré spoluvytvárajú ľudské telo a stroj s umelou inteligenciou. „Veľmi zaujímavý bude aj medzinárodný projekt slovenských a českých tvorcov multimediálneho tanečného vystúpeniam Everywhen. Nové technológie budú zastúpené v predstavení virtuálnej reality s názvom Camouflage (UK/SK), kde sa počas siedmich minút traja diváci s nasadenými okuliarmi zahrajú s tromi performermi. Vizuálne umenie, poznačené vedeckým poznaním a novými technológiami, predstaví  svetovo uznávaný vizuálny umelec Mariano Sardón z Argentíny a za  domácu scénu študenti a profesori odboru nových médií Fakulty umení TU v Košiciach,“ vymenoval ďalšie festivalové ponuky P. Radkoff.

Nebude chýbať ani filmovo sprostredkovaný výber prác počítačovej animácie, impozantných filmových produkcií a špičkových vizuálnych efektov z Festivalu animácie Ars Electronica 2017. O hlavnej téme festivalu bude diskusia za okrúhlym stolom. Slovenská divadelná teoretička a dramaturgička Dáša Čiripová sa o vplyve virtuálnej reality na budúcnosť divadla porozpráva s britským divadelným a filmovým režisérom Marcusom Romerom, nemeckou režisérkou Sarah Johannou Steinfelder a slovenským multimediálnym umelcom Richardom Kittom.

PROGRAM 

10.10. streda, 20:00 h, 17€ /20€, Veľká sála
Son Lux (USA)
/koncert/

Otvárací koncert festivalu v podaní nezaraditeľného popu Son Lux.  Skladbou Easy na seba strhli pozornosť a získali na svoju stranu aj popovú hviezdu Lorde. Spoločne pripravili jej novú verziu, ktorú Lorde hrala na koncertoch po celom svete. Son Lux však nie je kapelou, ktorá by ťažila len z jednej piesne a jednej spolupráce. Vytvorila si vlastný zvuk, ktorý balansuje medzi inteligentným popom a experimentami, a zároveň vytvára vlastný rukopis podčiarknutý charizmatickým hlasom. Súhra a chémia medzi trojicou funguje dokonale. Klávesy speváka, naklonené smerom k publiku zase ukazujú, že aj keď sa Son Lux neboja syntetiky, vždy ide hlavne o živý koncertný zážitok.

11. a 12. 10. štvrtok a piatok, 17:00 h, na deň 3 € / 5€ dva dni, BlackBox
Katarína Rampáčková: HUDDLE - Moonriders
/pohybový workshop/

Dvojdňový pohybový workshop Kataríny Rampáčkovej Huddle je originálnou pohybovou konštrukciou z umeleckej dielne americkej choreografky Simone Forti z roku 1961.

Prvá časť bude v  tanečnej sále, kde dáme priestor zoznámeniu sa s touto unikátnou pohybovou konštrukciou. Druhá časť bude praktická, v ktorej si Huddle - Moonriders vyskúšame na vlastnej koži. Táto pohybová konštrukcia bola vytvorená pre verejný priestor, preto sa v druhej hodine workshopu premiestnime do ulíc, kde Huddle ožije.

 

OFICIÁLNE OTVORENIE  FESTIVALU  MOONRIDE 09

11. 10. štvrtok, vernisáž 18:00 h, vstup voľný
MASS 2018 vol. 4
/media art/

Výstava MASS 2018 vol. 4 predstavuje aktuálnu tvorbu študentov a pedagógov z Ateliéru nových médií na Fakulte umení TU v Košiciach. Je ďalšou zo série výstav Media Art Slovak Scene, približujúcej formy mediálneho umenia a súčasnej digitálnej kultúry. V priestoroch Tabačky budú mať diváci možnosť výberu - od performancie, videoartu, videoinštalácie až po interaktívne či generatívne diela využívajúce real time.

Kurátori: Rišo Kitta, Michal Murin & Boris Vaitovič

11.10. štvrtok,  vernisáž 19:00 h, vstup voľný
Mariano Sardón (AR): Morfológia pohľadov

Viditeľné časti sveta, ktoré si nevšímame
/visual art, nové médiá/

Argentínsky umelec a univerzitný profesor Mario Sardón skúma vzťahy medzi technológiou, vedou a umením. Vo svojej umeleckej práci prepája kreativitu a vedecké poznanie. Analyzuje vzťahy ľudských tiel k technológiám, jeho práce fungujú ako prototypy kybernetických rozhraní a objasňujú hranice fyzického a digitálneho. V Galérii Tabačka predstaví výber svojich diel, z ktorých časť bola tento rok vystavená na prestížnom festivale Ars Electronica v rakúskom Linzi. Ich zámerom je uvedomiť si časti obrazov alebo sveta ktoré vidíme, a preto ich berieme do úvahy, ale aj tých, ktoré si nevšímame.

Výstava potrvá do 21. 11. 2018.

Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu s názvom Tabačka Kulturfabrik a Veľvyslanectvo Argentíny.

11.10. štvrtok, začiatok 20:00 h, vstup voľný, Veľká sála
Stroon/Krupa/sedemminut
/music and light show/

Multižánrový hudobník Stroon alias Dalibor Kocián, ktorého hlavným hudobným nástrojom je vibrafón, jeho dlhoročný spolupracovník bubeník Jozef Krupa a svetelný dizajnér Róbert Farkaš vystupujúci pod pseudonymom sedemminut sa predstavia špeciálnou music and light show. Dlhoroční spolupracovníci si pripravili veci z najnovšieho Stroonovho  albumu Vice Laboratory. Vyšiel ako vinyl vo vydavateľstve Deadred v apríli 2018. Projektu v Tabačke predchádzala umelecká rezidencia pod vedením Róberta Farkaša, vďaka ktorej je svetelne ušitý na mieru Veľkej sály Tabačky. Ako s úsmevom naznačil Stroon: „Môžete sa pripraviť na inteligentnejšie a sofistikovanejšie Safri Duo“.

11.10. štvrtok, začiatok 21:30 h, 8€, Veľká sála
Isama Zing b2b Ink Midget
Kiasmos DJ set (IS)
/DJ, koncert/

Isama Zing je nový klubový projekt Jonatána Pastirčáka (Pjoni), ktorý je zároveň členom kolektívu Mäss. Hudba Isama Zing je odrazom rôznorodosti vzájomne prepojených žánrov súčasnej elektronickej hudby. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v jeho tvorbe organicky rozdeľuje a znovu spája.

Kiasmos DJ set (IS) je projekt Janusa Rasmussena, ktorý vypĺňa priestor medzi hlavným záberom multižánrového dua, ktoré tvorí s Ólafurom Arnaldsom. Vzniklo nevšedné techno pre zamilovaných, alebo ak chcete, tanečná hudba vhodná aj do múzeí. Neprebádané územie medzi hudbou komponovanou za klavírom, akustickými nástrojmi a syntetickými zvukmi najmodernejších elektronických hračiek pre veľkých chlapcov. 

12.10. piatok, 17:00 - 18:30 h, vstup voľný, Kino Tabačka
Najlepšie z Ars Electronica Animation Festival 2017
/film/

Rozmanitý výber prác počítačovej animácie, impozantných filmových produkcií a špičkových vizuálnych efektov z Festivalu animácie Ars Electronica 2017. Originálne nápady. Prekvapujúce vizuálne efekty. Najnovšie riešenia v implementácii obrazu. To všetko prináša Filmový festival Ars Electronica Animations v rakúskom Linzi -  jedno z najznámejších a najdôležitejších podujatí, ktoré sa zaoberajú výtvarným umením digitálnych médií vo svete.

12.10. piatok, 19:00 h, 4/6€, Veľká sála
Petra Fornayová a kol.: Hra na budúcnosť
/tanec, divadlo/

Hra na budúcnosť - Subjective Future je fiktívnym dokumentom – generačnou výpoveďou.  Je vyrovnávaním sa s perspektívou času, subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti etablovaných umelcov z rôznych umeleckých disciplín, ktorí civilne komentujú svoj možný beh životom. Tanec, divadlo, výtvarné umenie, filmový dokument a hudba sú v predstavení použité ako rovnocenné umelecké prostriedky. Jedno z intelektuálne najvyzretejších predstavení tejto sezóny.

12.10. piatok, 20:00 h, 4/6€, Fabricafé
Hallogenerator (SK)
Autumnist (SK) 

/koncert/

Hallogenerator je multimediálna elektroperformancia, riadená autorským software, nesúca sa v duchu starých šlágrov, odetých do zvuku éry 8-bitových počítačov. Vykresľuje kontrast medzi digitálnym svetom strojov a biomorfným svetom ľudí, kde obe strany občas zlyhávajú a zároveň skórujú v temnej atmosfére nepredvídateľných súvislostí.

Autumnist je hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom.

13.10. sobota, 14:00 h, vstup voľný, Kino Tabačka
Virtuálna realita a budúcnosť divadla
/round table, diskusia/

Témou deviateho ročníka Moonride je “Rozšírená realita a performing arts / virtuálna realita a budúcnosť divadla”.  Virtuálna realita (VR) je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich a meniacich odvetví ovplyvňujúcich umenie a kultúru. Zaoberá sa tým, ako najlepšie nové možnosti využiť. VR v divadle premieňa samotné ponímanie divadla, formu rozprávania, ako aj hranice medzi realitou a fikciou.

Pozvaní hostia - britský divadelný a filmový režisér Marcus Romer, nemecká režisérka Sarah Johanna Steinfelder a slovenský multimediálny umelec Richard Kitta predstavia počas round table svoju tvorbu, v ktorej sa zaoberajú prienikom virtuálnej reality v súčasných performatívnych a divadelných projektoch. Hostiteľkou a moderátorkou bude slovenská divadelná teoretička a dramaturgička Dáša Čiripová.

13.10. sobota, 16:00 – 21:00 h, 1€, BlackBox
CAMOUFLAGE
/multimédia, virtuálna realita/

Camouflage je zároveň virtuálna realita a tanečná inštalácia. Účastníkom prináša hravú a novú skúsenosť z hry na skrývačku, ostatným divákom možnosť sledovať zápas medzi lovcom a korisťou. Virtuálna realita sa tu používa na vytvorenie novej spoločenskej hry, ktorá zakladá pravidlá na našich inštinktoch a otvára priestor pre zábavu a novú interpretáciu. V Tabačke si ju budete mať možnosť vyskúšať aj vy!

13.10. sobota, 19:00 h, 4€/6€, Veľká sála
Marco Donnarumma: Corpus Nil (IT/DE)
Predstavenie pre ľudské telo a stroj s umelou inteligenciou
/divadlo/

Corpus Nil objavuje hybridnú formu identity a muzikantstva prostredníctvom intenzívnej a rituálnej interakcie medzi hudobným nástrojom, riadeným umelou inteligenciou, ľudským telom a zvukom. Choreografia plná napätia postupne mení a deformuje nahé telo pefromera. Na ňom pripevnené dva tipy biosenzorov  prenášajú dáta do softvéru a predstavenie búra konvenčnú predstavu vzťahu medzi umelcom a jeho nástrojom. Úplná ovládateľnosť nástroja je počas 20 minút predstavenia nahradená krehkým telesným prepojením medzi hráčom a nástrojom.

13. 10. sobota, 20:00 h, 4/6€, Fabricafé
Skeleton System (SK)
Game Boy Music Club (AT)
/experimental sound art + koncert/

Skeleton System je experimentálny soundartový projekt, za ktorým stojí crossmediálny umelec Tibor Nagy Grosso. Sólo performancia na báze analógového noiseového zvuku a špeciálnych vizualizácií. Plochy a dronové formy dynamicky vytvárajú nové obzory vesmíru. Je to prelet "hudbou" sfér, dimenziami tak vzdialenými a pritom tak blízkymi...

Game Boy Music Club sú profesionáli, amatéri a nadšenci populárnej hry z 80. rokov, ktorí prinášajú iný pohľad na súčasnú hudbu. Vznikli v roku 2002 vo Viedni a okrem iného vystupovali na festivaloch Ars Electronica a Micromusic festival.

14. 10. nedeľa, 17:00 h, vstup voľný, BlackBox
Foodscapes!
/mix media/

Foodscapes! je názov pre nový mixmediálny environment, v ktorom  sa nekonvenčným spôsobom premiešava media artový koncept s gastronomickými a technologickými ingredienciami. Nenechajte si ujsť netradičný food artový projekt v podaní umeleckej skupiny DIG, do ktorého si môžete "kusnúť" jedine na festivale Moonride v špecifickom priestore BlackBoxu. Ak si chcete overiť ako v umeleckej praxi funguje axióma „jem preto, aby som žil (a vice versa)“ - máte jedinečnú príležitosť!

Autori: Rišo Kitta, Martin Kolčak & Martin Kudla (DIG)

14.10. nedeľa, 19:00 h, 4€/6€, Veľká sála
Ferienčíková, Júdová, Timpau: EVERYWHEN
/tanec/

Autorská hudba, pohyb a originálna 3D animácia v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojím najbližším? Intímna situácia v desivo povedomom kontexte.

 

Súčasťou festivalu Moonride 09 je svetelný objekt Šimona Kerna PETOTEM, ktorý bol na nádvorí Tabačky inštalovaný v rámci prestížneho medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc 2018. Dielo je reakciou na svet v ktorom žijeme a poukazuje na problém neúnosného množstva plastov v našej spoločnosti. Zároveň vytyčuje cestu ktorou sa môžeme vydať – cestu recyklácie.  Je síce pomalá, ale vedie do vytúženého cieľa.

Cena festivalovej permanentky je 20€. Zahŕňa všetky platené vstupy, okrem koncertu Son Lux.
Pri jednotlivých programoch sú uvedené ceny v predpredaji a na mieste. Festival má programy aj s voľným vstupom.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím