Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. september 2021
0
807

Premiéra filmu o architektovi Hansovi Broosovi

Snímka predstaví osobnosť architekta, ktorý tvoril poéziu z betónu, majstrovsky prepojenú s prírodou.
Začiatok5.10.2021
19:30
Koniec10.9.2021
16:00
MiestoKino Lumière v Bratislave, kino Iskra v Kežmarku, Festival architektúry v Rotterdame, kino Úsmev v Košiciach...
Adresa ,
Bratislava, Kežmarok, Rotterdam, Košice...,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktLadislav Kaboš

Premiéra príbehu slovenského rodáka, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v architektúre modernej Brazílie sa blíži. Je naplánovaná na 5. októbra o 19:30 hod. v kine Lumière. Súčasťou bude malá výstava fotografií brazílskeho fotografa a architekta Cristiana Mascara, ktorý fotografoval diela Hansa Broosa.

Hans Broos – brazílsky architekt, karpatský Nemec zo Slovenska... Významný predstaviteľ architektúry brutalizmu. Oceňovaný autor 450 projektov, 140 realizácií v Nemecku a Brazílii. Fascinujúci príbeh v našich končinách neznámej osobnosti svetového formátu. Režisér Ladislav Kaboš (v architektonickej obci známy napríklad dokumentom o Ladislavovi Hudecovi - Zmenil tvár Šanghaja/2010/) aktuálne dokončil celovečerný dokumentárny film Architekt drsnej poetiky. Projekt Ladislava Kaboša a príbeh Hansa Broosa sme nedávno predstavili v samostatnom článku. Viac informácií o filme, vrátane rozpisu premietaní nájdete na www.hansbroos.eu.

 „Nepoznal som ho osobne a bál som sa nášho prvého stretnutia. Na začiatku bolo ťažké s ním komunikovať. Oslovoval ma veľmi formálne so silným nemeckým prízvukom "Seňóorr Mascaro". Táto trochu škrobená a staromódna zdvorilosť nám Brazílčanom pripadá trochu chladná. Avšak, keď ma sprevádzal po budovách textilky CIA Hering, moje obavy sa rýchlo rozptýlili. Ukázal mi každý kút budovy, jasne vysvetlil riešenia, ktoré vynašiel, nielen čo sa týka dizajnu a technických aspektov, ale všetkého, čo by sa dalo urobiť, aby sa spríjemnil jednotvárny pracovný režim zamestnancov. S obdivom som počúval jeho rozprávanie a uvedomil som si, že mám pred sebou veľkú osobnosť. V tom čase sa začalo medzi nami rozvíjať hlboké priateľstvo.“ (Cristiano Mascaro, Bauwelt 19/2007).

Distribučná premiéra filmu bude 7. októbra v kine Iskra v Kežmarku, neďaleko od Veľkej Lomnice – rodiska Hansa Broosa. Ten istý večer bude prebiehať projekcia filmu na Festivale architektúry v Rotterdame. (AFFR). Po projekcii budeme online spojení s festivalovými divákmi v kine, aby sme odpovedali na ich otázky.

9.10.2021 uplynie presne sto rokov od narodenia Hansa Broosa. V kine Úsmev v Košiciach oslávime toto výročie premietnutím filmu...

Architekt drsnej poetiky čaká na svojich divákov na viacerých miestach Slovenska. Na niektorých predstaveniach s osobnou účasťou tvorcov, ktorí priblížia dobrodružnú cestu po stopách architekta Hansa Broosa. Od Veľkej Lomnice, cez Čechy, Nemecko až do Brazílie, ktorú absolvoval v čase vojny, v čase veľkej neistoty a nie vždy dobrovoľne. 

1352
Vimeo

Nad filmom prevzal záštitu primátor hlavného mesta Bratislavy. Distribúciu filmu podporil Audiovizuálny fond.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím