Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. január 2016
0
215

Paralely - Ladislav Hudec - výstava v Banskej Bystrici

Architektúra víl Strednej Európy a Východnej Ázie na začiatku 20. storočia na príklade diel architekta Ladislava Hudeca a ďalších významných achitektov.
Začiatok8.1.2016
16:00
Koniec22.1.2016
16:00
MiestoArchitektúra víl Strednej Európy a Východnej Ázie na začiatku 20. storočia na príklade diel architekta Ladislava Hudeca a ďalších významných achitektov.
AdresaNámestie SNP 7,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktIgor Teplan
0905 785 277

Vernisáž bude 8. 1. 2016 (v piatok) o 16.00 hod. vo výstavnej sieni Námestie SNP č. 7, 1. posch., Banská Bystrica.

Idea výstavy PARALELY vznikla na základe série výstav o slávnych vilách Great Villas.

Tento výber prezentuje tie majstrovské diela, ktoré v sebe nesú spoločné znaky s vilami architekta Ladislava Hudeca zrodené v Šanghaji. Aj touto výstavou by sme chceli poukázať na momenty jemného súzvuku architektúry víl zrodených v krajinách Vyšegradskej štvorky s architektúrou Východnej Ázie v zrkadle architektúry Ladislava Hudeca. V snahe ukázať širokej verejnosti aj tieto hodnoty signatári Memoranda o spolupráci architektov Vyšegradských krajín založili Nadáciu architektúry Vyšegradskej štvorky.

Dnes, keď spolupráca Ázie a Európy v oblasti hospodárstva a kultúry nadobúda čoraz väčší význam, krajiny Vyšegradskej štvorky znamenajú jeden zo základných pilierov tejto spolupráce vzhľadom na ich historické a kultúrne tradície. Esenciálnym spojivom medzi našimi kultúrami je architektúra a iné umenia, akým je napríklad hudba – mysliac tu na našu pentatóniu - cestou ktorých opäť nachádzame naše spoločné korene. V momente rozpoznávania týchto našich spoločných hodnôt sa nám upriamuje pozornosť predovšetkým na výnimočné osobnosti obdobia začiatku 20.-ho storočia, na tvorcov umelcov, na verejných činiteľov, na architektov a inžinierov akým bol aj Ladislav Hudec, ktorého životné dielo je organickou súčasťou kultúry Ázie, Európy a krajín Vyšegradskej štvorky.

Cieľom aj tejto putovnej výstavy je poukázať na naše významné spoločné kultúrne hodnoty, a na význam interakcií v oblasti vedy medzi našimi krajinami, vytvárajúce efekt synergie v minulom období s dosahom aj na súčasnosť. Táto platforma nám vytvára základ aj našej budúcej spolupráce. Dôležité momenty tohto procesu ukazuje nám už spomínaná séria výstav slávnych víl Great Villas trvajúca dodnes od začiatku roku 2008 - dokumentujúca celé jedno storočie vývoja - ako aj výstava sakrálnej architektúry v našich krajinách pod názvom „Duchovné miesta“ - „Sacral places“.

Na začiatku minulého storočia sa teda zrodila taká kultúrna a umelecko – architektonická hodnota prameniaca zo studnice našej spoločnej kultúry, ktorej dosah sa prejavil až v ďalekej Východnej Ázii. Preto je našim cieľom ukázať túto hodnotu celému Svetu.

Kurátori : Ernő Kálmán DLA Zsófia Szántay

 

Výstavu otvoria: Igor Teplan, viceprezident  Spolku architektov Slovenska a Gergely Prőhle, zastupujúci štátny tajomník Ministerstva ľudských zdrojov, Maďarsko
Kurátorský príhovor: Ernő Kálmán, kurátor výstavy  a spoluzakladateľ  V4 architectural fondation

Návštevy: Po – Pia 8.00 – 16.00 hod

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím